„Czas zamknąć za sobą drzwi i otworzyć nowe” to jedyny komentarz Krzysztofa Sikory, który w ostatnich latach pełnił funkcję prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze, a wcześniej był dyrektorem departamentu przedsiębiorczości i gospodarki komunalnej w urzędzie miasta. W środę, 17 lipca Sikora złożył w urzędzie oświadczenie o rezygnacji z dniem 31 lipca i poszedł na zaplanowany wcześniej urlop.
– Nie oczekiwaliśmy tej rezygnacji. Rozmawialiśmy z panem prezesem. Ta współpraca układała się od wyborów poprawnie – mówi wiceprezydent Jarosław Flakowski. – Pan prezes Sikora złożył wczoraj oficjalnie rezygnację. Przyjęliśmy to do wiadomości. Będziemy poszukiwać nowej osoby na jego miejsce. Rozstajemy się pokojowo – zapewnia.
Wiceprezydent podkreśla, że spółką w imieniu prezesa zarządza wcześniej powołany prokurent i jest zachowana ciągłość świadczenia usług dla społeczeństwa.
– Nowa ekipa prezydencka kluczowe stanowiska w urzędzie miasta i jednostkach podległych będzie chciała obsadzić swoimi ludźmi. Sądzę, że pan Krzysztof Sikora zdawał sobie z tego sprawę i odszedł na własnych warunkach – komentuje Jacek Budziński, radny miasta z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Zaufany człowiek Janusza Kubickiego
Krzysztof Sikora jeszcze w pierwszej turze wyborów należał do bliskich współpracowników poprzedniego prezydenta.
– Odwala kawał dobrej roboty i on wie o tym, że ja to doceniam. Ta praca jest nie do przecenienia. On czuje te sprawy, którymi się zajmuje i ma to odzwierciedlenie w efektach, które cenią sobie mieszkańcy – komplementował swojego ówczesnego podwładnego Janusz Kubicki, kiedy wyróżnialiśmy Sikorę w plebiscycie Osobowość Roku.
– Ja się tu realizuję i nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa. Mam sporo pomysłów i będę je prezydentowi przedstawiał. Z drugiej strony, cenię sobie jego zaufanie i wolną rękę, którą mi dał – mówił nam wtedy prezes ZGK.
Czytaj więcej o tym tutaj:OSOBOWOŚCI ROKU - dodatkowe wyróżnienia redakcji Gazety Lubuskiej
Analiza miejskich spółek była zapowiedziana
Po wyborach nowy prezydent Marcin Pabierowski zapowiedział wnikliwą analizę funkcjonowania miejskich spółek. – Muszę sprawdzić spółki miejskie, ich efektywność zarządzania pieniądzem publicznym. Oczekuję od prezesów spółek kreatywności, przygotowania profilu funkcjonowania tych firm na najbliższe pięć, dziesięć lat. Już prowadzę spotkania w tej sprawie i będę wyciągał konkretne wnioski… – mówił w wywiadzie dla Gazety Lubuskiej pod koniec maja. Czytaj cały wywiad: Wywiad z prezydentem Zielonej Góry Marcinem Pabierowskim: To musi się zmienić w mieście
Wiceprezydent Flakowski w Łączniku Zielonogórskim w połowie czerwca wspominał o ZGK.
– Musimy przeprowadzić kolejne inwestycje w zakresie gospodarki komunalnej. Choć obecnie ZGK funkcjonuje dobrze, należy pozyskać dodatkowe fundusze zewnętrzne np. z Krajowego Planu Odbudowy, aby sfinansować kolejne projekty infrastrukturalne w tym zakresie. Musimy działać już teraz, aby zabezpieczyć się na kolejne 20 lat. Na pewno ważna jest też edukacja ekologiczna, żeby kształtować świadomość młodych ludzi, uwrażliwić na potrzebę ochrony środowiska naturalnego – mówił Flakowski.
Wiceprezydent w tym wywiadzie zaprzeczył plotkom prywatyzacji ZGK.
Będą zmiany w miejskich spółkach
Dzisiaj wiceprezydent również zaprzecza jakoby którakolwiek ze spółek miała być prywatyzowana. Ale zmiany będą. Połączone zostaną dwie spółki Zakład Usług Miejskich i Centrum Biznesu. Wiceprezydent wyjaśnia, że celem jest uzyskanie rentowności spółek. Nie ma planów wydzielenia cmentarza, jako odrębnej spółki. Jest natomiast analizowane funkcjonowanie Zielonogórskiej Palmiarni, która też działa w strukturze ZUM. Mogą zostać rozdzielone jej funkcje gastronomiczna od promocyjno – turystycznej.
– To, co nie jest zadaniem własnym gminy, a prowadzenie restauracji takim zadaniem nie jest, nie powinno być prowadzone bezpośrednio przez jednostki miejskie. Może natomiast być zlecone – uważa Flakowski.
Jeśli dojdzie do takiego zlecenia, jednym z warunków ma być zachowanie funkcji kulturalnej restauracji.
– W pozostałych spółkach nie planujemy na ten moment zmian. Natomiast, jeśli takie rezygnacje zaistnieją, będą wynikały z przesłanek obiektywnych – mówi wiceprezydent.
Do zadań Zakładu Gospodarki Komunalnej należą m.in. zbiórki odpadów komunalnych, wielkogabarytowych, niebezpiecznych, a także edukacja ekologiczna, utrzymanie terenów zielonych i dbanie o czystość ulic, dróg i ciągów pieszych.
Czytaj też inne artykuły:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?