Premier wyda rozporządzenie, które ma pomóc powodzianom

oprac (arim)
Udostępnij:
Już dziś premier Donald Tusk może wydać rozporządzenie, które przyspieszy remont bądź odbudowę domów zniszczonych przez powódź - podało radio RMF FM. W rozporządzeniu znajdzie się wykaz miejscowości, które zostaną objęte ustawą "o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu".

Jak podaje radio RMF FM, takie rozporządzenia są wydawane od czasu powodzi w 2001 r. - zwykle raz w roku. Przepisy obowiązują tylko przez 12 miesięcy. Powodzianie z tych miejscowości nie muszą zgłaszać w gminie lub urzędzie rejonowym remontu obiektów o kubaturze mniejszej niż 1000 m sześciennych i nie wyższej niż 12 m, czyli m.in. przeciętnej wielkości domu jednorodzinnego (do ok. 300 m kwadratowych powierzchni użytkowej); budynku inwentarskiego; pawilonu handlowego i usługowego.

Odbudowę tego typu obiektów wystarczy zgłosić w urzędzie. Nie trzeba więc starać się o pozwolenie na budowę. Jeśli urzędnicy w ciągu tygodnia nie wniosą sprzeciwu, można zacząć roboty. Po ich zakończeniu trzeba zgłosić ten fakt do urzędu. Wystarczy dołączyć m.in.: oryginał dziennika budowy; oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonanej odbudowy z projektem architektoniczno-budowlanym, przepisami i obowiązującymi polskimi normami.

Odbudowa bloku mieszkalnego wymaga już pozwolenia. Ustawa znacznie jednak upraszcza i przyspiesza procedury z tym związane.

Wykorzystując "specustawę budowlaną", można wybudować zupełnie nowy dom bez pozwolenia, jeśli powstanie on w miejscu domu całkowicie zniszczonego przez powódź. Nie można natomiast budować bez pozwolenia, jeśli w danym miejscu nie było wcześniej domu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ross
Ha,Ha - co za bzdura. Co to w ogóle oznacza? Że aby zrobić remont nie trzeba uzyskać pozwolenia na to, na co i tak nie trzeba uzyskiwać pozwolenia? Czy żeby tylko zgłosić to, co i tak trzeba zgłosić? Ludzie, zastanówcie się, co piszecie, bo to jedna zgroza!!! Nie lepiej napisać,że ktoś coś powiedział,żeby coś powiedzieć i żeby mu punktów przybyło? A może by tak odwołać te pieprzone wybory i ogarnąć to,co się dzieje? Na to już przyzwoitości nie starcza? To my takich głupot też nie chcemy słuchać!
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie