Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Procesje Bożego Ciała w Lubuskiem. W których z nich będą szli biskupi?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Procesje Bożego Ciała przyciągają tysiące wiernych, którzy idą w nich bez względu czy pada deszcz, czy praży słońce.
Procesje Bożego Ciała przyciągają tysiące wiernych, którzy idą w nich bez względu czy pada deszcz, czy praży słońce. Jarosław Miłkowski
W czwartek 8 czerwca w Kościele jest uroczystość Bożego Ciała. W Zielonej Górze tradycyjna procesja rozpocznie się po mszy konkatedrze o 9.30, a w Gorzowie po mszy w katedrze o 10.00.

Boże Ciało to potoczna nazwa uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tego dnia w wielu parafiach odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem.

Procesja w Gorzowie

W Gorzowie procesja wyruszy po mszy, która zostanie odprawiona o 10.00 w katedrze. Przejdzie ona tradycyjną trasą. Z najważniejszej świątyni w diecezji wierni pójdą ulicami: Chrobrego, Jagiełły, Warszawską i Sikorskiego, a więc ołtarze będą na skrzyżowaniu Chrobrego z ul. Wybickiego, przy Białym Kościółku, przed kościołem przy ul. Warszawskiej oraz przy katedrze. Procesji przewodniczyć będzie bp Adrian Put.

Procesja w Zielonej Górze

W Zielonej Górze procesję poprzedzi msza w konkatedrze o 9.30. Pierwszy ołtarz będzie na placu bpa Pluty, drugi – na placu Wielkopolskim, trzeci – na placu Bohaterów, a czwarty przy głównym wejściu do kościoła Najświętszego Zbawiciela przy ul. Ułańskiej. Tej procesji przewodniczyć będzie bp Paweł Socha.

Biskup Tadeusz Lityński przewodniczyć natomiast będzie procesji w Głogowie. Rozpocznie się ona po mszy o 9.00 w kościele św. Mikołaja, a zakończy w kościele św. Klemensa.

Procesje są od 777 lat

Procesje Bożego Ciała mają już prawie ośmiowiekową tradycję.
- Pierwsza procesja została odprawiona w 1246 r. w Liege z inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie. Dla całego Kościoła zatwierdził je w XIV w. Jan XXII. Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono istniejący do dzisiaj zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach – przypomina ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii zielonogórsko-gorzowskiej.

Czytaj również:
Boże Ciało 2023. Oto polska stolica dywanów kwiatowych. Pomysł na niezwykłą wycieczkę do miejsca, które zachwyciło ekspertów UNESCO

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska