Prof. dr hab. Czesław Grabowski kończy pracę na stanowisku dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej. Szefował tej instytucji 35 lat!

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek

Wideo

Zobacz galerię (12 zdjęć)
Prof. Czesław Grabowski postanowił zakończyć swoją działalność jako dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej w związku z kończącą się 31 sierpnia 2021 roku kolejną kadencją.

Filharmonia Zielonogórska ogłosiła decyzję dyr. Czesława Grabowskiego:
„W związku z kończącą się 31 sierpnia 2021 r., kolejną kadencją prof. Czesława Grabowskiego na stanowisku Dyrektora Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, postanowił on – po 35 latach pracy na tym stanowisku, zakończyć swoją działalność jako dyrektor instytucji”.

Czytaj także

50 lat pracy artystycznej Czesława Grabowskiego – koncert jubileuszowy w Filharmonii Zielonogórskiej

Ze Śląska do Zielonej Góry

Prof. Czesław Grabowski urodził się w 1946 r. w Sosnowcu. Tutaj rozpoczął swoją edukację i działalność muzyczną. Po ukończeniu PSM II st. im. M. Karłowicza w Katowicach rozpoczął studia kompozytorskie w PWSM w Katowicach w klasie kompozycji prof. B. Woytowicza, które ukończył z wyróżnieniem w roku 1973. Wielkie znaczenie w jego dalszej muzycznej działalności ma praca w Operze Śląskiej , w PWSM w Katowicach na stanowisku adiunkta, w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Śląsk” – jako kierownik artystyczny, czy też w Filharmonii Zabrzańskiej – na stanowisku dyrygenta.

Czytaj także

Po ukończeniu studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. J. Hawela w roku 1986 rozpoczął pracę w Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda na stanowisku dyrektora naczelnego i artystycznego, którą to funkcję pełni do chwili obecnej. Jest organizatorem i dyrektorem wielu dorocznych imprez muzycznych : Międzynarodowych Spotkań Muzycznych „Wschód-Zachód”, Dni Muzyki nad Odrą, Festiwalu Smyczkowego „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”, Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Należy do inicjatorów budowy w Zielonej Górze nowej sali koncertowej – Międzynarodowego Centrum Muzycznego „Wschód-Zachód”.

Czytaj także

Ponad 2000 koncertów z orkiestrami polskimi i zagranicznymi

Od roku 2004 związany jest jako pedagog z obecną Akademią Sztuki w Szczecinie, w której – po uzyskaniu w 2011 r. tytułu profesora sztuk muzycznych - zatrudniony jest na stanowisku profesora zwyczajnego. Jest promotorem wielu prac magisterskich i doktorskich.
W latach 2009- 2012 był głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji Republiki Białoruś dokonując z nią wielu nagrań – w tym kompozytorów polskich.
Jako kompozytor jest autorem wielu utworów oratoryjnych, symfonicznych, kameralnych i chóralnych, wykonywanych tak w kraju jak i za granicą . W swoim bogatym repertuarze dyrygenckim posiada utwory oratoryjne, symfoniczne, operowe od baroku do współczesności jak również utwory popularne i rozrywkowe. Dokonał wielu nagrań płytowych.
Wykonał ponad 2000 koncertów z orkiestrami polskimi i zagranicznymi. Większa część tych koncertów związana jest z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej, z którą występuje najchętniej.

Czytaj także

Honorowy Strażak Zielonej Góry? Też!

Jako dyrygent współpracuje z najwybitniejszymi solistami polskimi i zagranicznymi. Koncertował m.in. w Albanii, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, na Ukrainie, Białorusi i we Włoszech . Odznaczony m.in. Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Zasłużony dla woj. katowickiego, zielonogórskiego i lubuskiego, Zasłużony dla Muzyki Polskiej, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrnym i Złotym Medalem „Gloria Artis”, Złotym Medalem Prezydenta Miasta Zielonej Góry. Honorowy Obywatel Łagowa, Honorowy Obywatel Miasta Zielona Góra, Honorowy Strażak Zielonej Góry.

Czytaj także

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie