Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Natalia Lebiediewa odwiedziła muzeum w Żaganiu

Tomasz Hucał
Po żagańskim muzeum, profesor Natalię Lebiediewą, oprowadzał dyrektor placówki Jacek Jakubiak.
Po żagańskim muzeum, profesor Natalię Lebiediewą, oprowadzał dyrektor placówki Jacek Jakubiak. fot. Tomasz Hucał
Dziś w ramach swojej wizyty w województwie lubuskim, profesor Natalia Lebiediewa odwiedziła Żagań. Większość czasu spędziła na terenie Muzeum Obozów Jenieckich i na wojennych cmentarzach.

Przypomnijmy, że od początku tego tygodnia Natalia Lebiediewa przebywa w naszym województwie na zaproszenie Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Rosyjska profesor odkryła i jako pierwsza ujawniła niepublikowane dokumenty o zbrodni katyńskiej.

Lepsze warunki

Do Żagania przyjechała zobaczyć głównie cmentarze żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. - W waszym mieście, podobnie, jak w całej Polsce te miejsca są bardzo zadbane, widać, że ktoś się nimi opiekuje - oceniła. - Ważne także, żeby wiedzieli o tym moi rodacy - podkreśliła N. Lebiediewa.

Rosyjska historyczka zwiedziła także Muzeum Obozów Jenieckich. Nie umknęły jej uwadze warunki życia jeńców w Stalagu Luft III (dla oficerów - pilotów) i w Stalagu VIII C (dla podoficerów, także ze Związku Radzieckiego). - Widać, że ci lotnicy mieli lepsze warunki. Na ich twarzach nie widać głodu, zmęczenia - komentowała spoglądając na zdjęcia na wystawie. - Gdy natomiast wspomnę sobie rosyjskich jeńców, śpiących w obozach na gołej ziemi i zimą wykonujących prace ziemne bez żadnych narzędzi. W takich warunkach umieralność była ogromna.

Pytania z Rosji

Od kilku lat żagańskie muzeum znane jest głównie z wizyt gości z Wielkiej Brytanii, Kanady, czy USA. - Tylko w tym roku było u nas ponad dwa tysiące ludzi z krajów angielskojęzycznych - informuje dyrektor Jacek Jakubiak. - Ale ostatnio mamy także sporo listów i telefonów zza wschodniej granicy. Z Rosji, Białorusi, Ukrainy. Ci ludzie dopiero teraz zaczynają dowiadywać się, gdzie zginęli ich przodkowie - dodaje dyrektor muzeum.

Jako dowód rosyjskiego zainteresowania można chociażby podać pamiątkową tabliczkę ze zdjęciem byłego jeńca Stalagu VIII C - Władimira Stiepanowicza Kukrinowa. Jest na niej także wiersz, który został mu zadedykowany. Wisi ona w holu głównym żagańskiej placówki. - To efekt poszukiwań i wizyty jego córek. Były u nas dwa miesiące temu i na pamiątkę po swoim ojcu zostawiły tę tabliczkę - tłumaczył dyrektor Jakubiak, pokazując zdjęcie profesor Lebiediewej.

Oboje rozmawiali jeszcze długo na temat dokumentacji dotyczącej Stalagu VIII C. - Wciąż pozostaje wiele znaków zapytania, bezimiennych ofiar - tłumaczył J. Jakubiak.
- W Rosji są dwa wielkie archiwa dotyczące II wojny światowej. Mogę spróbować do nich dotrzeć i poszukać listy radzieckich jeńców z żagańskiego obozu - zadeklarowała przed wyjazdem N. Lebiediewa.

Na koniec informacja dla pasjonatów historii. W środę o 17.00 w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej (al. Niepodległości) odbędzie się wykład Natalii Lebiediewej zatytułowany Katyńska zbrodnia stalinizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska