Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt rozbudowy świebodzińskiej szkoły muzycznej wkracza w kolejny etap.

Alicja Kucharska
- Budowa sali to nie ambicja dyrektora, ale faktyczna potrzeba - mówi R. Sypień
- Budowa sali to nie ambicja dyrektora, ale faktyczna potrzeba - mówi R. Sypień Alicja Kucharska
Po wizualizacji sali koncertowej przy Państwowej Szkole Muzycznej nadszedł czas na drugi etap – projekt budowlano – wykonawczy, który będzie gotowy do marca 2016 roku.

Dotychczas uczniowie PSM mogli prezentować swoje programy muzyczne w małej szkolnej auli, która nie spełnia jakichkolwiek norm akustycznych. Zwykle młodzi muzycy przy okazji występów i recitali korzystali z uprzejmości dyrektorów innych placówek, gdzie salą koncertową stawała się stołówka czy sala gimnastyczna. To może się wkrótce zmienić. – Gdy obejmowałam stanowisko dyrektorskie najważniejsze było dla mnie ratowanie budynku wewnątrz, jednak myśl o sali koncertowej stale towarzyszyła mi i rodzicom. W Warszawie zaprezentowaliśmy naszą wizję rozwoju świebodzińskiej PSM. Pierwszym krokiem było pozyskanie funduszy z Centrum Edukacji Artystycznej na wizualizację, kolejnym jest ukończenie projektu budowlano – wykonawczego. Następnie złożymy wniosek i będziemy czekali z niecierpliwością na rozstrzygnięcie konkursu – wyjaśnia Renata Sypień, dyrektor szkoły.

Wstępny szkic wizualizacji zakłada salę koncertową na 150 osób, z antresolą, na której miałaby się znaleźć profesjonalna reżyserka. Ponadto duża scena, zaplecze sceniczne i mobilne krzesła. Dzięki przeniesieniu pokojów administracji do nowej części budynku, w starej zwolniłoby się miejsce na dodatkowe klasy dla dzieci. – Być może dzięki temu oferta PSM mogłaby się rozszerzyć – dodaje Renata Sypień, która stwierdza, że rokrocznie rekrutacja pokazuje jak małą liczbą miejsc w stosunku do zainteresowanych dysponuje placówka.
Wizualizacja zakładała podziemny parking przy szkole. W związku z wysokim poziomem wód gruntowych już teraz wiadomo, że nie będzie to możliwe do wykonania. Z inicjatywą współpracy wyszedł jednak burmistrz, który zaproponował utworzenie parkingów naprzeciw szkoły. – Po drugiej stronie ulicy są dwie działki należące do gminy, na których uda się utworzyć tzw. zielone parkingi. Na co dzień mogliby z nich korzystać mieszkańcy, podczas koncertów zaproszeni goście – wyjaśnia R. Sypień. Sala koncertowa, obok jej zasadniczego przeznaczenia, miałaby także stać się swoistym centrum konferencyjnym, w którym odbywałyby się spotkania biznesowe czy wykłady.

PSM może starać się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska (2014 – 2020), gdzie jedną z priorytetowych osi jest ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Wkład własny PSM ma zagwarantowany przez Centrum Edukacji Artystycznej. Szacowany koszt inwestycji to ok. 9 mln zł.
- Trudno mówić o konkretnych terminach, ale zależy mi, by wszystko wykonane było do 2020 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska