Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokrastynacja. Ta dolegliwość dotyka coraz więcej osób. Jak sobie z nią radzić? Leczenie prokrastynacji

oprac. maw
Czy cierpisz na prokrastynację?
Czy cierpisz na prokrastynację? pixabay.com
Prokrastynacja - brzmi, jak poważna choroba. Coraz częściej się o niej mówi. Coraz częściej poszukuje znaczenia tego słowa. Co tak naprawdę oznacza prokrastynacja? Co kryje się za tym słowem? Do jej leczenia nie stosuje się leków.

Prokrastynacja SJP, czyli co kryje się za tajemniczym hasłem prokrastynacja?

Jak podaje słownik języka polskiego, prokrastynacja to nic innego jak odwlekanie, odkładanie na potem, zwlekanie. Słowo to w ostatnim czasie dość często jest wykorzystywane w różnego rodzaju grach słownych czy krzyżówkach. Często pojawia się także w teleturniejach i sprawia niemały problem uczestnikom.

Prokrastynacja - co to jest?

Prokrastynacja (z łac. procrastinatio – odroczenie, zwłoka) wiąże się z tendencją odwlekania, opóźniania czegoś, przekładania na później. Prokrastynacja może ujawniać się w różnych dziedzinach życia. Jak podaje Wikipedia „ Przez pojęcie prokrastynacji rozumieć należy dobrowolne zwlekanie z realizacją zamierzonych działań, pomimo posiadanej świadomości pogorszenia sytuacji wskutek opóźnienia”.

Na czym dokładnie polega prokrastynacja?

prokrastynacja
Jak wynika z przeprowadzonych badań, prokrastynacja rzadko kiedy wynika wyłącznie z lenistwa. pixabay.com

Prokrastynacja w praktyce polega na tym, że osoba odkłada pewną czynność na później. Wie, że musi to zrobić, ale podświadomie stara się opóźnić realizację w czasie. Na początku taka decyzja wiąże się z poprawą samopoczucia. Towarzyszy temu radość, uczucie ulgi, złudzenie, że robi się dobrze. Po czasie jednak osoba uświadamia sobie, że nie uniknie wykonania danej czynności, zrealizowania jakiego zadania. Jest to konieczne. I wtedy pojawia się stres, zdenerwowania, poczucie przede wszystkich świadomością, że ma się na to za mało czasu.

Czy prokrastynacja to, to samo co lenistwo?

Nigdy nie stawia się znaku równości pomiędzy lenistwem a prokrastynacją. Stany te na pozór mogą wydawać się podobne, a jednak znacznie się różnią. Lenistwo to zazwyczaj odkładanie nieważnych dla nas zadań. Ucieczka od pracy spowodowana chęcią odpoczynku. Głównie odkładanie czegoś ze względu właśnie na czerpanie przyjemności z odpoczynku. Co ważne - bez wyrzutów sumienia. Prokrastynacja związana jest bardziej z odkładaniem zrealizowania pewnego zadania na później, spowodowanym jakimiś zaburzeniami lękowymi. Później pojawiają się wyrzuty sumienia i zwód. Odkładanie takie nie wiąże się absolutnie z odpoczynkiem.

prokrastynacja
Z prokrastynacją można sobie poradzić. pixabay.com

Leki na prokrastyncję. Czy tą przypadłość da się wyleczyć?

Przy prokrastynacji nie jest wskazane stosowanie środków farmakologicznych. Specjaliści podkreślają, że w przypadku patologicznej prokrastynacji zalecana jest terapia.

Skuteczne leczenie prokrastynacji

Jest wiele opracowanych technik, które mają pomóc poradzić sobie z prokrastynacją. Zazwyczaj możemy zastosować je samodzielnie, bez wizyt u specjalistów. Leczenie prokrastynacji trzeba jednak zacząć od zmiany myślenia i nastawienia do siebie, świata. Trzeba mieć silną chęć zmiany na lepsze.

Specjaliści podają, że jedną z najlepszych terapii dla osób dotkniętych prokrastynacją jest praca nad swoimi słabościami, nad motywacją i organizacją czasu. Wyniki badań pokazują, że już 20 minut dziennie poświęconych pewnej aktywności wystarczy, aby stopniowo poradzić sobie z prokrastynacją.

Regularne działanie, przyzwyczajanie się do tego, że ma się w ciągu dnia do wykonania pewne zadania, zobowiązania, znacznie pomaga zmienić myślenie. A co za tym idzie, radzić sobie z trudnościami, z prokrastynacją.

Trzeba pamiętać także o zdrowym odżywianiu i aktywnym trybie życia. Nasz organizm potrzebuje wszystkiego co najlepsze, aby móc prawidłowo funkcjonować. Róbmy wszystko, aby ciało było odprężone i zdrowe.

prokrastynacja
Prokrastynacja wiąże się z odwlekaniem czegoś w czasie. pixabay.com

Wskazówki osób zmagających się z prokrastynacją

Jak podaje portal.psychologiczny.com, przydatne wskazówki dla prokrastynatorów, to:

  • duże części materiału dziel na małe, łatwiejsze do ogarnięcia w krótkim czasie
  • sporządzaj listy zadań do wykonania (ale nie poprzestawaj na tym)
  • wiedz, że wszystko trwa dużo dłużej niż sądzisz
  • wyeliminuj "zajęcia zastępcze", np. ciągłe, nerwowe sprawdzanie emaili
  • ustal konkretny termin rozpoczęcia danej czynności
  • znajdź miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał
  • zacznij od środka, jeśli nie wychodzi ci początek

Czytaj także: 99 proc. pacjentów nie wie, że ma chorobę. A ona skraca życie nawet o 20-30 lat

Prokrastynacja: terapia behawioralna

Prokrastynację można wyleczyć stosując terapię behawioralną. Możemy zacząć inaczej funkcjonować, pozbywając się pewnych nawyków. Jeśli nie radzimy sobie sami, nie wystarczą nam opisane wcześniej podpowiedzi, warto skorzystać z pomocy terapeuty. Prokratsynacja to temat dosyć często podejmowany na terapiach.

Dość często, jako pomocą przy prokrastynacji wskazuje się terapię behawioralną. Na czym polega taka terapia? To tak zwana nauka oduczania. Zakłada, że wszystkie zaburzenia w naszym zachowaniu są negatywnymi reakcjami, których się nauczyliśmy. Czyli jesteśmy w stanie je zmodyfikować, a nawet się jego oduczyć!

Terapia ma za zadanie przeanalizować pewne sytuacje, rozłożyć je na czynniki pierwsze i dokładnie zrozumieć ich wpływ na nasze zachowanie. Po dojściu do problemu następuje kolejna faza terapii - pobudzenie do działania, namowa do zmiany, motywacja do dalszej pracy. Przedstawienie konkretnego planu działania, jego realizacja, a na koniec powtarzanie i utrwalanie dobrych już, pozytywnie wpływających na nas nawyków.

prokrastynacja
U wielu osób niestety przekładanie staje się jednak źródłem poważnych problemów w domu, pracy czy szkole.
pixabay.com

Prokrastynacja: TEST

W internecie znajdziecie mnóstwo testów, które pozwolą wam ocenić poziom swojej produktywności, czy występowania prokrastynacji. Wystarczy odpowiedzieć na kilkanaście pytań, zaznaczyć czy podane zdania są prawdziwe czy fałszywe, aby poznać prawdę. Taki test możecie zrobić sobie sami w domu. Wystarczy, że zaczniecie siebie obserwować. Jak zachowujecie się w stresujących sytuacjach. Jeśli już zdarzy się Wam odsunąć coś na później, zadajcie sobie pytanie - dlaczego to robicie. Przyglądajcie się swojej pracy.

Polecamy również:

Fobia to zaburzenie objawiające się uporczywym lękiem przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Znanych są setki (jeśli nie tysiące) fobii! Najpopularniejsze to klaustrofobia (lęk przed ciasnymi pomieszczeniami), agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią czy arachnofobia (lęk przed pająkami). Ale jest mnóstwo mało znanych, bardzo nietypowych fobii. Sprawdź najdziwniejsze fobie świata - może też masz którąś z nich? Z promocji częściej korzystają osoby zamożne/AIP

Nietypowe fobie - na pewno masz jedną z nich! Czego boją się...

WIDEO: Temat tabu - depresja w ciąży. Jak sobie z nią poradzić?

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska