1/11
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Obrońcami Jacka Wójcickiego są Filip Woziński (z lewej) i...
fot. Jarosław Miłkowski

Obrońcami Jacka Wójcickiego są Filip Woziński (z lewej) i Krzysztof Łopatowski (z prawej).W środę, 26 października, rozpoczął się proces prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego. Grozi mu nawet do ośmiu lat więzienia.

- Jestem niewinny - tak rozpoczął swoje sądowe oświadczenie prezydent Jacek Wójcicki. Wczoraj zasiadł na ławie oskarżonych w sprawie dotyczącej budowy sieci wodociągowej w gminie Deszczno (do 2014 r. był wójtem). Na sądowym korytarzu był raczej wyluzowany, w trakcie oświadczenia poważny. Gdy jednak zdarzały się na sali rozpraw śmieszne sytuacje, bawiły go one tak, jak innych. Nie było czuć po nim żadnego napięcia.

Wójcicki odpowiada przed sądem za inwestycję w gminie Deszczno sprzed kilku lat. W przetargu na położenie rur 30 km (trzeba było wybrać najtańszą ofertę) zwyciężyło konsorcjum firm, pod przewodnictwem jednej, która szybko zaczęła mieć kłopoty finansowe. Jak opowiadali w sądzie: Wójcicki oraz współoskarżony Zbigniew T., urzędnik z Deszczna, firma miała około roczny poślizg z pracami. By nie stracić 70 proc. dofinansowania wartej prawie 4 mln zł inwestycji, gmina musiała nawet prosić marszałka o przedłużenie możliwości zakończenia robót.

Wodociąg powstawał też w Prądocinie. - Główny wykonawca nie miał ani sprzętu, ani ludzi na budowie. Wszystko robił podwykonawca - opowiadał w sądzie Zbigniew T., wówczas szef gminnego referatu inwestycji.

Gmina nie miała podpisanej umowy z podwykonawcą. Podpisała dokumenty z głównym wykonawcą. - Stanowisko nasze było jednoznaczne, że ta firma nie jest tzw. podwykonawcą mianowanym - mówił w sądzie dzisiejszy prezydent Gorzowa.
Wiosną 2011 r. gmina dowiedziała się, że konto głównego wykonawcy zajął komornik. Gdy udało się w końcu zakończyć inwestycję, to na konto komornika poszły pieniądze za prace.

Podwykonawca - a więc ten, który fizycznie wykonał roboty, a pieniędzy nie dostał - poszedł do sądu. A ten nakazał gminie zapłacić mu 393,6 tys. zł. Deszczno dwa razy zapłaciło więc za to samo. Prokurator stoi na stanowisku, że Wójcicki powinien przed tym gminę uchronić. Zarzuca mu też, że nadużył uprawnień, bo zawarł pozorną umowę z firmą, która była podwykonawcą, na wykonanie prac dodatkowych.

Urzędnicy tłumaczą, że umowa była ustna, a spisana została na końcu. Za te prace podwykonawca zainkasował 64 tys. zł.
Prokurator Danuta Kowalska-Maciaszek ze szczecińskiej prokuratury twierdzi, że Wójcicki naraził gminę na 579 tys. zł strat. Gdy nasz dziennikarz dopytywał ją, skąd taka kwota, skoro 393,6 tys. zł i 64 tys. zł dają sumę znacznie mniejszą, nie była w stanie dokładnie tego wytłumaczyć. - To kwota powiększona o odsetki i koszty sądowe - mówiła. Prokurator przyszła do sądu z nie do końca czytelnymi zeznaniami świadków. Miała też problemy z odpowiedziami na pytania sędziego Andrzeja Krzyżowskiego.

Prezydent jest dobrej myśli, co do rozstrzygnięcia procesu.

Z Gorzowa mogła rechotać cała Polska! Radni nie pozwolili... [ZDJĘCIA]


Zobacz również

Tych herbat lepiej nie pij przed snem. Ich działanie może powodować bezsenność!

Tych herbat lepiej nie pij przed snem. Ich działanie może powodować bezsenność!

Dziś takich miejsc już nie ma. Podwórko sprzed 50 lat w Nowej Soli pełne wspomnień

Dziś takich miejsc już nie ma. Podwórko sprzed 50 lat w Nowej Soli pełne wspomnień

Polecamy

Z jakiej tkaniny powinna być codzienna pościel?

Z jakiej tkaniny powinna być codzienna pościel?

Nadchodzi prawdziwa zima. IMiGW ostrzega przed śnieżycami

Nadchodzi prawdziwa zima. IMiGW ostrzega przed śnieżycami

Prezydent Duda solidaryzuje się z ofiarami reżimu Łukaszenki

Prezydent Duda solidaryzuje się z ofiarami reżimu Łukaszenki

Dodaj ogłoszenie