Proboszcz: ratujmy ośniański kościół!

Beata Bielecka
- Musieliśmy nad każdym wejściem do kościoła zbudować drewniane zadaszenie, żeby luźne dachówki, które mogą spaść, kogoś nie zraniły - mówi proboszcz Piotr Grabowski.
- Musieliśmy nad każdym wejściem do kościoła zbudować drewniane zadaszenie, żeby luźne dachówki, które mogą spaść, kogoś nie zraniły - mówi proboszcz Piotr Grabowski. Beata Bielecka
Udostępnij:
Trzeba wzmocnić fundamenty średniowiecznego kościoła pw. św. Jakuba Apostoła, wyremontować dach i zabezpieczyć stropy, bo inaczej może dojść do katastrofy budowlanej. - Pytanie nie brzmi, czy się coś stanie, lecz kiedy? - mówi ks. Piotr Grabowski.

Proboszcz przyznaje, że nie spodziewał się aż tak złych wiadomości, gdy parafia zleciła kilka miesięcy temu opracowanie ekspertyzy o stanie technicznym świątyni. Okazało się, że podstawowym problemem są zbyt słabe fundamenty i podłoże, na którym stoi kościół.

Nie lada wyzwanie

Wybudowano go na piaskach wrażliwych na zmiany poziomu wód gruntowych, co powoduje, że jego konstrukcja pęka. Dwa filary stojące wewnątrz kościoła są w niektórych miejscach odchylone od pionu nawet o 70 cm! Fatalny jest też stan stropu. - Stojąc na strychu, przez szczeliny można zobaczyć wnętrze kościoła. Spękania widać też na 50-metrowej wieży. Bez remontu kościół będzie się po kawałku zawalał - ostrzega ks. Grabowski. - A przecież jest to perełka, trzeci co do wielkości kościół w diecezji, bliźniaczy do katedry gorzowskiej, a nawet od niej większy - podkreśla.

Nie wiadomo jeszcze, ile potrzeba pieniędzy na jego ratowanie. Najpilniejsze prace wyceniono na 2,4 mln zł. Chodzi o spięcie wieży specjalnymi klamrami i wzmocnienie podłoża świątyni.

- Tradycyjną metodą, która polega na podkopaniu się i wzmocnieniu fundamentów, nie da się tego zrobić, bo trudno przewidzieć jak by się zachowała bryła. Byłoby to też ryzykowne ze względu na wieżę - tłumaczy Krzysztof Bohuszko z rady parafialnej. - Dlatego specjaliści orzekli, że trzeba wejść specjalistycznym sprzętem na głębokość 22 metrów i pod ciśnieniem 400 atmosfer wcisnąć beton pomieszany ze specjalnym środkiem, co spowoduje, że luźny piasek stanie się skałą. To jedna z najnowocześniejszych metod - opowiada.

- Można powiedzieć, że będą to pieniądze rzucone w piach, ale bez tego ani rusz - wtrąca proboszcz. Najpierw jednak remontowana będzie wieża. Potrzeba na to ok.1,3 mln zł. Parafia poprosiła już o pomoc Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Musi jeszcze uzbierać 80 tys. zł na wkład własny. Parafianie sądzą, że sami zbiorą 20 tys. zł, 60 tys. zł obiecała gmina.

To zabytek klasy zerowej

- Kościół to bardzo ważny element krajobrazu Ośna, obiekt zabytkowy klasy zerowej dlatego to oczywiste, że chcemy pomóc - mówi burmistrz Stanisław Kozłowski. Podkreśla, że od pięciu lat gmina przeznacza w swoim budżecie 40 tys. zł na ratowanie zabytków. W przyszłym roku zwiększy tę kwotę do 60 tys. zł.

Błażej Skaziński, z gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków podkreśla, że stan kościoła jest poważny. - Nie mamy możliwości, żeby wesprzeć te prace finansowo, ale poparliśmy wniosek skierowany do ministerstwa - mówi.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Słubicach Jan Gielement uspokaja, że nie jest jeszcze tragicznie. - Raz w miesiącu będę sprawdzał, jak zachowuje się ta budowla. Jeśli stwierdzę, że coś może się stać, zakażę jej użytkowania. Na razie nie widzę takiej potrzeby - dodał.

Parafianie nie chcą jednak czekać aż sytuacja stanie się jeszcze poważniejsza. Dlatego już nagłaśniają sprawę. Liczą też na wsparcie finansowe ze strony lokalnych firm lub osób prywatnych. Pieniądze na ratowanie kościoła można wpłacać na konto parafii - Bank Spółdzielczy w Ośnie nr 82 8369 0008 0000 0925 2000 0010.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 50

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
Habemus papam.. no i mogliśmy zobaczyć w jakim ubóstwie żyją purpuraci..
Bóg patrzy na to 2000 lat (na kościół katolicki).. a oni coraz bardziej pyszni, chciwi, żarłoczni, brudni duchowo...wymyślili celibat, bo się majątek kościelny rozłaził na dzieci księży.. tolerowali zbrodnie wewnątrz kościoła katolickiego, pedofilię, homoseksualizm...pierwszym papieżom daleko było do cnót jakie nakazywali maluczkim...

Masz rację - jeżeli Bóg istnieje, to jest z człowiekiem w jego domu, w lesie, na łące, w lesie, w miejscu pracy... a nie w wypasionych świątyniach - pałacach, które swoim ogromem i przepychem mają rzucić biednego prostego człowieka na kolana przed księdzem!
o
on
Jak znam życie, to kościołek prędzej wyżyłuje z ostatniego grosza zadłużoną gminę i miejscowe mohery niż da ze swoich pieniędzy. Czarni będą skomleć o fundusze z budżetu państwa, z UE, którą traktują jako siedlisko Belzebuba - byle nie ze swoich!

Jest powiedzenie: trzeba doić, strzyc, to bydło a kiedy padnie - zrobić mydło.
G
Gość
Jak znam życie, to kościołek prędzej wyżyłuje z ostatniego grosza zadłużoną gminę i miejscowe mohery niż da ze swoich pieniędzy. Czarni będą skomleć o fundusze z budżetu państwa, z UE, którą traktują jako siedlisko Belzebuba - byle nie ze swoich!
A
Apostatka
Koszty utrzymywania zabytkowych obiektów sakralnych powinien w całości ponosić kościół.

Jeżeli nie dba o to, to państwo powinno je rekwirować!

Habemus papam.. no i mogliśmy zobaczyć w jakim ubóstwie żyją purpuraci..
Bóg patrzy na to 2000 lat (na kościół katolicki).. a oni coraz bardziej pyszni, chciwi, żarłoczni, brudni duchowo...wymyślili celibat, bo się majątek kościelny rozłaził na dzieci księży.. tolerowali zbrodnie wewnątrz kościoła katolickiego, pedofilię, homoseksualizm...pierwszym papieżom daleko było do cnót jakie nakazywali maluczkim... Hitlerowcy na klamrach pasów wygrawerowane mieli "Got mit uns" a papież ówczesny im błogosławił ... Można mnożyć przykłady przewrotności tej zachłannej instytucji, która tak daleko odeszła od Bożej woli i miłości bliźniego, że sama już Boga w bliźnich nie widzi... wierzę w Boga i podziwiam Chrystusa, że uwierzył iż ludzie mogą być lepsi, szczęśliwi, pełni miłości do innych, natury, świata zwierząt. Przecież Bóg stworzył świat nie tylko dla nas ludzi, mamy jeszcze Braci mniejszych.Nie należę do żadnego kościoła, wystarczy mi Bóg wszechobecny i miłość, bo jest najpiękniejszym przesłaniem. Fajny musiał być Jezus... idealista o pięknej duszy...
W kościele nie słyszę Boga ale w lesie, na łące, nad jeziorem, w parku...tak ! dla mnie kościoły to budynki, jeśli zabytkowe.... trzeba je zachować dla przyszłych pokoleń jako przykład architektury sakralnej ,może dla innych, tradycji... Mam nadzieje, że nikt się nie czuje obrażony, bo znam księży, którzy są wzorem cnót i piękna duchowego, ale tkwią w chorej instytucji.... A jeśli chodzi o uczucia religijne i ich obrazę, to..... często właśnie kościół katolicki obraża moje uczucia religijne właśnie!.. czynami pedofilskimi, aferami finansowymi, Opus Dei, tajemnicami,zafałszowywaniem historii (dla dobra Kościoła - sic!) Jeśli wierni zdecydują się na taki wysiłek finansowy i odrestaurują przybytek w Ośnie, to kościół powinien przejść na własność miasta a tym samym wiernych a nie dalej należeć do takiej bogatej instytucji co już 2000 lat zbiera do swojej skarbonki ale niechętnie się dzieli. Trochę pokory! Ostatni będą pierwszymi. Ci z pierwszych ławek mogą się nie załapać ... no i księża niestety jako pierwsi....też nie. ... Barka może popłynąć bez nich a Sternik odmówi im wejścia na pokład...chyba, że sami nie wierzą w to co głoszą i wszystko im jedno , chcą żyć tu i teraz, dlatego tak wiele ciemnych spraw wokół kościoła.
A mogłoby być tak pięknie, jakby wierni słuchali Boga a nie księży ( niektórych warto posłuchać).
Bardzo lubiłam księdza Tischnera, szczególnie za określenie prawdy..według Niego są trzy:
Święta prawda, tyż prawda i góówno prawda. Tylko dlaczego tak trudno je odróżnić?
pozdrawiam
g
gość
Koszty utrzymywania zabytkowych obiektów sakralnych powinien w całości ponosić kościół.

Jeżeli nie dba o to, to państwo powinno je rekwirować!
K
Kościelna Mysz
Pominąwszy rolę wielebnego proboszcza w ogłupianiu ludzi i jego przynależność do przestępczej organizacji, na szacunek i współczucie zasługują jego zabiegi w celu ratowania kościoła.

Biedny ten kościół katolicki!

Watykan kupuje gejowskie SPA za 23 mln UE dla swych purpurowych pedałów, Rydzyk, Głódź i inni wydają dziesiątki milionów zł na nowe kościoły - architektoniczne potworki, do których chodzi garstka moherowych emerytek, a na kościół w Ośnie, który jest prawdziwą perłą - skarbem zabytkowym na skalę europejską kościół pieniędzy nie ma!

Emeryci i emerytki! Zrzucajcie się z waszych wysokich rent i emerytur na ratowanie kościoła w Ośnie bo biskupi na to nie mają... tacy biedni!
m
mm
NIECH KTOS COS KONKRETNEGO NAPISZE
P
Parafianin
Bogacze !!!!! dostali zabytki i o nie nie dbali i co znowu z naszych podatków ., ziemie niech sprzedadzą i wyremontują kościół.. Najlepiej wyciągnąć ostatnią kase od biednych ludzu .Staje sie to już żenujące .Tylko kasa i kasa !!!!!
e
erwin
chodzi o kosciły w Słubicach
e
erwin
prosze mi powiedziec dlaczego w Świeta Bożego narodzenia nie mozna bylo dostac sie do kosciola bo był zamkniety ....( wigilia)
w pierwszy dzien swiat to samo , zobacze jeszcze dzisiaj w drugi dzien swiat ..
Jezdzilem z dzieckiem dwa razy od godz 16-do 17,40 i wszystkie koscioly byly pozamykane , to jest parodia zeby w świeta nie mozna było wejsc do kosciola z dziecmi i sie pomodlić ...
Kiedys do domu Bozego mozna bylo wchodzic zawsze gdy czlowiek mial potrzebe rozmowy z Panem Bogiem , ale w dzisiejszych czasach chyba trzeba placic , aby dostac sie do domu Bożego.????????????
c
czyt
To problem obcego państwa , a nie polskich podatników !!!!!!!
Zgadzam się. Najbogatsze państwo, co to dla niego za wydatek - zobaczymy jak będą unikać by sfinansować to przedsięwzięcie.
w
was ?
... a niektórym "osobą" jakby jakby kilka lekcji z j. polskiego brakowało.

Niektórym wystarczy wiara
g
gość
Zgadzam z ta wypowiedzią, niektórym osobą rozsądku jakby brakowało.

... a niektórym "osobą" jakby jakby kilka lekcji z j. polskiego brakowało.
G
Gość
Jak czytam część wpisów na tymże forum zachodzę w głowę skąd tyle populizmu w niektórych wypowiedziach. Wcale nie trzeba być katolikiem, aby interesować się i docenić jego wartość jako obiektu kulturowego. Wystarczy zresztą  wejść do przedsionka kościoła, by zapoznać się z kroniką kościoła. Obiekt w swojej 700-letniej historii wielokrotnie, z częstotliwością 200-300 lat, przeżywał katklizsmy i katastrofy. Ostatnia katastrofa zawalenia się sklepień kościoła miała miejsce w latach 20-tych XIX wieku. Zostały one oczywiście odbudowane i przebudowane, jednak już po kilkudziesięciu latach zołożono wewnątrz kościoła stalowe ściągi wzmacniające, bowiem negatywne procesy dalej trwały.
Wystarczy .................., zresztą powiedzcie sobie samym, jakby wyglądało miasto bez tak ważnej dominanty jego wyglądu i krajobrazu.

Zgadzam z ta wypowiedzią, niektórym osobą rozsądku jakby brakowało.
a
alien
Jednak co by nie mówić problem jest i trzeba go rozwiązać

To problem obcego państwa , a nie polskich podatników !!!!!!!
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie