Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbny egzamin gimnazjalny. Część humanistyczna. Uczniowie pisali o pieniądzach (pytania i odpowiedzi)

(kali)
Gimnazjaliści z zielonogórskiej ,,szóstki" uznali próby egzamin z przedmiotów humanistycznych za prosty
Gimnazjaliści z zielonogórskiej ,,szóstki" uznali próby egzamin z przedmiotów humanistycznych za prosty fot. Mariusz Kapała
Gimnazjaliści pisali w środę próby egzamin gimnazjalny z części humanistycznej. Jak mówią, był łatwy, ale to oznacza, że prawdziwy będzie znacznie trudniejszy. W czwartek czekają ich zmagania z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a w piątek z języka obcego.

Czytaj też: Egzamin Gimnazjalny - testy i odpowiedzi oraz wyniki egzaminów

- Test był w miarę prosty, dotyczył skąpstwa, pieniędzy i wartości niematerialnych - mówi Monika Ochonczenko z klasy III c Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze. - Nie miałam problemów z rozwiązaniami. Nauczyciele dość dużo ćwiczą z nami na lekcjach, więc specjalnie do tej próby się nie przygotowywałam.

Nie stresowały się też Natalia Krawczyk, Iga Drop, Dominika Zgoła i Marta Kremer z klasy III d, które niemal jednocześnie wyszły z sali: - Czasu było dużo, skończyłyśmy wcześniej, sprawdziłyśmy zadania... Nie było sensu dłużej siedzieć.

Gimnazjalistki przyznają, że choć pisemna forma wypowiedzi była trudna, bo chodziło o rozprawkę, to jej temat był prosty.

- Łatwo udowodnić, że wszystko co ważne w życiu, nie da się przeliczyć na pieniądze - podkreślają. - Wszak są ważniejsze rzeczy jak zdrowie, miłość, przyjaźń, rodzina...

Dziewczęta mówią, że jutro będzie trudniej. Bo część matematyczno-przyrodnicza zawsze sprawia więcej kłopotów. Egzaminów z angielskiego się nie obawiają.

Tym razem prace sprawdzą nauczyciele w szkołach, choć arkusze egzaminacyjne przygotowuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu. Chodzi jednak o to, by dobrze się przygotować do prawdziwych kwietniowych zmagań.

Egzamin gimnazjalny przeprowadzany jest w trzeciej klasie gimnazjum. Jest on powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że musi przystąpić do niego każdy uczeń, kończący szkołę. Przystąpienie do egzaminu jest bowiem jednym z warunków jej ukończenia. Jeżeli jakiś uczeń nie przystąpi do egzaminu gimnazjalnego w danym roku, musi powtórzyć ostatnią klasę gimnazjum i przystąpić do niego w roku następnym.

Liczba punktów uzyskana na egzaminie gimnazjalnym nie ma wpływu na ukończenie szkoły. Wynik jest jednak brany pod uwagę przez szkoły ponadgimnazjalne przy przyjmowaniu uczniów do tych szkół.

Prawdziwy egzamin gimnazjalny odbędzie się 27 kwietnia (część humanistyczna), 28 kwietnia (część matematyczno-przyrodnicza) i 29 kwietnia (część dotycząca języka obcego). Początek godz. 9.00. Część pierwsza i druga egzaminu trwają po 120 minut, a część trzecia 90 minut. Przed przystąpieniem do wykonywania zadań uczeń koduje swój zestaw zgodnie z poleceniem przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub zespołu nadzorującego oraz zapoznaje się z informacjami z pierwszej strony arkusza egzaminacyjnego. Czas poświęcony na zapoznanie się ucznia z informacjami z pierwszej strony oraz kodowanie nie jest wliczany do czasu egzaminu.

Sprawdź, jak wyglądały testy w poprzednich latach. Żeby je zobaczyć kliknij tutaj.

Jutro po 15.00 będzie można przeczytać pytania i odpowiedzi z dzisiejszego egzaminu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska