Profilaktyka najlepszym lekarstwem. Daj sobie szansę na życie i zgłoś się na badania

Materiał informacyjny Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o
Udostępnij:

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, palenie papierosów, picie alkoholu i brak ruchu, to główne przyczyny powstawania i rozwoju nowotworów złośliwych; poza uwarunkowaniami genetycznymi. W Polsce każdego roku na raka choruje ponad 150 tysięcy osób, a około 100 tysięcy umiera. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wrosła ponad dwukrotnie.

Aby dać sobie szansę na długie życie należy regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Te zwykle są bezpłatne i niezbyt lub w ogóle bezbolesne.

Wieloletnie zaniedbania

- Niestety u naszych pacjentów często obserwujemy wieloletnie zaniedbania – mówi Krzysztof Kaczmarek, lekarz naczelny Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. - Stan zaawansowania choroby nowotworowej u wielu jest bardzo poważny, a wcale tak być nie musi. Wystarczy regularnie się badać.

Choroby nowotworowe dotykają wszystkich i coraz częściej zapadają na nie młodzi.

Rak piersi

- Polki najczęściej chorują na raka piersi – dodaje Krzysztof Kaczmarek. – Ten nowotwór zwykle nie boli. Dlatego pewnie zgłaszają się zbyt późno. Gdyby chętniej i regularnie wykonywały samobadanie piersi – ciężkich zachorowań mogłoby być mniej.

Piersi można też zbadać za pomocą mammografu. Takie badanie w Polsce przysługuje każdej kobiecie w wieku 50 - 69 lat. Bezpłatnie można je wykonać raz na dwa lata. Młodszym kobietom zaleca się wykonywanie badania USG.

Rak szyjki macicy

Drugim z częściej występujących nowotworów u kobiet jest rak szyjki macicy. Łatwo go zdiagnozować we wczesnym stadium rozwoju podczas badań cytologicznych.

- Trzeba robić te badania – podkreśla Krzysztof Kaczmarek. - Gdy przychodzimy z zaawansowaną chorobą to szanse na wyleczenie jest niemal zerowe.

Warto skorzystać także z bezpłatnych badań cytologicznych, finansowanych raz na 3 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia; z badań mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Niechlubna statystyka

Niestety na badania cytologiczne w Polsce zgłasza się raptem 17 procent Polek, a mieszkanek województwa lubuskiego jeszcze mniej, bo tylko 13 procent. W Polsce jesteśmy na niechlubnym ostatnim miejscu. Dodatkowo nasz kraj ma jedne z najwyższych wskaźników zachorowań i umieralności z powodu nowotworów złośliwych szyjki macicy w Europie.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego wiedzie prym w Europie wśród zachorowań na nowotwory. W Polsce każdego roku rozpoznaje się ponad 18 tysięcy nowych przypadków. Co powinno nas zaniepokoić? Przykładowo bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, krew w stolcu, niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego, utrata masy ciała i ogólne osłabienie. Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta między 50. a 65. rokiem życia. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

- Rak jelita grubego w początkowym stadium rozwija się bez objawów, ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów – mówi lek. Piotr Szulc, kierownik Pracowni Endoskopowej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - To może potrwać nawet kilkanaście lat. Aby znaleźć zmiany trzeba wykonać kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego. W profilaktycznym badaniu kolonoskopowym szuka się bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, od razu się je usuwa.

Pracownia endoskopowa Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. co roku przeprowadza około 1000 badań jelita grubego. Co dziesiąty badany ma zmiany w jelicie, o których nie wiedział, a które mogłyby być początkiem choroby nowotworowej.

Z bezpłatnej kolonoskopii mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat nie miały tego badania oraz są: w wieku 50-65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego oraz w wieku 40-65 lat, których rodzice, rodzeństwo lub dzieci chorują na raka jelita grubego.

A gdyby zmienić styl życia …

Blisko 70% nowotworów złośliwych jest związanych z niezdrowymi nawykami i stylem życia:

 1. Nie pal (jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących
 2. Wystrzegaj się otyłości
 3. Bądź codziennie aktywny
 4. Spożywaj więcej warzyw i owoców
 5. Ogranicz spożycie alkoholu
 6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce
 7. Unikaj substancji rakotwórczych
 8. Jeśli jesteś kobietą po 25. roku życia zrób badania w kierunku raka szyjki macicy
 9. Jeśli jesteś kobietą po 50. roku życia zrób badania w kierunku raka piersi
 10. Po 50. roku życia zgłoś się na badania w kierunku raka jelita grubego.
 11. Zaszczep się przeciwko WZW typu B 

Pamiętaj

 • Rozwojowi nowotworów raka żołądka i przełyku sprzyja dieta składająca się z potraw wędzonych, peklowanych i konserwowanych.
 • Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i dieta wysokokaloryczna mogą powodować zachorowania na raka jelita grubego, raka prostaty i raka piersi.
 • Rozwojowi raka jelita grubego sprzyja duża zawartość czerwonego mięsa w diecie.
 • Choroby nowotworowe może też wywoływać dieta „suto zakrapiana”.

Błąd

Dodaj ogłoszenie