Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratoria generalna wzięła pod lupę terminal

Beata Bielecka
Starosta Andrzej Bycka podkreśla od dawna, że działa zgodnie z prawem i nie boi się konsekwencji wynikających z podejmowanych przez niego decyzji.
Starosta Andrzej Bycka podkreśla od dawna, że działa zgodnie z prawem i nie boi się konsekwencji wynikających z podejmowanych przez niego decyzji. Archiwum
W sprawie sprzedaży terminala zapadły kolejne decyzje niekorzystne dla powiatu. Czy to może zagrozić ludziom pracującym w Świecku? - Mam umowę na 10 lat i to mnie uspokaja - mówi przedsiębiorca Piotr Gołdyn.

Dotarliśmy do wydanej niedawno opinii Prokuratorii Generalnej (jest to instytucja podległa ministrowi skarbu, zajmująca się obroną interesów Skarbu Państwa), która badała aktualny stan prawny terminala. Stwierdziła, że właścicielem nieruchomości jest nadal Skarb Państwa.

Terminal, na początku roku, kupił powiat okazując się nieaktualną już wówczas zgodą wicewojewody Jana Świrepo. Z tego powodu w czerwcu Sąd Okręgowy w Gorzowie odmówił wpisania starostwa do ksiąg wieczystych jako właściciela nieruchomości. Prawomocne postanowienie powiat zaskarżył do Sądu Najwyższego. Ale 1 października prokuratoria w odpowiedzi na skargę kasacyjną wniosła, żeby w ogóle jej nie rozpatrywać albo uznać za niezasadną. Zwróciła też uwagę, że w końcówce września Sąd Okręgowy w Gorzowie odmówił powiatowi zawieszenia wykonania prawomocnego wyroku do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd kasacyjny.

Ze starostą Andrzejem Bycką nie udało nam się w piątek o tym porozmawiać. Wicestarosta Leopold Owsiak stwierdził, że opinii prokuratorii nie zna, ale podkreślił, że w księgach wieczystych to powiat nadal jest właścicielem terminala. - Przeniesieniem własności jest akt notarialny, a wpis do ksiąg wieczystych jest czysto techniczną sprawą - zaznaczył.

Ludzie pracujący na terminalu walkę o nieruchomość śledzą z uwagą, choć ostatnio odetchnęli, bo mają już w rękach umowy na 10 lat. Zanim powiat je podpisał trwała nerwówka, bo gdyby starostwo nie kupiło terminala A. Bycka chcąc podpisać umowy na tak długi czas musiałby mieć zgodę wojewody.

Tymczasem Urząd wojewódzki robił co mógł, żeby terminal nie stał się własnością powiatu (chciał, żeby przejęła go gmina Słubice). Jednak dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami Grzegorz Dłubek podkreśla, że od początku zarówno wojewoda lubuski jak i burmistrz Słubic, gwarantowali zapewnienie długoterminowych umów dla wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność w Świecku. - W przypadku zmiany jakiegokolwiek stanowiska prawnego w sprawie terminala wojewoda dołoży wszelkich starań, żeby przedsiębiorcy mogli tam spokojnie pracować - dodał.

Radny powiatowy Tomasz Pilarski wytyka staroście Bycce, że " od momentu gdy w tajemnicy przed radnymi, dokonał nieudolnej próby sprzedaży terminala, nie dzieli się z nimi żadnymi informacjami dotyczącymi prowadzonych w tej sprawie postępowań karnych czy cywilnych" - Nie poinformował m.in. o odmowie wpisu starostwa do ksiąg wieczystych czy złożeniu skargi kasacyjnej - stwierdził. Kolejny raz podkreślił, że sprawa terminala może się odbić czkawką powiatowi i narazić go na spore kłopoty finansowe. Choćby dlatego, że powiat zatrzymuje sobie 100 proc. wpłat z dzierżawy pomieszczeń na terminalu, nie mając jego zdaniem do tego prawa. .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska