Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezenty na Boże Narodzenie. Przewidywane duże opóźnienia na rynku dostaw internetowych! Te prezenty kup już teraz

Maja Czech
Maja Czech
Specjaliści ostrzegają, że o tegorocznych prezentach warto pomyśleć już teraz, gdyż opóźnienia dotyczą głównie produktów najczęściej zamawianych w ramach upominków bożonarodzeniowych
Specjaliści ostrzegają, że o tegorocznych prezentach warto pomyśleć już teraz, gdyż opóźnienia dotyczą głównie produktów najczęściej zamawianych w ramach upominków bożonarodzeniowych pixabay.com
Nie, to nie żart! Jeżeli chcecie, aby Wasze prezenty świąteczne dotarły na czas, należy je zamawiać dużo wcześniej. Pomimo tego, że do Bożego Narodzenia zostały jeszcze dwa miesiące, na rynku dostaw internetowych już teraz przewidywane są duże opóźnienia. Aby uniknąć chaotycznych i nieprzemyślanych zakupów przed samymi świętami, zaopatrzcie się w upominki już teraz.

Spóźniony Święty Mikołaj. Te prezenty lepiej kupić wcześniej!

Firmy spedycyjne odnotowują coraz większe opóźnienia w dostawach. Co prawda, nie jest to nic niezwykłego w ostatnich miesiącach roku. Ten intensywny czas zazwyczaj stoi pod znakiem wzmożonego ruchu w transporcie ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy znacznie wzrasta zapotrzebowanie na produkty z niemal każdej branży, importowane z rozmaitych zakątków świata.

Jednak zarówno w poprzednim, jak i w tym roku odnotowano dużo większe problemy transportowe niż kiedykolwiek wcześniej. Specjaliści ostrzegają, że o tegorocznych prezentach warto pomyśleć już teraz, gdyż opóźnienia dotyczą głównie produktów najczęściej zamawianych w ramach upominków bożonarodzeniowych.
Jak mówi Piotr Stareńczak z miesięcznika „Polska na Morzu”

Zdecydowanie Polacy powinni wcześniej - już teraz - pomyśleć o prezentach świątecznych, szczególnie w niektórych grupach towarów, jeśli chcą, żeby wybór był celowany i ściśle dostosowany do preferencji obdarowywanego.

Opóźnienia na rynku dostaw internetowych. Gdzie tkwi problem?

Obecna sytuacja na rynku transportu jest znacznie trudniejsza niż w latach ubiegłych. Problem jest niezwykle złożony i uzależniony od całego szeregu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Po pierwsze, znakomita większość całego biznesu przewozowego została zdominowana przez transport morski. Aż 81% surowców jest dostarczanych właśnie taką metodą. To za sprawą przede wszystkim ekonomicznej opłacalności takiego rozwiązania. Poza tym jednak, wpływają na to też:

  • bardzo duży potencjał załadunkowy statków,
  • ogólna dostępność portów,
  • możliwość zapewnienia odpowiednich warunków przewozu, w zależności od produktu.

Nie można bagatelizować tak istotnych zalet, jednak ta metoda cierpi na jedną bolączkę. Czas takiego transportu to nawet kilka miesięcy – to znacznie dłużej niż w przypadku chociażby transportu kolejowego.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę pozostałe czynniki, takie jak wzmożony ruch ostatniego kwartału roku, globalny wzrost cen surowców i ograniczenia związane z koronawirusem, tak duże opóźnienia okazują się być nieco bardziej zrozumiałe. Według eksperta, Piotra Stareńczaka

Praprzyczyną jest w decydującej mierze pandemia. Wpływ zablokowania na tydzień Kanału Sueskiego przez wielki kontenerowiec miał, na dłuższą metę, znikomy wpływ na rytmiczność dostaw w wymiarze globalnym.

Pandemia sprawia, że pewne przeszkody stają się nie do przeskoczenia. Wystarczy przecież jedno zachorowanie w porcie, aby cały kompleks został zamknięty i tymczasowo wstrzymał swoje działanie. Problem staje się tym większy, że, w wyniku obowiązujących obostrzeń, konsumenci robią znacznie więcej zakupów przez Internet, które dostarczane są w większości właśnie drogą morską. Ta bezkontaktowa transakcja wydaje się dużo bezpieczniejsza i zdecydowanie wygodniejsza niż zakupy w zatłoczonym centrum handlowym.

Te prezenty lepiej kupić wcześniej! Zabawki, telefony, laptopy – czas ucieka

Nie da się ukryć, że większość zamawianych do Polski produktów musi przemierzyć drogę aż z odległej Azji. To tam produkuje się większość przedmiotów, które później mają stać się świątecznym prezentem. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju elektronika, a także dziecięce zabawki.

Konsumpcja z roku na rok rośnie, kupujemy coraz więcej, wciąż wymyślamy kolejne okazje do sprawiania sobie upominków. To nie tajemnica, że zakupy stają się coraz większą częścią naszego życia, jednak to pod koniec roku ma miejsce prawdziwe konsumpcyjne szaleństwo.

Globalizacja sprawiła, że coraz częściej obchodzimy Halloween, świętujemy Dzień Dziękczynienia, kupujemy też przy okazji zniżek na Black Friday. Zastój w punktach transportowych staje się nieunikniony. Na domiar złego, Chiny zmagają się z poważnymi problemami wewnętrznymi. Odnotowuje się duży niedobór elementów, które są niezbędne do wykonania bezpiecznego transportu. Chodzi m.in. o kontenery służące do przewozu dużego rozmiaru produktów. Państwo nie jest jednak ekonomicznie przygotowane na zaopatrzenie się w dodatkowe surowce. I tak opóźnienie wzrasta, a my nie przestajemy kupować i kupować, i kupować...

Prezenty od szefa na święta to już prawie standard. Większość zatrudnionych może liczyć w tym roku na niespodziankę pod firmową choinką. Co ciekawe pracodawcy nie ograniczają się jedynie do bonu lub świątecznej premii. Coraz więcej firm planuje z okazji Świąt co najmniej kilka inicjatyw. Przejdź dalej, aby sprawdzić na jakie niespodzianki świąteczne mogą liczyć w tym roku pracownicy.

Święta w firmie. Na jakie niespodzianki mogą liczyć w tym ro...

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska