Projekt rozbudowy świebodzińskiej szkoły muzycznej wkracza w...

  Projekt rozbudowy świebodzińskiej szkoły muzycznej wkracza w kolejny etap.

  Alicja Kucharska

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Budowa sali to nie ambicja dyrektora, ale faktyczna potrzeba - mówi R. Sypień
  1/3
  przejdź do galerii

  - Budowa sali to nie ambicja dyrektora, ale faktyczna potrzeba - mówi R. Sypień ©Alicja Kucharska

  Po wizualizacji sali koncertowej przy Państwowej Szkole Muzycznej nadszedł czas na drugi etap – projekt budowlano – wykonawczy, który będzie gotowy do marca 2016 roku.
  Dotychczas uczniowie PSM mogli prezentować swoje programy muzyczne w małej szkolnej auli, która nie spełnia jakichkolwiek norm akustycznych. Zwykle młodzi muzycy przy okazji występów i recitali korzystali z uprzejmości dyrektorów innych placówek, gdzie salą koncertową stawała się stołówka czy sala gimnastyczna. To może się wkrótce zmienić. – Gdy obejmowałam stanowisko dyrektorskie najważniejsze było dla mnie ratowanie budynku wewnątrz, jednak myśl o sali koncertowej stale towarzyszyła mi i rodzicom.
  W Warszawie zaprezentowaliśmy naszą wizję rozwoju świebodzińskiej PSM. Pierwszym krokiem było pozyskanie funduszy z Centrum Edukacji Artystycznej na wizualizację, kolejnym jest ukończenie projektu budowlano – wykonawczego. Następnie złożymy wniosek i będziemy czekali z niecierpliwością na rozstrzygnięcie konkursu – wyjaśnia Renata Sypień, dyrektor szkoły.

  Wstępny szkic wizualizacji zakłada salę koncertową na 150 osób, z antresolą, na której miałaby się znaleźć profesjonalna reżyserka. Ponadto duża scena, zaplecze sceniczne i mobilne krzesła. Dzięki przeniesieniu pokojów administracji do nowej części budynku, w starej zwolniłoby się miejsce na dodatkowe klasy dla dzieci. – Być może dzięki temu oferta PSM mogłaby się rozszerzyć – dodaje Renata Sypień, która stwierdza, że rokrocznie rekrutacja pokazuje jak małą liczbą miejsc w stosunku do zainteresowanych dysponuje placówka.
  Wizualizacja zakładała podziemny parking przy szkole. W związku z wysokim poziomem wód gruntowych już teraz wiadomo, że nie będzie to możliwe do wykonania. Z inicjatywą współpracy wyszedł jednak burmistrz, który zaproponował utworzenie parkingów naprzeciw szkoły. – Po drugiej stronie ulicy są dwie działki należące do gminy, na których uda się utworzyć tzw. zielone parkingi. Na co dzień mogliby z nich korzystać mieszkańcy, podczas koncertów zaproszeni goście – wyjaśnia R. Sypień. Sala koncertowa, obok jej zasadniczego przeznaczenia, miałaby także stać się swoistym centrum konferencyjnym, w którym odbywałyby się spotkania biznesowe czy wykłady.

  PSM może starać się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska (2014 – 2020), gdzie jedną z priorytetowych osi jest ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Wkład własny PSM ma zagwarantowany przez Centrum Edukacji Artystycznej. Szacowany koszt inwestycji to ok. 9 mln zł.
  - Trudno mówić o konkretnych terminach, ale zależy mi, by wszystko wykonane było do 2020 roku

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.