Problemy z rzeźbą Chrystusa Króla w Świebodzinie

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
Chrystus Król ma otoczyć opiekuńczym ramieniem Świebodzin, cały region, Polskę... I ma być większy nawet od tego w Rio.
Chrystus Król ma otoczyć opiekuńczym ramieniem Świebodzin, cały region, Polskę... I ma być większy nawet od tego w Rio. fot. Mariusz Kapała
Dźwig szykował się do podniesienia ogromnej głowy Chrystusa Króla. W pobliskim kościele wierni zanosili modły o cud. Ale cudu nie było. Dźwig okazał się za słaby, a jeden z pracowników przypłacił świętą robotę zmiażdżoną nogą.

TAKI POMNIK

TAKI POMNIK

* Wysokość: 33 metry (tyle lat żył Chrystus).
* Pozłacana korona: 3 metry (tyle lat działał publicznie).
* Kopiec z gruzu i ziemi: 16,5 metra. Do budowy przywieziono 1.500 wywrotek materiału (zbudowany z pięciu kręgów symbolizujących kontynenty).
* Głowa: 4,5 metra, waży 15 ton. Rysy twarzy zostały specjalnie przerysowane, by były widoczne z ziemi.
* Dłonie: 6 metrów.
* Rozpiętość ramion: 25 metrów.
* Całkowity ciężar: około 440 ton. Właśnie okazało się, że nikt nie wie, ile dokładnie.

Czytaj też: Wypadek przy budowie pomnika Chrystusa Króla

Pomysł wybudowania pomnika zrodził się w 2000 r. - Robię to dla ludzi, nie dla siebie. Chcę, żeby mieli gdzie się modlić o każdej porze dnia czy nocy - mówił o sferze duchowej swojego dzieła ks. Sylwester Zawadzki, inicjator budowy i fundator pomnika. O wymiarze materialnym sza. - Ile będzie kosztowała inwestycja w Chrystusa Króla? Nie wiem, budujemy metodą gospodarczą, dlatego cena jeszcze nie jest znana... - odparł.

Chrystus miał wznieść się na wyżyny w ciągu roku. Później było "oby do wiosny" lub "oby do końca roku". I tak przez dziesięć lat. Bo dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Sam komputerowy projekt z przekrojami, osiami i trójwymiarowymi rysunkami powstawał aż pięć miesięcy. Bo przecież ma to być najwyższy pomnik Chrystusa na świecie. Uściślijmy. Chrystusa Króla Miłosierdzia, bo to polski Zbawiciel. Wieść o Chrystusie Królu Miłosierdzia pochodzi przecież od błogosławionej siostry Faustyny.

Czytaj też: Chrystus ze Świebodzina przyćmi tego z Rio, ale jeszcze nie teraz (wideo, zdjęcia)

Czekali jak na zbawienie

Proboszcz Zawadzki kupił pięciohektarowe pole od Agencji Nieruchomości Rolnych. W grudniu 2001 radni zauważyli: - Trzeba się zastanowić, czy naprawdę chcemy być drugą Częstochową.
Chcemy. Wyobraźnia natychmiast podsunęła obraz tłumu pielgrzymów, turystów, kramów z buteleczkami święconej wody z odkręcaną głową Zbawiciela. W 2001 r. pojawił się wielki nasyp. Potem przez kilka lat na placu hulał tylko wiatr.

W 2007 r. zmieniono parametry monumentu i technologię. Będzie wykonany w technologii siatkobetonu. Pierwotnie miała to być konstrukcja ze stalowej blachy, ale fachowcy ją oprotestowali. Przyciągałaby wyładowania atmosferyczne, a przy wysokich temperaturach mogłyby puścić spawy. Nie ma już być także kopią tego z Rio, a wzrostu przyda mu korona.

Również 2008 r. w żywocie Chrystusa spod Świebodzina był ciężki. Nie zostały złożone dokumenty ekspertyzy budowlanej. Plany mówiły, że wysokość wyniesie 30 m, a powstawał 33-metrowy kolos. Korony nie licząc. Budowa została wstrzymana "z uwagi na wykonywanie w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi lub mienia bądź zagrożenie środowiska".
Kolejny rok i znów kłody pod nogi. Nadzór budowlany stwierdził, że część nadziemna wymaga przebudowy. Trzeba usztywnić płaszcz. Bloki nie są właściwie zespolone, należy zmienić ich łączenie z konstrukcją nośną. Wreszcie nadzór wydał pozwolenie na kontynuowanie budowy. Ale już w tym roku sprawa legalności budowy trafiła do wojewody, bo zdaniem inspektorów, w projekcie zabrakło odgromu. Wątpliwości budziła też linia wysokiego napięcia przechodząca blisko pomnika. Urzędnicy wojewody stwierdzili, że uchybienia w projekcie są, ale nie mają charakteru rażącego...
Emocje targały i zwolennikami, i przeciwnikami krzyża. Tymi pierwszymi bardziej. Przekonał się o tym chociażby samochód inspektora nadzoru budowlanego.

Ciężka głowa Chrystusa

Jednym z ostatnich akordów miało być zamontowanie ramion i głowy na korpusie gigantycznego Zbawiciela. Podczas poprzedniego weekendu okazało się, że dźwig ściągnięty do montażu elementów figury nie poradzi sobie z ciężarem. Nie pomogły modlitwy o cud w pobliskim kościele. Ramiona i ręce Chrystusa Króla ważą ponad 25 ton, a miały być znacznie lżejsze. W dodatku na placu budowy doszło do nieszczęśliwego wypadku. Ciężki element demontowanego dźwigu zmiażdżył nogę pracownika.
- Od kiedy tu jesteśmy, mam wrażenie, że coś się przeciw nam sprzysięgło. Najpierw nie chciała przepuścić nas policja, potem zaczął padać deszcz, a teraz wiatr - żalił się Stanisław Bandura, specjalista z firmy Żuraw
Grohmann. Wokół placu budowy krążyły nawet pogłoski, że to sprawka szatana.

Ale gdzie tu miejsce dla Złego? 29 września 2006 rada miejska w Świebodzinie podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Chrystusa Króla patronem miasta i gminy. Przewodniczący rady i burmistrz przystąpili do rozmów z biskupem. Pomysł nie przypadł do gustu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Okazało się, że Chrystus nie może być orędownikiem. Ale przecież wcześniej - w 2000 r. - bp Adam Dyczkowski zawierzył Świebodzin opiece właśnie Chrystusa Króla...
Chryste Panie!

Zapowiedzianą na ten weekend próbę zamontowania głowy znów odłożono. Na kiedy dokładnie? Tego jeszcze nie wie nikt.

Wideo

Komentarze 47

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Skarabeusz
...Tamto wybudowali Niemcy...

Tamto czyli co?
j
julek
Ostatnio jekiś mądrala uświadomił mi,że komuna się skończyła! Liczy się tylko ekonomia!

Ciekawe gdzie umieścił by pomysł z tym gigantycznym Pomnikiem...
j
jankes
Zastanawiam się czy ktoś panuje nad tą budową pod względem konstrukcyjnym . Jeśli słyszę i czytam , że ta ogromna budowla wykonana jest z odpadków , kawałków konstrukcji wycofanych z eksploatacji dźwigów i szyn kolejowych . To jakie ta radosna twórczość ma szanse na przetrwanie działania silnego wiatru , których u nas ostatnimi czasu nie brakuje . Należałoby ostrzec śmiałków próbujących podejść blisko , że przebywanie w pobliżu tej budowli grozi śmiercią . Nadzór tej budowy /jeśli takowy został ustanowiony / musi mieć stalowe nerwy .
Q
Quartz
Ludzie co wam do tego ?? Wy nie daliście ani grosza na ten pomnik. To wierni dawali z dobrej woli. Pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto jak pomnik powstanie to będziecie się cieszyć, że będzie nas odwiedzać dużo ludzi i będą zostawiać u nas dużo pieniędzy.

Uważaj by cie tymi pieniędzmi nie zasypali.
a
anonim
Ludzie co wam do tego ?? Wy nie daliście ani grosza na ten pomnik. To wierni dawali z dobrej woli. Pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto jak pomnik powstanie to będziecie się cieszyć, że będzie nas odwiedzać dużo ludzi i będą zostawiać u nas dużo pieniędzy.
K
Krzyś
Wieść niesie, że w zwiazku z tym, że głowa Chrystusa jest za ciężka mają ją zastąpić w imię zasług głową wielkiego męża stanu Lecha Kaczyńskiego.

Słusznie.
Ta na pewno będzie leciutka jak piórko
A
Azyr
Wieść niesie, że w zwiazku z tym, że głowa Chrystusa jest za ciężka mają ją zastąpić w imię zasług głową wielkiego męża stanu Lecha Kaczyńskiego.
T
Tomisław
Niektórzy z was się śmieją inni kpią, o głupcy jakież wasze będzie zdziwienie kiedy wybuchnie zbliżająca się III wojna światowa. Do kogo wy będziecie się modlić !!!.... Chrystus będzie Królem Polski, czy zrobi to naród 38 milionowy czy 8 milionowy dla Boga już nie ma to znaczenia.....

A skad masz takie wiadomości o zbliżającej się tej wojnie, ojciec dyrektor ci to powiadział, czy masz może zejścia po dopalaczach???? Przypomnę ci, że 1939 Polacy też się modlili i w zamian zginęło tylko 6 mln Polaków konając w obozach koncentracyjnych, oprawcy (którzy notabene po wojnie uciekli do Ameryki pd. przez biuro turystyczne pn. Watykan)kraj pozostawili w ruinie a na dodatek w imię zasług dostaliśmy jesze pół wieku sowieckiej okupacji.
Q
Quartz
Ło Matko

Nic nie odwiedzie nawiedzonego szamana przed nawiedzeniem. W Świebodzinie miejscowy szaman umyślił sobie wybudowanie monumentu na miarę swoich fantasmagorii. Pomnik nad pomnikami będący naj, naj w tej przaśnej krainie. Z tego też powodu z całego świata zleciały się do Świebodzina szatany, elfy, duchy i inne Belzebuby. Rzucają kłody pod nogi, przeszkadzają i powodują wypadki pobożnych dźwigowych miażdżąc im nogi. Dobrze że tylko na tyle się odważyli, a to ze względu na majestat postaci. Aktyw gminny dostał właśnie prztyczka od ober szamana do którego się zwrócili o intronizowanie patronatu figury nad ziemią gminną. Pogoda nie sprzyja, modły w kościele nie pomagają. Jak nie wiatr to deszcz, jak nie fundament to nadzór budowlany. Szaman buduje sobie monument metodą gospodarczą czyli na zasadach na jakich buduje się kurnik czy inny chlewik. Za nic ma dobrodziej projekt, obliczenia wytrzymałościowe, statykę budowli i wytrzymałość fundamentu. To bardzo pięknie z mojego punktu widzenia. Budowla ma szansę stać się najnowszym Polskim rumowiskiem. Aby tylko nikomu krzywda się nie stała, ale należy wątpić bo przy wielkich zgromadzeniach które planuje się organizować wokoło maszkarona jest duże prawdopodobieństwo że bez ofiar się nie obędzie. Zmiażdżona noga robotnika będzie pikusiem w porównaniu z tym co się może stać. Kto będzie winien ? Oczywiście szatany i inne Belzebuby oraz niewątpliwie ja bo napisałem ten tekst. Kto nie będzie winien ? Oczywiście szaman pomysłodawca, jego fioletowy szef i gminne władze. A kto zapłaci życiem i kalectwem ? Oczywiście pobożny plebs gminny, mężczyźni, kobiety i dzieci. Bóg im w niebie wynagrodzi wiarę i gorliwość (naiwność)
t
thief
Niektórzy z was się śmieją inni kpią, o głupcy jakież wasze będzie zdziwienie kiedy wybuchnie zbliżająca się III wojna światowa. Do kogo wy będziecie się modlić !!!.... Chrystus będzie Królem Polski, czy zrobi to naród 38 milionowy czy 8 milionowy dla Boga już nie ma to znaczenia.....

Oczywiście cały naród zbierze się wtedy pod figurą w Swiebodzinie i bedzie się modlił, może wymodli jakiś cud. Choć wątpie aby się udało skoro nie udało sie wymodlić cudownego poskładania pomnika gdyż widać wiara była za słaba.
Ale chociaż agresor w tej wojnie będzie miał łatwiej bo będzie mógł spacyfikować cały naród modlący się w jednym miejscu. Wystarczy wtedy tylko odpowiednia ilość drutu kolczastego aby ogrodzić miejsce modłów.
N
Nostradamus
Niektórzy z was się śmieją inni kpią, o głupcy jakież wasze będzie zdziwienie kiedy wybuchnie zbliżająca się III wojna światowa. Do kogo wy będziecie się modlić !!!.... Chrystus będzie Królem Polski, czy zrobi to naród 38 milionowy czy 8 milionowy dla Boga już nie ma to znaczenia.....

KOLEGA PO DOPALACZACH:p COS CI PORADZE "WEZ PIGULKE" BEDZIE LEPIEJ:p
d
dzizas
nie wiem jak to skomentować, chyba najlepsze będzie tylko jedno słowo: BABEL
z
zielony
Niektórzy z was się śmieją inni kpią, o głupcy jakież wasze będzie zdziwienie kiedy wybuchnie zbliżająca się III wojna światowa. Do kogo wy będziecie się modlić !!!.... Chrystus będzie Królem Polski, czy zrobi to naród 38 milionowy czy 8 milionowy dla Boga już nie ma to znaczenia.....
j
janek
Rzygać mi się chce jak czytam takie chamskie teksty dotyczące budowy Pomnika.Najgorsze jest to że GL podsyca tą atmosferę. Była bezpośrednia transmisja TVN z nieudanego zakończenia budowy i było to obiektywne i nie nasycone jadem!! .GL, nasz lokalny "przekażnik" który powinien wspomagać i łączyć ludzi próbuje jątrzyć ludzi naszego regionu.
K
KAMILSCHEICHT
DLACZEGO JAN PAWEŁ II NIE LATA SAMOLOTEM? BO NIE ŻYJE!
Dodaj ogłoszenie