Procesje Bożego Ciała w Lubuskiem. W których z nich będą szli biskupi?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Procesje Bożego Ciała przyciągają tysiące wiernych, którzy idą w nich bez względu czy pada deszcz, czy praży słońce.
Procesje Bożego Ciała przyciągają tysiące wiernych, którzy idą w nich bez względu czy pada deszcz, czy praży słońce. Jarosław Miłkowski
W czwartek 8 czerwca w Kościele jest uroczystość Bożego Ciała. W Zielonej Górze tradycyjna procesja rozpocznie się po mszy konkatedrze o 9.30, a w Gorzowie po mszy w katedrze o 10.00.

Boże Ciało to potoczna nazwa uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tego dnia w wielu parafiach odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem.

Procesja w Gorzowie

W Gorzowie procesja wyruszy po mszy, która zostanie odprawiona o 10.00 w katedrze. Przejdzie ona tradycyjną trasą. Z najważniejszej świątyni w diecezji wierni pójdą ulicami: Chrobrego, Jagiełły, Warszawską i Sikorskiego, a więc ołtarze będą na skrzyżowaniu Chrobrego z ul. Wybickiego, przy Białym Kościółku, przed kościołem przy ul. Warszawskiej oraz przy katedrze. Procesji przewodniczyć będzie bp Adrian Put.

Procesja w Zielonej Górze

W Zielonej Górze procesję poprzedzi msza w konkatedrze o 9.30. Pierwszy ołtarz będzie na placu bpa Pluty, drugi – na placu Wielkopolskim, trzeci – na placu Bohaterów, a czwarty przy głównym wejściu do kościoła Najświętszego Zbawiciela przy ul. Ułańskiej. Tej procesji przewodniczyć będzie bp Paweł Socha.

Biskup Tadeusz Lityński przewodniczyć natomiast będzie procesji w Głogowie. Rozpocznie się ona po mszy o 9.00 w kościele św. Mikołaja, a zakończy w kościele św. Klemensa.

Procesje są od 777 lat

Procesje Bożego Ciała mają już prawie ośmiowiekową tradycję.
- Pierwsza procesja została odprawiona w 1246 r. w Liege z inicjatywy św. Julianny z Cornillon. Święto początkowo miało charakter lokalny, jednak już w 1264 r. pochodzący z Liege papież Urban IV wprowadził je w Rzymie. Dla całego Kościoła zatwierdził je w XIV w. Jan XXII. Pierwsze procesje Bożego Ciała w Polsce odbyły się już w XIV w. w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI wprowadzono istniejący do dzisiaj zwyczaj śpiewania Ewangelii przy czterech ołtarzach – przypomina ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii zielonogórsko-gorzowskiej.

Czytaj również:
Boże Ciało 2023. Oto polska stolica dywanów kwiatowych. Pomysł na niezwykłą wycieczkę do miejsca, które zachwyciło ekspertów UNESCO

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie