Problem śmieci w Zielonej Górze narasta. Gdzie możesz zgłosić bałagan w swej okolicy? [ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Takie miejsca w Zielonej Górze wciąż się zdarzają. Na fakt nielegalnych wysypisk uczula Ruch Miejski Zielona Góra. Materiały Ruchu Miejskiego Zielona Góra
W pewnych rejonach Zielonej Góry można znaleźć miejsca pełne śmieci. Niektórzy mieszkańcy robią z zaułków, terenów zielonych, małe wysypiska. Do jakich instytucji powinniśmy zgłosić takie zabałaganione miejsca?

ZOBACZ FILM: GÓRY ŚMIECI PO FESTIWALU

Problem śmieci w mieście w ostatnim czasie jest jeszcze częściej na językach mieszkańców. Tej problematycznej kwestii jedno z ostatnich spotkań z zielonogórzanami poświęcili m.in. działacze Ruchu Miejskiego Zielona Góra. Często na osiedlach, w okolicach domków jednorodzinnych, ale i w lasach znaleźć można hałdy śmieci. Problemem są też szpecące śródmieście pojemniki na odpady, które niszczone są przez wandali. Nad tym kłopotem pracuje już Zakład Gospodarki Komunalnej. Ten chce wprowadzić... chowane pojemniki na śmieci.

- Na początek myślimy, by taki pomysł zastosować w śródmieściu - mówi Krzysztof Sikora, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze. - W ostatnim czasie zauważyliśmy spore natężenie zniszczeń pojemników w centrum miasta. Są one podpalane.

Jednak nie tylko z tego względu rozważane jest wprowadzenie pierwszych chowanych śmietników w mieście.

- Przy rosnącym ruchu aut w śródmieściu okazuje się, że śmietniki są coraz częściej zastawiane, co utrudnia nam ich odbiór - zauważa K. Sikora. - Albo stoją w miejscach, w których mieszkańcy oczekują miejsc postojowych. Ale głównym powodem jest estetyka. Dlatego myślimy o śródmieściu, które mogłoby być dla nas pilotażem. Wiemy, że na deptaku jest wąsko, czasem dojazd jest utrudniony. I właśnie tutaj chcielibyśmy podjąć to ryzyko. Bo jeżeli uda się w śródmieściu, to uda się też wszędzie.

A, co jeśli widzimy, że na danym terenie znajduje się bałagan i chcielibyśmy to zgłosić? Za tereny miejskie odpowiada wspomniany już Zakład Gospodarki Komunalnej. Poprzez jego profil facebookowy, ale i zieloną linię telefoniczną można zgłaszać takie interwencje. Nr tel: 68 322 91 95.

ZGK nie może jednak interweniować na terenach prywatnych, należących do konkretnego mieszkańca.

Co z bałaganem w lasach? Za te tereny zielone w mieście odpowiada dział utrzymania lasów w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej. I tutaj można interweniować w takich sprawach.

ZOBACZ TEŻ:Czytelnicy: czy ktoś wreszcie posprząta bałagan w Zielonej Górze? Zakład Gospodarki Komunalnej odpowiada

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3