MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ul. Kostrzyńskiej w Gorzowie. Zniknie ślad historii miasta

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Przebudowa ul. Kostrzyńskiej i al. 11 Listopada obejmuje 3-kilomentrowy odcinek od węzła z drogą S3 do os. Słonecznego.
Przebudowa ul. Kostrzyńskiej i al. 11 Listopada obejmuje 3-kilomentrowy odcinek od węzła z drogą S3 do os. Słonecznego. Bartłomiej Nowosielski/Urząd Miasta w Gorzowie
Przebudowa ul. Kostrzyńskiej w Gorzowie jest już w zasadzie ukończona. Do zrobienia pozostał „jedynie” nasyp do wiaduktu na Zatorze. Prace nad nim potrwają do końca roku. Przy okazji zostanie rozebrany stary wiadukt nad torami kolejowymi.

Od wtorku 21 lipca można już jeździć po nowym wiadukcie, który - nad torami kolejowymi w kierunku Kostrzyna – prowadzi na tzw. Zatorze. Tak nazywa się część miasta, która jest na wysokości osiedla Słonecznego i cerkwi. Znajduje się tu m.in. marina czy siedziba firmy Silcare.
Wiadukt powstał dosłownie parę metrów od dotychczasowego wiaduktu, który jeszcze w tym miesiącu ma być rozbierany.
- Rozbiórkę tego starego wiaduktu przyjmuję z wielkim żalem, bo to jedna ze starszych konstrukcji związanych z koleją w mieście – mówi Robert Furman, miłośnik komunikacji i kolei. Dodaje, że w dokumentach dotyczących inwestycji wpisano, że to obiekt z 1857 r.

Trwa głosowanie...

Czy interesujesz się historią Gorzowa?

Wiadukt nie był autentyczny

Błażej Skaziński, kierownik gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków mówi nam, że wiadukt nie ma jeszcze 100 lat: – Powstał przed wojną. Nie był pod ochroną konserwatora zabytków. Nie można powiedzieć o nim, że jest unikatowy i prawdopodobnie nie jest autentyczny, czyli został przeniesiony tu z innego miejsca – mówi B. Skaziński. Jemu też jednak żal, że część historii Gorzowa zniknie bezpowrotnie.
Dlaczego stary wiadukt ma zostać rozebrany? Bo z jednej strony nie spełniał już parametrów nośności, a z drugiej jest osadzony za nisko jak na potrzeby kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe już zapowiedziały, że w perspektywie unijnej 2021-2027 będą chciały zelektryfikować linię 203, a więc trasę Piła – Krzyż – Gorzów – Kostrzyn. A wysokość położenia wiaduktu uniemożliwiałaby budowę trakcji.

Nowy wiadukt jest wyższy

- Nowy wiadukt jest zbudowany o ponad 20 cm wyżej – mówi nam Grzegorz Andrzejewski z firmy Budimex, która jest wykonawcą przebudowy ul. Kostrzyńskiej i części al. 11 Listopada.
W związku z powstaniem nowego wiaduktu trzeba było też przebudować nasyp, który do niego prowadzi. Część od strony centrum już jest zbudowana. I właśnie nią od wczoraj można dojechać na Zatorze. By dojechać do nasypu i wiaduktu trzeba przejechać wcześniej przez istniejący od lat przejazd przez torowisko.
Część nasypu od strony Wieprzyc będzie powstawać przez najbliższe miesiące. Musi to tyle potrwać, bo ziemia potrzebuje się uleżeć. – Prace w tym miejscu będą trwały do końca roku – mówi G. Andrzejewski z Budimeksu.

- nowy wiadukt jest zbudowany o ponad 20 cm wyżej od starego - mówi Grzegorz Andrzejewski z Budimeksu.

Droga niemal skończona

A co poza tym słychać na Kostrzyńskiej? – Prace na odcinku od węzła z drogą S3 do cerkwi już praktycznie zostały ukończone – informuje nas przedstawiciel wykonawcy. W raporcie o stanie prac czytamy, że „cały odcinek ma już kompletną drogę rowerową. W czerwcu wykonawca na paru odcinkach dokonał wymiany asfaltu ze względu na nieprawidłowości technologiczne przy realizacji. Wykonana warstwa została zdarta i ułożona na nowo”.

Przebudowa sprawiła, że zmieniły się też okolice pętli tramwajowej na Wieprzycach. Przejście pomiędzy pętlą a dawnym cmentarzem ewangelickim zostało przeniesione bliżej skrzyżowania z ul. Dobrą. Zostało zaprojektowane tak, by po wyjściu z tramwaju do zera ograniczyć możliwość szybkiego wtargnięcia na ulicę. Zamontowanych zostało więcej barierek.
Przebudowa ul. Kostrzyńskiej rozpoczęła się w maju 2018 r. Roboty miały potrwać do września zeszłego roku. Cała inwestycja potrwa zatem dwukrotnie dłużej niż planowali urzędnicy.

Czytaj również:
Gorzów Wlkp. Mieszkańcy ul. Kostrzyńskiej o trasie rowerowej mówią: kit

WIDEO: Gorzów. Tramwaje wróciły na torowisko

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska