Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera filmu "Gierek" w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. 21 stycznia produkcja wchodzi na ekrany kin

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Film „Gierek" wchodzi na ekrany kin w całej Polsce 21 stycznia.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Film „Gierek" wchodzi na ekrany kin w całej Polsce 21 stycznia.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jarosław Sosiński/Global Studio
We wtorek 18 stycznia o godz. 19 w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej po raz pierwszy zaprezentowany zostanie film „Gierek”. Dzień później specjalne premiery, z udziałem odtwórcy głównej roli Michała Koterskiego, zaplanowane zostały w kinach Helios w Dąbrowie Górniczej oraz Sosnowcu, a na ekrany wszystkich kin produkcja wejdzie w piątek, 21 stycznia.

Kim był Edward Gierek? O czym marzył? Z kim się przyjaźnił? Komu ufał? Kogo kochał? Kto go zdradził? To historia człowieka, który dziś wciąż budzi skrajne opinie. Tajemnice wspólnego życia, widzianego oczami żony i matki Edwarda Gierka po raz pierwszy trafią na duży ekran.

W Dąbrowiei Górniczej odbyła się premiera filmu "Gierek" zwraz z aktorami.

Premiera filmu "Gierek" z aktorami w Dąbrowie Górniczej. Mał...

W rolę Edwarda Gierka wcielił się Michał Koterski, który, by upodobnić się do tej postaci, musiał przytyć ponad 15 kilogramów. Jego żonę Stanisławę gra Małgorzata Kożuchowska.

Na ekranach kin zobaczymy także m.in. Antoniego Pawlickiego (generał Roztocki), Jana Frycza (prymas Stefan Wyszyński), Cezarego Żaka (Leonid Breżniew), Krzysztofa Tyńca (generał KGB), Rafała Zawieruchę (Filip), Agnieszkę Więdłochę (Marzena) oraz Vienia, który wcieli się w rolę ambasadora ZSRR. Zagrają też m.in. Maciej Zakościelny, Ewa Ziętek, Filip Tłokiński, Mikołaj Roznerski, Natalia Lesz.

Wiele lat przygotowań, to nie będzie historia polityczna, choć z polityką w tle

Producentem filmu jest Global Studio. Producent Heatcliff Janusz Iwanowski prawie 30 lat gromadził informacje, które pomogły scenarzystom nadać ostateczny kształt filmowej historii. Sekretarza Edwarda Gierka znał osobiście, to z nim podczas spotkań od lat porządkował wiedzę, zwłaszcza dotyczącą życia prywatnego Gierka. Jakiego Gierka zobaczą widzowie?

- To przede wszystkim film o człowieku, za kulisami władzy. Oczywiście jest i polityka, bo trudno wyciąć jego postać z wydarzeń, w których brał udział. Ale film opowiada historię jego życia pomiędzy 1970, a 1982 rokiem. Będą też retrospekcje w stosunku do jego dzieciństwa, do jego relacji z matką – bo był wychowywany razem z bratem przez matkę – mówił w trakcie kręcenia zdjęć producent filmu Janusz Iwanowski.

Spotkanie odbyło się w warsztacie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie GórniczejZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dąbrowa Górnicza: wspominali lata 70. Gośćmi spotkania twórc...

- Zacząłem spotykać bankierów, między innymi dwóch, którzy tu są w tym filmie, którzy opowiedzieli mi, jak to było z tym życiem na kredyt w latach 70. w Polsce. Okazało się, że tak naprawdę tu w Polsce nikt o te pożyczki nie zabiegał. A jak to naprawdę wyglądało? To zobaczmy w filmie. Przez trzy lata docieraliśmy do świadków tamtych wydarzeń z lat 70., do wielu dokumentów IPN-u. Ten film nie będzie produkcją z tezą, ale na koniec Edward Gierek zadaje w nim pytanie. Pytanie do widza, o ocenę jego czasów – podkreślił Janusz Iwanowski.

Jak dodał, produkcja jest bardzo dobrze udokumentowana i będzie przyczynkiem do dyskusji na temat tego, co powinniśmy szanować, a co potępiać. Jest w nim też wiele wątków osobistych.

- My nie wystawiamy Gierkowi laurki, ale zachęcamy do refleksji. Wracając do postaci Stanisławy Gierek, była ona pierwszą kobietą, która stanęła u boku męża, witając oficjeli z zagranicy. Zresztą nie byle jakich. Był pierwszym przywódcą państwa bloku komunistycznego, który trzykrotnie spotkał się z prezydentami USA -Nixonem, Fordem i Carterem. Inni nie dostąpili tego zaszczytu – przyznał Janusz Iwanowski.

Sceny do filmu powstawały w Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Ustroniu, Zawierciu, Gdańsku i Warszawie.

Przedpremierowe pokazy w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej

Na 21 stycznia 2022 r. zaplanowana jest ogólnopolska premiera filmu „Gierek”. Kinomaniacy w Dąbrowie Górniczej będą mogli jednak zobaczyć ten film już dwa dni wcześniej – na specjalnej przedpremierze. Gościem wydarzenia będzie odtwórca głównej roli – Michał Koterski. Przedpremiera rozpocznie się 19 stycznia 2022 r. (środa) od godziny 19 w Kinie Helios, w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej.

– Przedpremiera nowego filmu Michała Węgrzyna właśnie w Dąbrowie Górniczej nie jest przypadkowa. To tutaj – obok Warszawy, Katowic, Zawiercia, Gdańska i Ustronia – powstawały zdjęcia do produkcji o Edwardzie Gierku. Dąbrowianie podczas seansu będą mieli zatem nie lada okazję spojrzeć na przestrzeń miejską z zupełnie innej perspektywy – mówi Ewelina Nowak-Olszowiec, Regional Marketing Manager NEPI Rockcastle.

Dodatkowo na placu centralnym w CH Pogoria (przy ruchomych schodach) czeka na odwiedzających specjalna, historyczna wystawa przygotowana przez Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Jeszcze wcześniej, bo o godzinie 18 w środę 19 stycznia podobne wydarzenie będzie miało miejsce w kinie Helios w Sosnowcu.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Premiera filmu "Gierek" w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. 21 stycznia produkcja wchodzi na ekrany kin - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska