Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier: Wracają godziny dla seniorów w sklepach. Szkoły będą pracowały bez zmian

m
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki KPRM
Wprowadzamy godziny dla seniorów, tak jak było to wiosną - ogłosił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Od czwartku, 15 października - w godzinach od 10 do 12 - w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach zakupy będą mogły robić tylko osoby powyżej 60. roku życia. Decyzja zapadła na sobotnim posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Morawiecki zapowiedział też, że wkrótce nastąpi ograniczenie działalności tych dziedzin gospodarki, które opierają się na kontaktach między ludźmi. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, premier nie ogłosił dziś żadnych decyzji dotyczących funkcjonowania szkół. - Na dzisiaj nie widzimy konieczności nauki w trybie zdalnym - powiedział Morawiecki. Premier zapowiedział też, że w przypadku wzrostu liczby zachorowań, możliwe jest wprowadzenie przepisów o pracy zdalnej osób powyżej 55. roku życia.

- Dążymy do ustabilizowania sytuacji, do tego by dynamika wzrostu zachorowań była malejąca - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu przedstawił trzy główne cele strategiczne na najbliższe miesiące. Po pierwsze - to ograniczenie liczby zgonów i ochrona seniorów, po drugie - zapewnienie wydolności służby zdrowia, po trzecie - utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym ale na możliwie normalnych obrotach.

Morawiecki zaapelował też do seniorów, by zostali w domach i wychodzili z nich tylko wtedy, gdy jest to absolutnie niezbędne.
- Dane są bezwzględne. Udział zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem mówi jednoznacznie - osoby powyżej 60., a w szczególności 70. roku życia są najbardziej narażone na utratę życia. Dlatego reguły, które wyznaczamy są pewnymi wskazówkami, które powinny być przestrzegane szczególnie przez seniorów. Bo to im może uratować życie - oznajmił Morawiecki. - Wśród osób powyżej 60. roku życia niemal połowa pacjentów jest w szpitalach. A wśród osób, które korzystają z respiratorów, to już jest 80 procent. Wyraźnie widać, że ta zależność stanu zdrowia od wieku jest absolutnie jednoznaczna.

- Godziny dla seniora to dopiero początek. W przyszłym tygodniu zaproponujemy cały pakiet działań dla seniorów - zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zobaczcie zdjęcia

W szkołach bez zmian

Mimo swojej czwartkowej zapowiedzi, premier nie ogłosił dziś żadnej decyzji dotyczącej funkcjonowania szkół. Nadal to od sanepidów będzie zależało, czy szkoły będą prowadziły zajęcia stacjonarne nawet wówczas, gdy wśród uczniów lub nauczycieli pojawi się zakażenie. Ewentualne kolejne decyzje dotyczące szkół mogą zostać ogłoszone najwcześniej w czwartek, 15 października.
- Dyskutujemy bardzo intensywnie kwestie systemu edukacji. 98 procent szkół funkcjonuje dziś stacjonarnie. Ta strategia, którą zaproponowało ministerstwo edukacji w sierpniu na razie zdaje egzamin. Dlatego na dzisiaj nie widzimy konieczności nauki w trybie zdalnym - stwierdził Mateusz Morawiecki. - Szukamy rozwiązań hybrydowych, mieszanych. Takich, które pozwalają uczyć zdalnie w tych szkołach gdzie dochodzi do szerokiego rozszerzania Covid. Po długiej dyskusji z epidemiologami uważamy, że utrzymanie takiego systemu edukacji jest właściwe.

Sprawdź

Jeśli koronawirus nie wyhamuje, będą obostrzenia w działalności firm

Premier zapowiedział, że kolejne decyzje dotyczące wprowadzanych ograniczeń zostaną ogłoszone w czwartek, 15 października. Morawiecki nie wykluczył m.in. ograniczenia działalności tych dziedzin gospodarki, które "opierają się na kontaktach między ludźmi". - Chcemy wszystkim pracownikom i pracodawcom zapewnić możliwe bezpieczne prowadzenie działalności gospodarczej. Wszystko jest uzależnione od przebiegu epidemii. Jeśli uda się dynamikę wyhamować, nie przewidujemy innych ograniczeń niż te, które dziś obowiązują.
Morawiecki dał do zrozumienia, że w przypadku wzrostu liczby zachorowań, możliwe jest wprowadzenie przepisów o pracy zdalnej osób powyżej 55. roku życia.

- Przygotowujemy się na różne scenariusze - przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski. - Prowadzimy intensywne prace nad powiększeniem bazy łóżek. Będziemy pracowali, by w ciągu najbliższych dni powiększyć ją o dwa tysiące. To samo dzieje się z respiratorami.

Przeczytaj - to ważne!

Ponad 5000 zakażeń. Profesor: "Będzie katastrofa"

W sobotę ministerstwo zdrowia poinformowało aż o 5300 nowych zakażeniach w Polsce. To nowy rekord. Po raz pierwszy od początku epidemii dzienna liczba nowych chorych przekroczyła 5 tysięcy. Liczba ta rośnie drastycznie od kilkunastu dni. Eksperci spodziewają się, że w przyszłym tygodniu może przybywać nawet 10 tysięcy chorych dziennie. - Jeśli ludzie będą lekceważyć sanitarne reżimy, to zmierzamy do czerwonej strefy wszędzie. Wtedy będzie katastrofa i nie będzie się gdzie leczyć - stwierdził w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu przy ul. Koszarowej we Wrocławiu.

Żółta strefa - od dziś w całej Polsce

Od dziś na terenie całej Polski obowiązuje żółta strefa zagrożenia koronawirusem - oznacza to obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej - także na ulicach, w miejscach pracy czy w szkołach. Ale żółta strefa to także dodatkowe ograniczenia i limity.
Żółta strefa - zasady obowiązujące od soboty obowiązują w całej Polsce:

  • Obowiązek noszenia maseczek wszędzie, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych.
  • Zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek tylko na podstawie zaświadczenia lekarskiego
  • Nadal obowiązuje dystans społeczny 1,5 metra, dotyczy on także pieszych
  • W weselach, spotkaniach rodzinnych czy innych imprezach może uczestniczyć nie więcej niż 75 osób plus obsługa.
  • W kinach i na imprezach sportowych może być zajętych 25 procent miejsc.
  • Norma dla siłowni – jedna osoba na siedem metrów kwadratowych.
  • W lokalach gastronomicznych jedna osoba na cztery metry kwadratowe.
  • W kongresach i targach może uczestniczyć jedna osoba na cztery metry kwadratowe
  • W imprezach na otwartej przestrzeni może uczestniczyć do 75 osób
  • Na wesołych miasteczkach, w parkach rozrywki i parkach rekreacyjnych może przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych

Przeczytaj - to ważne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier: Wracają godziny dla seniorów w sklepach. Szkoły będą pracowały bez zmian - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska