Przeczytaj uważnie! Szpital w Gorzowie apeluje: NIE OKŁAMUJ MEDYKA

Artykuł sponsorowany
Gdy kontaktujesz się z lekarzem, pielęgniarką lub ratownikiem medycznym , bo podejrzewasz u siebie możliwość zakażenia koronawirusem podczas wywiadu PODAWAJ TYLKO PRAWDZIWE INFORMACJE. W ten sposób pomożesz sobie i nie narazisz zdrowia i życia medyków. Zapamiętaj ! "NIE OKŁAMUJ MEDYKA" Pozwól lekarzom postawić właściwą diagnozę i zacząć leczyć.

Koronawirus – rady nie tylko dla seniorów

Dr n. med. Beata Trzcińska-Butkiewicz, specjalista geriatrii z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp udziela rad i odpowiada na pytania dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2 odpowiada.

Wirus. Czym jest?
Jest niewidzialnym mikroorganizmem. W języku łacińskim oznacza truciznę, jad. Zakaża wszystkie formy życia. Jest niezdolny do namnażania się poza komórką gospodarza. Dlatego, żeby istnieć do przeżycia wymaga m.in. człowieka.
Wirus SARS-CoV-2 jest wirusem, który spowodował obecną pandemię. Jest groźny dlatego, bo wywołuje ciężkie zapalenie płuc zwane śródmiąższowym zapaleniem płuc, w którym dochodzi do niszczenia pęcherzyków płucnych, w efekcie czego człowiek ma trudności z oddychaniem, a nawet dusi się.

Co ma robić senior w obecnej pandemii?
1. Bezwzględnie unikać kontaktu z członkami rodziny, znajomymi i innymi osobami, które powracają z zagranicy.
2. Nie korzystać z komunikacji miejskiej.
3. Ograniczać wychodzenie z domu do miejsc, w których może być kilka osób np. do sklepów. W robieniu zakupów korzystać z pomocy sąsiedzkiej lub rodziny; odbierać zakupy zostawione pod drzwiami, nie kontaktując się bezpośrednio.
4. Nie brać udziału w żadnych spotkaniach towarzyskich i rodzinnych - urodziny, imieniny, rocznice odłożyć na czas po pandemii.
5. Z najbliższymi (dziećmi i wnukami) rozmawiać przez telefon lub wykorzystać do tego połączenia video.
6. Często myć ręce i twarz, szczególnie jak musi wyjść z domu (nawet na spacer z psem).
7. Wietrzyć mieszkanie, w którym przebywa.
8. Gdy mamy dom i ogród przebywajmy w ogrodzie, ale z sąsiadką rozmawiajmy w odległości przynajmniej 2 m.
9. Co zrobić z samotnością i nudą w tym złym czasie:
a. Możemy zrobić porządki z dokumentacją domową,
b. Możemy zrobić porządek ze zdjęciami,
c. Możemy zacząć pisać pamiętnik z tego okresu
d. Możemy zacząć pisać swój życiorys,
e. Możemy telefonicznie nawiązać kontakt z osobami, z którymi dawno nie mieliśmy kontaktu.
Innymi słowy, każda inicjatywa poza spotykaniem bezpośrednim z innymi osobami jest dobra.
10. Już w tej chwili przyzwyczajać się do myśli, że może będziemy musieli Wielkanoc, ten święty czas spędzić samemu, dla swojego dobra i dla dobra swojej rodziny. Bo nie wiemy, czy Polacy poradzą sobie z agresorem jakim jest wirus SARS-CoV-2.
11. Senior musi pamiętać, że jego zdrowie to nie tylko jego sprawa. Choroba babci, dziadka, mamy czy taty, to też cierpienie jego bliskich.
12. Senior ma doświadczenie życiowe, i tym powinien dzielić się z bliskimi mówiąc, że przestrzeganie zasad jest obowiązkiem społecznym.
13. Seniorzy, którzy nie mają wsparcia rodziny powinni zgłaszać do Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, gdzie otrzymają pomoc w życiu codziennym.

http://www.szpital.gorzow.pl/joomla/index.php/koronawirus-informacje

Dodaj ogłoszenie