Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt 1-2-3 TEATR! Młodzi aktorzy tworzą scenę i wystawiają sztukę

Agnieszka Sobiak
Agnieszka Sobiak
Rusza 1-2-3 Teatr! zajęcia teatralne dla dzieci organizowane są w filii biblioteki Norwida na Podgórnej
Rusza 1-2-3 Teatr! zajęcia teatralne dla dzieci organizowane są w filii biblioteki Norwida na Podgórnej Agnieszka Sobiak
Jak zachęcić dzieci do obcowania ze sztuką? Pozwalając im tę sztukę tworzyć od podstaw. Tak dzieje się podczas zajęć pn. "1-2-3 TEATR", organizowanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida

Pomysł na "teatr młodych"
Projekt „1-2-3 TEATR” – to nowa inicjatywa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze, adresowany do najmłodszych czytelników. Jest to cykl bezpłatnych zajęć, finansowany z dotacji pozyskanej z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Celem projektu było poszerzenie bibliotecznej oferty o warsztaty teatralne dla dzieci.

Warsztaty teatralne a wzrost wskaźników czytelnictwa

Zajęcia teatralne to nie tylko zabawa. To działania animacyjne, które rozwijają kreatywność, niwelują lęk przed występami publicznymi, wpływają na poczucie estetyki, kształtują umiejętność współpracy z grupą i dają poczucie sprawczości. Dobór treści do pracy nad powstawaniem sztuki opiera się na dostępnej w bibliotece dla dzieci literaturze. Zabieg ten niejako stwarza podstawę do korzystania przez dzieci z bibliotecznych zasobów i publikacji.

Poznanie przez działanie czyli jak opowiedzieć dzieciom o teatrze

Projekt „1-2-3- TEATR” ma za zadanie zachęcić najmłodszych do zdobywania informacji o sztuce i przybliżyć wiedzę o pracy aktora, reżysera, scenarzysty oraz innych pracowników teatru. Jak mówi Anna Urbańska, koordynatorka projektu:

To są zajęcia teatralne adresowane do dzieci: pierwszej, drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej. Podczas dziesięciu spotkań, które odbędą się w okresie od września do grudnia, dzieci poznają specyfikę teatru, zawody związane z teatrem, historię teatru, ale przede wszystkim będą tworzyły teatr. Będą bawiły się w przybieranie różnych ról teatralnych, tworzyły scenografię, tworzyły lalki, a na koniec postaramy się wystawić krótką etiudę w postaci jakiegoś krótkiego spektaklu teatralnego.

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali teatralni specjaliści:

- Marcin Ryl-Krystianowski – aktor - lalkarz z Teatru Animacji w Poznaniu,
- Beata i Artur Beling – para aktorów, reżyserów, twórców Teatru Rozrywki „Trójkąt”,
- Dorota Wilczyńska – dramatopisarka i scenarzystka, polonistka, instruktorka teatralna,
- Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek - reżyserka, aktorka, pedagog, specjalistka ds. teatru w Zielonogórskim Ośrodku Kultury,
- Alicja Niewiadomska – scenografka, instruktorka teatralna, nauczycielka w pracowni teatralnej w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze.

Zajęcia będą się odbywały się w filii bibliotecznej przy ul. Podgórnej 45. Liczba osób mogących wziąć udział w projekcie jest ograniczona. Zapisy przyjmowane będą od 1 września br. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zainteresowani proszeni są o kontakt:
tel. 68 45 26 334, 68 45 32 661, e-mail: [email protected]

Warto wziąć udział w zajęciach teatralnych - twierdzi - Anna Urbańska - i dodaje:

Dzieci będą miały dobrą zabawę, podczas której będą tworzyły teatr.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska