Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program 500+ w Świebodzinie

Alicja Kucharska
Program 500 plus w gminie Świebodzin
Program 500 plus w gminie Świebodzin Archiwum OPS
Ile osób w gminie korzysta ze świadczenia 500 plus?

Minęły już trzy miesiące od startu programu 500+. Od samego początku przyjmowanie wniosków szło bardzo sprawnie, co nie oznacza, że zainteresowanie było małe. Wręcz przeciwnie! Wniosków o przyznanie świadczenia wpłynęło więcej niż się spodziewano!

Tylko do końca czerwca złożono 1.625 wniosków papierowych. Aż 502 wnioski przesłano za pośrednictwem bankowości elektronicznej. To daje sumę 2.127 wniosków. – Wstępnie przewidywano około 1.500 wniosków. Na chwilę obecną uprawnionych do świadczeń w Gminie Świebodzin jest 4.725 dzieci, a przewidywano około 2,9 tys. – informuje Mirosława Węgieł, dyrektor świebodzińskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Pracownicy OPS wydali już 1.915 decyzji. Ponad 120 wniosków zostało odrzuconych, najczęściej powodem były: nieprawidłowy skład rodziny, niewłaściwego interpretowania „pierwszego dziecka”. Kilkukrotnie składano ten sam wniosek za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Były również przypadki, gdzie we wnioski miały błędy w postaci nieprawidłowego numeru PESEL, adresu itp.

Pierwsze wypłaty świadczeń rozpoczęły się jeszcze w kwietniu. W niespełna miesiąc po funkcjonowaniu programu. – Do końca czerwca wypłacono już ponad 4 miliony złotych – dodaje M. Węgieł.

Należy podkreślić, że gminie Świebodzin, ministerstwo przyznało ponad 12 mln na realizację programu w tym roku. – Na dotychczasowe wypłaty otrzymaliśmy potrzebne środki w terminie. Za jakiś czas, gdy ustabilizują się miesięczne wypłaty, możliwa będzie ocena czy zaplanowana kwota wystarczy do końca roku – mówi nam dyrektor OPS. Jak dodaje, przyjmowanie wniosków wbrew wcześniejszym obawom, odbywało się płynnie, bez nadmiernych kolejek czy opóźnień ze strony pracowników. Wydano już wszystkie decyzje, które nie wymagały dodatkowych wyjaśnień bądź dokumentów, o które pracownicy OPS musieli zwrócić się do innych instytucji, lub prosząc o nie samych wnioskodawców. Do najliczniejszych rodzin, którym przyznano świadczenie należą rodziny z sześciorgiem dzieci.

W całym kraju wystąpiły przypadki podejrzenia o marnotrawienie pieniędzy. W Świebodzinie ewidentnych sytuacji marnotrawstwa nie stwierdzono. – Zdajemy sobie sprawę, że w miarę pobierania świadczenia takie sytuacje mogą mieć miejsce. Wtenczas będziemy reagować i pomoc pieniężna zostanie zamieniona na rzeczową – zapewnia Mirosława Węgieł.

- To było ogromne wyzwanie - mówi Ewa Zaremba, starszy inspektor OPS. - Przy przyjmowaniu wniosków
i realizowaniu świadczenia 500+ miałyśmy obowiązki bieżące, ale myślę, że poszło nam całkiem nieźle - zaznacza.
Złożenie poprawnego wniosku do 1 lipca powodowało, że rodziny mogły otrzymać pieniądze z wyrównaniem od kwietnia. Po upływie tego terminu, oczywiście nadal świadczenia będą wypłacane, ale licząc od miesiąca złożenia wniosku.

Program 500+ zakłada wypłacanie świadczenia w wysokości 500 złotych na drugie i kolejne dziecko, do ukończenia 18 roku życia. Rodzice mające niskie dochody otrzymają wsparcie także dla pierwszego bądź jedynego dziecka pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Dochód nie może przekraczać 800 zł na osobę, a 1200 w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska