Prestiżowy konkurs powraca. Przedsiębiorcy z Gorzowa i okolic mają teraz swoją szansę

Materiał informacyjny URZĘDU MIASTA GORZÓW WIELKOPOLSKI
Po dwuletniej przerwie powraca prestiżowy konkurs "Nawigator Biznesu MOF GW", organizowany przez Miasto Gorzów Wielkopolski i gminy partnerskie. Udział w nim daje szansę na dołączenie do elitarnego grona najlepszych lokalnych firm. Wydarzenie podsumuje specjalna gala, która uhonoruje laureatów poszczególnych kategorii.

W tym roku po raz trzeci Miasto Gorzów Wielkopolski wraz z partnerami: Gminą Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa i Santok, w ramach projektu „Wspólna promocja gospodarcza Gorzowa Wielkopolskiego, Bogdańca, Deszczna, Kłodawy i Santoka – etap II", zapraszają przedsiębiorców do udziału w konkursie. Celem "Nawigatora Biznesu MOF GW" jest propagowanie najkorzystniejszych działań lokalnych firm z terenu Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wielkopolskiego.

- Konkurs wyróżnia przedsiębiorców, którzy są zaangażowani i ambitni, co jest inspirujące także dla innych. Pokazuje pewne pomysły, które warto rozwijać, budzi konkurencję. Chcemy, żeby ta nagroda była jeszcze bardziej prestiżowa, żeby środowisko biznesu, ale też miasto i Miejski Obszar Funkcjonalny, wspólnie mogli być dumni z tych, którzy biorą udział w tym konkursie i angażują się w rozwój swoich przedsiębiorstw – dodaje Wiesław Ciepiela.

Jednak, aby celebrować sukces, najpierw należy spełnić pewne wymogi formalne. Działalność przedsiębiorstwa musi być prowadzona na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, po drugie nie mogą to być firmy państwowe, spółki komunalne ani jednostki samorządu terytorialnego. Jeśli powyższe warunki zostaną spełnione, trzeba jeszcze przejść pomyślnie przez kilka etapów:

- I - przyjmowanie zgłoszeń do konkursu;

- II - ocena formalna na podstawie wypełnionych formularzy dokonywana przez Sekretariat Konkursu do trzech dni roboczych od zakończenia naboru wniosków;

- III - dokonanie wyboru laureatów przez Kapitułę. Termin obrad Kapituły zostanie ustalony;

- IV - przyznanie nagród podczas gali.

W tym roku laureaci zostaną uhonorowani w pięciu kategoriach: "Debiut", "Stąd jestem", "Biznes Świadomy Społecznie", "Kobieta Biznesu" i "Mała Firma Roku", które stworzone zostały tak, aby zwrócić uwagę na najważniejsze w konkursie kwestie. - Wyróżniamy firmy debiutujące, ponieważ zależy nam, aby ukazać ich wysiłek i sukces, dążenie do rozwoju. Utworzyliśmy kategorię "Stąd jestem", aby podkreślić lokalność firm, działających w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym. Kategorią "Biznes Świadomy Społecznie" chcemy wyróżnić firmy działające na rzecz praw człowieka, środowiska naturalnego lub takie, które w inny sposób angażują się na rzecz społeczności lokalnej. "Kobieta Biznesu" to kategoria poprzez którą chcemy pokazać sukces i osiągnięcia wyjątkowych kobiet. Kolejna kategoria służy podkreśleniu roli małych przedsiębiorstw, które przyczyniają się do rozwoju naszego regionu. Poprzez taki dobór wyróżniamy chęć działania, pomysłowość i zaangażowanie firm - mówi Wiesław Ciepiela, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta.

Tu podaj tekst alternatywny

Firmy, które w czasie ostatnich dwóch lat zadebiutowały na terenie jednej z pięciu gmin MOF i działają do teraz albo firmy, które w w ostatnich dwóch latach stworzyły i z sukcesem wprowadziły na rynek nowy produkt lub usługę, mogą się zgłosić w kategorii "Debiut". Kandydaci będą oceniani przede wszystkim za pomysł oraz za okoliczności powstania firmy, produktu lub usługi, a także za realizację pomysłu. Istotne są również wizja oraz strategia rozwoju.

"Stąd Jestem" to kategoria dla firm, które powstały i nieprzerwanie działają na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ocenie zostanie poddanych wiele czynników, przede wszystkim waga przykładana do standardów dbałości o klienta. Istotne jest także, w jaki sposób i z jakim skutkiem firma budowała swój brand i jaki ma wpływ na integrację lokalnego środowiska gospodarczego. Kolejne czynniki to aktywność w rankingach i jej efekt w postaci certyfikatów, wyróżnień i uznania w konkursach branżowych. To wszystko z kolei ma wpływ na promocję obszaru w regionie i kraju. Wzięty pod uwagę zostanie także wkład w tworzenie "tradycji gospodarczych" w regionie oraz pozycja firmy na rynku.

W kategorii "Biznes Świadomy Społecznie" kandydaci zostaną ocenieni pod kątem przejrzystego i etycznego zachowania w takich obszarach jak ład organizacyjny, prawa człowieka, relacje z pracownikami, środowisko naturalne, uczciwe praktyki rynkowe, relacje z konsumentami oraz zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.

Wyjątkowe kobiety mogą się zgłosić do udziału w kolejnej kategorii, czyli "Kobieta Biznesu". Zostaną w niej nagrodzone kobiety biznesu prowadzące firmy z sukcesem i mogące pochwalić się osiągnięciami zawodowymi. Pod uwagę będzie wzięty ich dorobek, związany z pełnionymi funkcjami.

Kategoria "Mała Firma Roku" jest skierowana do przedsiębiorców zatrudniających maksymalnie 10 pracowników. W tym przypadku oceniany będzie całokształt, w szczególności pomysł na firmę, nowatorskie przedsięwzięcia, wpływ przedsiębiorstwa na środowisko lokalne, a także aktywność wśród społeczności lokalnej oraz sposób promocji oferowanych produktów lub usług.

W poprzedniej edycji, która miała miejsce w 2019 roku, kandydatów oceniano w kategoriach "Debiut", "Stąd Jestem", "Biznes Świadomy Społecznie", "Kobieta Biznesu" i "Innowator Roku". Choć kategorii było pięć, wybrano aż siedmiu zwycięzców. W dwóch kategoriach - "Kobieta Biznesu" i "Innowator Roku" - zostały przyznane nagrody ex aequo.

- Wybieraliśmy spośród wielu bardzo ciekawych zgłoszeń - podkreślił wówczas prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, członek kapituły.

W kategorii "Kobieta Biznesu" zwyciężyły dwie panie - Violetta Panasiuk-Strzyżewska z firmy "AUDIT Doradztwo Personalne" oraz Edyta Hubska z "IDEA HR GROUP".

Violetta Panasiuk-Strzyżewska w 1999 roku założyła firmę consultingową "AUDIT Doradztwo Personalne", świadczącą usługi przede wszystkim z zakresu rekrutacji pracowników. Firma przekształciła się z małego przedsiębiorstwa w duży biznes. Znacznie zwiększono liczbę pracowników, a "AUDIT" weszło na nowe rynki - powstały oddziały w Nowej Soli i w Poznaniu.

Prezes Panasiuk-Strzyżewska realizuje wiele projektów społecznych, między innymi na rzecz młodzieży, jak Praca Wakacje, Projekt Absolwent czy Klasa Patronacka. Klasa Patronacka jest pilotażowym projektem polegającym na objęciu patronatem jednej z pierwszych klas Technikum Mechanicznego w Gorzowie. Założeniem tego pomysłu było przede wszystkim zatrzymanie młodych osób na lokalnym rynku pracy poprzez zaproponowanie im dobrze płatnego, a także ciekawego zatrudnienia.

Panasiuk-Strzyżewska jest również partnerem w działaniach naukowych, na przykład projekt CanintoSpace, a także organizuje wydarzenia stwarzające możliwość poznania innych firm z regionu i integracji, jak Śniadania Managerów i Śniadania Specjalistów.

Prezes została uhonorowana przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaczeniem nadawanym za zasługi dla państwa lub obywateli. Została doceniona także lokalnie - przyznano jej Odznakę Honorową Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Laureatką w kategorii "Kobieta Biznesu" została również Edyta Hubska, współtwórczyni i współwłaścicielka "IDEA HR GROUP". Jest to firma zajmująca się doradztwem personalnym, wspierająca lokalnych pracodawców i pracowników. Posiada swoje oddziały w Gorzowie, Szczecinie i Zielonej Górze, a każdy z nich odnosi sukcesy na lokalnych rynkach. - Misją firmy od początku jest zapewnienie dobrej pracy i lepszej przyszłości mieszkańcom naszego regionu. Dzięki "IDEA HR" dobrzy pracownicy trafiają na dobrych pracodawców - pisze o sobie firma.

Edyta Hubska współtworzyła projekt społeczny JOB STARTER. Celem tej inicjatywy pro publico bono było, zatrzymanie wykształconej lubuskiej młodzieży na rodzimym rynku pracy. Projekt połączył szkoły i uczelnie w Gorzowie i Zielonej Górze z największymi pracodawcami, dając uczniom okazję do poznania firm "od środka", przekonania się, co mają do zaoferowania. Zainteresowanie projektem było na tyle duże, że trwał on przez trzy lata.

W kategorii "Innowator Roku" ex aequo laureatami zostali "Zakład Mechaniczny MESTIL" oraz "SILCARE".

"MESTIL"jest polskim przedsiębiorstwem założonym w 1996 roku. Zajmuje się produkcją podzespołów do maszyn przemysłowych, linii technologicznych, części zamiennych oraz świadczeniem zaawansowanych usług technicznych, łącznie z automatyką i sterowaniem. Firma może pochwalić się dużym dorobkiem w zakresie nowatorskich rozwiązań dotyczących specjalistycznych maszyn i urządzeń oraz kompleksowych ciągów technologiczno-produkcyjnych. Dzięki sprawdzonej technologii załoga jest w stanie zaprojektować i wykonać urządzenia, maszyny i linie technologiczne na indywidualne zamówienie, dostosowane do potrzeb konkretnego klienta.

Oprócz działalności produkcyjnej firma realizuje również różnego rodzaju zadania inwestycyjne. Specjalizuje się w demontażach, przenoszeniu i montażu maszyn, urządzeń oraz linii produkcyjnych, aż po kompleksowe przenoszenie fabryk.

Przykładami innowacji zastosowanymi przez firmę są chociażby siłownia cieplna, aparatura naukowo-badawcza, technologia i urządzenia do instalacji oczyszczania stabilizatu, systemy automatyzacji procesów produkcyjnych maszyny funkcyjnej czy patent na system i sposób napędu turbiny. Firma uczestniczy w targach, programach i konkursach, promuje markę własną oraz Gorzów Wielkopolski, z którego się wywodzi.

Nawigator był dobrze zorganizowany, na naprawdę wysokim poziomie. Podobne zdanie mają moi koledzy, którzy mieli okazję uczestniczyć w konkursie, a z którymi rozmawiałem. Projekt daje możliwość spotkania się z różymi przedsiębiorcami i wymiany poglądów, a także szansę na przyszłą współpracę - powiedział Zbigniew Rudowicz, prezes firmy Mestil.

"SILCARE" to kolejna firma wywodząca się z Gorzowa Wielkopolskiego. Rozpoczęła swoją działalność w 2004 roku jako niewielki punkt sprzedaży kosmetyków. Wówczas jeszcze nie przypuszczano, że w tak krótkim czasie rozrośnie się do tak dużego przedsiębiorstwa. Początkowo sprzedawano tam tylko produkty do pielęgnacji dłoni. W 2007 roku na rynek wprowadzono pierwszy produkt, który został samodzielnie opracowany i wyprodukowany przez prezesa firmy Włodzimierza Gajewskiego. Obecnie sztandarowymi produktami marki są produkty samoutwardzalne. "SILCARE" działa od opracowania technologii i sprowadzenia surowców, poprzez produkcję, fazy przygotowania do wprowadzenia produktu na rynek oraz sprzedaż bezpośrednią. Dzięki temu modelowi biznesowemu możliwe jest wprowadzanie nowatorskich rozwiązań oraz szybka odpowiedź na kroki konkurencji. Światłoutwardzalne polimery pozwalają na otrzymanie nowoczesnych, innowacyjnych powłok o dowolnie wybranych właściwościach. "SILCARE" stosuje między innymi technologię pozwalającą na szybszą produkcję keatyny w komórkach paznokcia, technologię pomagającą regenerować paznokieć czy też tworzącą blokadę przeciwko metalom ciężkim.

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali i podobnie ma być również w tym roku. Dokładna data imprezy zostanie jeszcze podana przez organizatorów.

Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić i dostarczyć kartę zgłoszenia dostępną na stronie internetowej um.gorzow.pl/nawigator

Dodaj ogłoszenie