Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie Przystanków...

  Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie Przystanków Woodstock. Brak znamion przestępstwa. Śledztwo "skomplikowane i wielowątkowe"

  Zdjęcie autora materiału

  Jakub Pikulik

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Śledztwo prokuratury obejmowało organizację Przystanków Woodstock w latach 2010-2011.

  Śledztwo prokuratury obejmowało organizację Przystanków Woodstock w latach 2010-2011. ©Jakub Pikulik

  Prokuratura Okręgowa w Koszalinie umorzyła postępowanie w sprawie organizacji edycji Przystanku Woodstock w latach 2010 - 2017. Prokuratorzy przyznają, że śledztwo było czasochłonne, żmudne i wielowątkowe.
  Śledztwo prokuratury obejmowało organizację Przystanków Woodstock w latach 2010-2011.

  Śledztwo prokuratury obejmowało organizację Przystanków Woodstock w latach 2010-2011. ©Jakub Pikulik

  Prokuratura postanowienie o umorzeniu śledztwa wydała w poniedziałek, 10 września. Prokuratorzy z Koszalina początkowo szukali ewentualnych nieprawidłowości w sprawie organizacji festiwalu w latach 2011-2015. - Później doszły kolejne zawiadomienia. Ostatecznie postępowaniem objęto organizację Woodstocku w latach 2010-2017. Aby kompleksowo zbadać sprawę, prokurator podzielił śledztwo na poszczególne wątki - mówi Prokurator Zuzanna Ostrowska, zastępca prokuratora okręgowego w Koszalinie.
  W toku śledztwa sprawdzono cztery główne wątki. Pierwszy to zabezpieczenie imprezy. Prokurator sprawdził, czy przestrzegano przepisów o bezpieczeństwie imprez masowych. - Sprawdzano, czy organizator, czyli Jurek Owsiak, organizował imprezę zgodnie z warunkami zawartymi w pozwoleniu - mówi prokurator Ostrowska.

  Sonda

  Czy uważasz, że na PolAndRock Festiwalu (dawniej Przystanku Woodstock) jest bezpiecznie?


  Prokuratura analizowała też tryb postępowania wszystkich służb i instytucji, które opiniowały i wydawały zezwolenia na organizację imprezy masowej. Chodzi tu o wojewodę lubuskiego, burmistrza Kostrzyna, policję, strażaków, sanepid i zabezpieczenie medyczne. Tu również nie dopatrzono się nieprawidłowości.

  Wszystkie informacje o PolAndRock Festivalu 2018 (Przystanku Woodstock 2018) w Kostrzynie nad Odrą: PolAndRock festival (Przystanek Woodstock 2018): koncerty, zdjęcia, filmy, informacje

  Trzecim badanym przez prokuratora wątkiem było zabezpieczenie medyczne i sanitarne Przystanków Woodstock w latach 2010-2017. W tym przypadku również nie dopatrzono się nieprawidłowości.

  Ostatnim badanym wątkiem była kwestia niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez członków służby porządkowej i informacyjnej na terenie imprezy. - Po szczegółowej analizie dokumentacji i przesłuchaniu kilkudziesięciu świadków prokurator podjął decyzję o umorzeniu śledztwa - mówi prokurator Ostrowska. Przyznaje, że sprawa była skomplikowana, czasochłonna. Wymagała sprawdzenia wielu wątków, przeanalizowania dużej ilości dokumentacji i przesłuchania wielu osób.

  - Analiza dokumentów i przesłuchania świadków pozwoliły prokuratorowi na zgromadzenie materiału dowodowego pozwalającego na umorzenie postępowania - mówi prokurator Zuzanna Ostrowska. Ponieważ mężczyzna składający zawiadomienie nie jest osobą poszkodowaną, sprawa kończy się na tym etapie. O jej ewentualnym wznowieniu może zdecydować jedynie sąd.

  Zobacz też wideo: PolAndRock Festival 2018: Jurek Owsiak mówi o tym, że będzie chciał zmiany ustawy o imprezach masowych


  Przypomnijmy, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez organizatorów Przystanku Woodstock złożył w 2015 r. internetowy bloger o pseudonimie Matka Kurka, który wielokrotnie spotykał się z Jurkiem Owsiakiem na sali sądowej. Początkowo sprawę prowadziła prokuratura w Gorzowie, później przekazano ją do prokuratury w Koszalinie. To dlatego, że w sprawie przesłuchiwano m. in. policjantów z Gorzowa, którzy na co dzień współpracują z tutejszą prokuraturą.

  Co zarzucał bloger Owsiakowi? Jego zdaniem wielokrotnie zaniżano liczbę uczestników imprezy. Twierdzi on, że w 2011 r. w zgodzie wydanej na organizację imprezy był zapis, że będzie się na niej bawić 110 tys. osób. Tymczasem faktycznie do Kostrzyna przyjechało około 700 tys. osób. P. Wielgucki dodaje, że nadzór nad bezpieczeństwem uczestników imprezy był fikcją, ponieważ był niewystarczający, podobnie jak opieka medyczna.

  Informację o umorzeniu śledztwa skomentował na facebooku Jurek Owsiak: „Zdarzyło się tak, że „osoba”, bo tak został określony jegomość, który wystąpił z doniesieniem na Fundację WOŚP ws. festiwalu Przystanek Woodstock, zapoczątkowała wielowątkowe śledztwo dotyczące organizowanej przez nas imprezy. Sama „osoba”, nie będąc nigdy na tym festiwalu i znając go tylko ze zdjęć, czy może z filmów, bo raczej nie z opowiadań - bo takie „osoby” nawet nie mają znajomych, którzy chcieliby się bawić na naszym Najpiękniejszym Festiwalu Świata - wyrabia sobie swoje zdanie na ten temat i wyciąga jednoznaczne wnioski, które określają ten festiwal mianem najbardziej niebezpiecznego i łamiącego wszystkie zasady jego organizacji” - pisze Owsiak.  Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artykuły


  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Mapa PolAndRock 2018

  Mapa 24. PolAndRock Festiwalu (Przystanku Woodstock 2018)

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.