Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Mój Prąd 4.0. Bycie eko się opłaca! Kto może dostać dofinansowanie?

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Maksymalna kwota dofinansowania, jaką prosument może uzyskać w 2022 r. w ramach Mojego Prądu, to 20 500 zł
Maksymalna kwota dofinansowania, jaką prosument może uzyskać w 2022 r. w ramach Mojego Prądu, to 20 500 zł 123rf.com
Program Mój Prąd 4.0 pozwala zdobyć dofinansowanie do fotowoltaiki, magazynów energii i innych urządzeń. Kto może skorzystać z programu i jak złożyć wniosek?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił kolejny, czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w cieszącym się wielką popularnością programie „Mój Prąd”. Czwarta edycja programu mocno różni się jednak od poprzednich. W Moim Prądzie 4.0, podobnie jak w poprzednich edycjach, można uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Dofinansowanie nie obejmuje zwiększenia mocy już posiadanej instalacji. W ramach tegorocznego programu można jednak uzyskać także dotację na zakup urządzeń pozwalających zużywać wyprodukowany prąd na miejscu. Chodzi o: magazyny ciepła, magazyny chłodu, ładowarki do samochodów elektrycznych, systemy zarządzania energią elektryczną w domu czy mieszkaniu, przydomowe magazyny energii.

Kto może skorzystać?

Z programu mogą skorzystać zarówno właściciele domów, którzy dopiero rozważają zakup fotowoltaiki, jak i tacy, którzy już posiadają instalację PV. Jest tylko jeden warunek: o dofinansowanie mogą starać się wyłącznie osoby rozliczające się w systemie net-billingu. Przypomnijmy, że chodzi o nowe zasady rozliczeń obowiązujące od 1 kwietnia 2022 r.

Maksymalna kwota dofinansowania, jaką prosument może uzyskać w 2022 r. w ramach Mojego Prądu, to 20 500 zł. To, ile pieniędzy uzyska prosument, zależy od tego, jaki zakres inwestycji planuje. Im jest on większy, tym wyższe kwoty można otrzymać.

Jak wziąć udział w programie?

Inwestor najpierw realizuje inwestycję, podpisuje umowę kompleksową ze sprzedawcą energii i montuje licznik dwukierunkowy, a następnie rozlicza inwestycję i otrzymuje zwrot kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie przysługuje wyłącznie na koszty poniesione od 1 lutego 2020 r. Posiadacz kilku instalacji może uzyskać osobne środki na każdą z nich (dla każdej można złożyć oddzielny wniosek).

- My, WFOŚiGW w Zielonej Górze, a szczególnie doradcy energetyczni województwa lubuskiego, wspomagamy Lubuszan radą i pomocą przy wypełnianiu tych wniosków – przekazuje Mariusz Herbut, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Główne założenie programu „Mój Prąd” w wersji 4.0 jest takie, aby prosumenci mogli być jak najbardziej samodzielni i niezależni w gospodarowaniu energią, którą sami wyprodukują w swoim domu z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Materiał ukazał się w Gazecie Lubuskiej w dniu 04.08.2022 r.

Program Mój Prąd 4.0. Bycie eko się opłaca! Kto może dostać dofinansowanie?
od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska