MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Profanacja Matki Boskiej Częstochowskiej? Policja zatrzymała kobietę za obrazki z tęczową aureolą

PC
Matka Boża Częstochowska
Matka Boża Częstochowska Wikipedia
Policjanci z Płocka zatrzymali 51-letnią kobietę w związku z sytuacją, jaka miała miejsce pod koniec kwietnia. Chodzi o rozwieszenie obrazków z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej w aureoli z tęczowej flagi. Wokół tej sprawy i zatrzymania oskarżonej o profanację kobiety, rozpętała się medialna burza.

O sprawie kontrowersyjnego wizerunku Matki Boskiej poinformował organy ścigania proboszcz jednej z płockich parafii. Ksiądz złożył na policję zawiadomienie, z którego wynikało, że w nocy z 26/27 kwietnia na terenie miasta rozklejone zostały obrazki z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą z tęczowej flagi.

PISALIŚMY O TYM:
Profanacja wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Tęczowa aureola na obrazkach w Płocku: reaguje szef MSWiA

W związku z tym policja przeprowadziła oględziny i zabezpieczyła obrazki, przesłuchano też świadków oraz zabezpieczono monitoring.

Sprawczyni w rękach policji

W Komendzie Miejskiej Policji w Płocku wszczęto dochodzenie w sprawie obrażania uczuć religijnych. Policjanci po analizie zgromadzonego materiału ustalili dane osoby, która mogła mieć związek z tym przestępstwem. To Elżbieta Podleśna, znana z licznych wystąpień i manifestacji.

Zobaczcie zdjęcia:

W poniedziałek rano, 6 maja, policjanci, na podstawie nakazu prokuratorskiego, weszli do jej mieszkania w Warszawie, gdzie w trakcie przeszukania ujawnili kilkadziesiąt obrazków z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z aureolą z tęczowej flagi.

W związku z tym 51-latka została zatrzymana. Kobieta usłyszała zarzut z art. 196 kodeksu karnego dotyczący obrażenia uczuć religijnych.

Art. 196 Kodeksu Karnego mówi o tym, że "kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Policjantom za zatrzymanie podejrzanej podziękował minister Joachim Brudziński.

Nie przegapcie

Przypomnijmy, że po ujawnieniu informacji o plakatach w internecie pojawiły się głosy oburzenia.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego pisali o „ogromnym bólu”, jaki spowodowała profanacja.

Zareagowała Jasna Góra:

Zareagowała też Konferencja Episkopatu Polski:

Biskupi zaapelowali o poszanowanie uczuć religijnych ludzi wierzących.

Na sprawę zareagował również Joachim Brudziński, szef MSWiA. Zapowiedział na Twitterze, że sprawą profanacji ikony jasnogórskiej z urzędu zajmie się policja.

- Nie może być zgody na kulturowe barbarzyństwo w imię pseudotolerancyjnych „happeningów” – napisał minister spraw wewnętrznych i administracji.

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska