Spis treści
Gdzie znaleźć darmowe projekty domów do 70 metrów kw.?
Chcesz zbudować dom bez pozwolenia na budowę w ramach rządowego programu Dom bez formalności i dysponujesz mocno okrojonym budżetem? Wykorzystaj darmowy projekt domu do 70 metrów kw. i zaoszczędź kilka tysięcy złotych. Wystarczy wejść na oficjalną stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB), który udostępnia w witrynie kilkadziesiąt bezpłatnych pomysłów na dom.
Do wyboru masz projekty domów do 70 metrów kw.:
parter + piętro;
parter + poddasze użytkowe;
parterowy.
Dostępne są darmowe projekty domów bez pozwolenia z dachem płaskim jednospadowym i dwuspadowym, zarówno całoroczne, jak i letniskowe. Powstały one w ramach konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii przy współpracy z GUNB. Każdy z pomysłów na dom był oceniany przez ekspertów wg tych samych kryteriów. Jury konkursowe brało pod uwagę m.in. funkcjonalność pomieszczeń, zużycie energii przez budynek, czy atrakcyjność wizualną proponowanych rozwiązań.
– Zgodnie z założeniami Konkursu, projekty te zapewnią uniwersalność rozwiązań dostępnych dla inwestora – mówi Dorota Cabańska p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Jak pobrać projekt domu bez pozwolenia zupełnie za darmo?
Darmowy projekt domu bez formalności - pobranie krok po kroku:
Wejdź na stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i wybierz zakładkę PROGRAMY I PROJEKTY.
Teraz kliknij w kafelek PROJEKTY ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANE.
Po lewej stronie wyświetli się menu z filtrami – powierzchnia, kondygnacje, liczba pokoi, rozwiązania funkcjonalne, dach, typ domu, materiał, typ (projekt architektoniczny, koncepcja).
Zaznacz interesujące cię opcje, np. 4 pokoje, taras, osobna kuchnia, dach dwuspadowy, dom całoroczny, do 70 metrów kw. i wyświetl projekty, które spełniają te wymogi.
Przejrzyj projekty, a następnie kliknij w wizualizację, która najbardziej ci się spodobała i odpowiada twoim kryteriom.
Teraz musisz wypełnić formularz, zanim jednak to zrobisz, dokładnie przeczytaj treść wytycznych dla inwestora.
W formularzy wystarczy podać kilka podstawowych informacji, m.in. imię i nazwisko, dokładne miejsce zamieszkania, adres e-mail i numer telefonu oraz zaakceptować warunki wykorzystania projektu (wytyczne dla inwestora). Pobranie projektu domu oznacza akceptację całości warunków wykorzystywania, bez jakichkolwiek zastrzeżeń.
Już po chwili na twoją pocztę elektroniczną zostanie przesłany darmowy projekt domu do 70 metrów kw.
Co zawiera darmowy projekt domu do 70 metrów kw.?
Bezpłatny projekt domu bez formalności zawiera m.in.:
obrys budynku wraz z pakietem wizualizacji;
projekt architektoniczno-budowlany;
przedmiar robót;
projekt techniczny.
– Projekt domu może stanowić część projektu budowlanego wymaganego przez ustawę – Prawo budowlane, w zakresie obejmującym część architektoniczno-budowlaną i część techniczną. Projekty domów to projekty przeznaczone do wielokrotnego zastosowania, które były aktualne w dniu ich sporządzenia. Nie są one dostosowane do wymogów konkretnej działki budowlanej. Nie zawierają projektu zagospodarowania działki lub terenu, który jest obowiązkową częścią projektu budowlanego. Konieczna jest więc uprzednia adaptacja projektu domu przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane i aktualne zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Osoba taka może dokonać zmian w tym projekcie, w zakresie wskazanym odrębnie w każdym projekcie domu – czytamy w wytycznych dla inwestora.
Dom bez pozwolenia. Ten projekt jest najpopularniejszy
Największym hitem wśród osób poszukujących darmowego projektu domu bez pozwolenia okazał się czteropokojowy budynek parterowy z dwuspadowym dachem, który zaprojektował Rafał Stabryła z lubelskiego biura projektowego - CZYSTA BRYŁA STUDIO. Powierzchnia użytkowa wynosi ok. 50 metrów kw., więc spokojnie się w nim zmieści czteroosobowa rodzina.
– Wszystkie pomieszczenia użytkowe zlokalizowano na parterze budynku. Budynek podzielono na strefę dzienną, wejściową oraz prywatną. W części dziennej znajduje się salon, kuchnia i jadalnia, a w części wejściowej wiatrołap, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. W części prywatnej znajdują się dwa pokoje dziecięce oraz sypialnia rodziców. Układ funkcjonalny pomieszczeń na jednym poziomie umożliwia komfortowe użytkowanie przestrzeni przez mieszkańców, uwzględniając jednocześnie możliwość korzystania z przestrzeni domu bez ograniczeń przez osoby niepełnosprawne i starsze. Zaprojektowana podłużna, zwarta i prosta bryła budynku pozwoli na realizację inwestycji przy optymalizacji kosztów budowy, utrzymania nieruchomości oraz ilości użytych materiałów budowlanych – opisuje projekt autor na stronie swojego biura – CZYSTA BRYŁA STUDIO.
To też może cię zainteresować: Ile kosztuje budowa domu w 2024 roku? Zapłacisz w zależności od wybranej technologii. Sprawdź, jak obecnie kształtują się ceny
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?