Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody na styczeń i luty 2022. Czy jest jeszcze szansa na atak zimy i opady śniegu?

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Prognoza pogody na styczeń i luty 2022 r.
Prognoza pogody na styczeń i luty 2022 r. pexels.com
Prognoza pogody na styczeń i luty 2022 r. Czy wróci jeszcze prawdziwa zima? Jak będą wyglądały kolejne tygodnie? Zobacz prognozę pogody IMGW dla województwa lubuskiego i innych rejonów w Polsce.

Prognoza pogody IMGW

Choć mamy początek stycznia, pogoda płata nam figle i zamiast zimy, mamy w Polsce prawdziwą wiosnę! W dzień Sylwestra temperatura w niektórych miejscach przekraczała 15 stopni Celsjusza na plusie. Jak podają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - ostatni raz takie wartości notowaliśmy pod koniec października.

W następnych dniach w Lubuskiem prognozuje się opady deszczu i temperaturę na plusie. Czy jest jednak szansa na to, by zima wróciła do nas na dobre?

Długoterminowa prognoza pogody

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali eksperymentalną prognozę pogody na styczeń i luty. Jak wynika z ich analiz, średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991- 2020 lub nieznacznie powyżej.

- Największe prawdopodobieństwo wystąpienie średniej powyżej normy prognozuje się na południowym zachodzie kraju. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. Na północnym wschodzie możliwa suma w zakresie normy - przekazują synoptycy IMGW.

Średnia temperatura miesięczna powyżej normy wystąpi w Katowicach, Krakowie, Opolu i Wrocławiu. Tam należy spodziewać się ciepłych miesięcy. Jeśli chodzi o ilość opadów ,,w normie" będą one tylko w Białystoku, Olsztynie i Suwałkach. W pozostałych województwach będzie bardzo deszczowo, a ilość opadów przekroczy normę.

WIDEO: Jak dbać o rośliny domowe zimą?

Źródło: x-news

Prognoza pogody w Lubuskiem

Jak sytuacja będzie wyglądać w Lubuskiem? W tym regionie prognozuje się, że temperatura oscylowała będzie w granicach normy, natomiast suma opadów atmosferycznych będzie powyżej normy. To oznacza, że czekają nas miesiące obfite w opady deszczu i... śniegu?

Być może w województwie lubuskim będzie jeszcze kilka dni, kiedy z nieba spadnie biały puch, jednak nie będzie to biała zima trwająca kilka tygodni. W większości w tym regionie występować będą dodatnie temperatury i deszcz.

- Pamiętajmy jednak, że prognozy długoterminowe są obarczone są dużą niepewnością i mogą się od siebie różnić. Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych - tłumaczą synoptycy.

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Sprawdziły się prognozy synoptyków. W Lubuskiem w nocy z soboty na niedzielę spadł śnieg. Nie ma go wiele, ale wystarczyło, by w naszym regionie zrobiło się biało. Biały puch spadł praktycznie w całym regionie. Nie wiadomo jak długo się utrzyma. Tym bardziej że w ciągu dnia temperatura będzie oscylowała wokół zera i jednego stopnia na plusie. Na razie jednak jest biało i warto cieszyć się tym zimowym widokiem. Z opadami śniegu będziemy mieli do czynienia jeszcze w niedzielę i poniedziałek. Możliwe są również opady śniegu z deszczem. Na baczności powinni mieć się kierowcy. Warunki do jazdy w wielu miejscach są trudne. Jak donoszą nasi Czytelnicy, wiele dróg w regionie, szczególnie tych lokalnych, nie jest jeszcze odśnieżonych. Jest ślisko! Na facebooku poprosiliśmy naszych Czytelników o zimowe zdjęcia. Odzew był natychmiastowy! Zobacz zimowe pejzaże z różnych miejsc w regionie.  Wideo: Pogoda na najbliższe dni

Zima w Lubuskiem. W regionie zrobiło się biało. Zobacz zdjęc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska