MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa przy drodze S3? Wraca sprawa ekranów akustycznych przy os. Pomorskim w Zielonej Górze

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Niższe ekrany akustyczne zostały postawione wraz z remontem drogi S3 w Zielonej Górze
Niższe ekrany akustyczne zostały postawione wraz z remontem drogi S3 w Zielonej Górze Mariusz Kapała
Mija już półtora roku odkąd mieszkańcy bloków na os. Pomorskim przy drodze S3 w Zielonej Górze protestowali przeciwko wadliwym ekranom akustycznym, które ich zdaniem nie blokują należycie hałasu. – Otrzymaliśmy nieoficjalne informacje, które potwierdzają to, co mówiliśmy od początku. W tym miejscu normy dźwięku są przekroczone – twierdzi Sławomir Sajchta, mieszkaniec.

Remont drogi S3

Przypomnijmy, w 2018 roku zakończył się remont drogi S3 w Zielonej Górze, dzięki czemu kierowcy mogli zacząć korzystać z czterech pasów trasy. Inwestycja usprawniła ruch, ale jednocześnie wzbudziła sporo kontrowersji. Wszystko przez ekrany akustyczne, które miały chronić teren os. Pomorskiego przy drodze przed nadmiernym hałasem.

Problem w tym, że zdaniem mieszkańców pobliskich bloków nie spełniały one swojej roli. Wcześniej na tym odcinku znajdowały się ekrany ochronne, które miały ponad pięć metrów wysokości i dodatkowo stały na nasypie. W trakcie remontu nasyp zlikwidowano i ustawiono 3,5 metrowe instalacje.

Protesty mieszkańców os. Pomorskiego

- To budowlany bubel. Hałas jest tak wielki, że kiedy otworzymy okna czy też wyjdziemy na balkon to nie można normalnie rozmawiać. W lecie bardzo ciężko jest to wytrzymać – przekonywał nas wtedy Sławomir Sajchta, który mieszka w pobliżu S3.

To budowlany bubel. Hałas jest tak wielki, że kiedy otworzymy okna czy też wyjdziemy na balkon to nie można normalnie rozmawiać.

Mieszkańcy zorganizowali nawet protesty, czasowo utrudniając ruch na drodze. Ostatecznie zawarli jednak porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, według którego instytucja przyśpieszy proces badań oddziaływania środowiskowego, aby można było jak najszybciej nanieść ewentualne poprawki. Od tego czasu minęło już prawie półtora roku…

Mieszkańcy os. Pomorskiego wierzą, że ich działania przysniosą skutek.  Już teraz zapowiadają kolejne protesty, nawet 2-3 razy w tygodniu...

Mieszkańcy os. Pomorskiego kolejny raz przeprowadzili protes...

Doniesienia dotyczące norm hałasu

- Otrzymaliśmy nieoficjalne informacje z GDDKiA, że przeprowadzono już badania, które faktycznie wykazały przekroczenie norm hałasu – informuje Sławomir Sajchta.

– Usłyszeliśmy, że są to niewielkie przekroczenia, ale z drugiej strony nie poznaliśmy dokładnych wyników. Jako mieszkańcy mamy nadzieję, że to doprowadzi do przebudowy obecnych instalacji akustycznych, tak aby można było normalnie mieszkać w pobliżu trasy S3 – tłumaczy Sajchta. I dodaje, że obecnie mówi się o dodatkowych ekranach w wysokości nawet 8 metrów, które mogłyby również stanąć na środku drogi, oddzielając pasy ruchu.

Czy mieszkańcy rozważają powrót do akcji protestacyjnej? – Na razie nie ma o tym mowy. Czekamy już półtora roku, więc możemy poczekać jeszcze chwilę, aż odpowiedni projekt inwestycji będzie gotowy – przekonuje.

Stanowisko GDDKiA

Z pytaniami dotyczącymi norm hałasu i ekranów akustycznych przy os. Pomorskim zwróciliśmy się do GDDKiA w Zielonej Górze.

Przedstawimy dokładny raport oraz koncepcję rozwiązania całego problemu.

– Rozszerzyliśmy zakres badania oddziaływania środowiskowego, aby mieć dokładne dane, jak wygląda sytuacja w tym miejscu – twierdzi Marek Langer, dyrektor GDDKiA. – Nigdy nie ukrywaliśmy, że w tym miejscu może dochodzić do przekroczenia norm hałasu. Na razie nie mogę podać państwu żadnych konkretnych informacji, mamy czas do końca maja na opracowanie raportu w tej sprawie. Wtedy przedstawimy dokładny raport oraz koncepcję rozwiązania całego problemu.

Wideo: Pożar samochodu na drodze S3 pod Zieloną Górą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska