Przed nami kolejny lot nad Gorzowem! Zobacz miasto z lotu...

  Przed nami kolejny lot nad Gorzowem! Zobacz miasto z lotu ptaka

  Aleksandra Korn

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Witamy Was w kolejnym odcinku „Podniebnego Gorzowa”, w którym dron odkryje przed Wami nowe miejsca dzielnicy Zawarcie.
  Przed nami kolejny lot nad Gorzowem! Zobacz miasto z lotu ptaka
  1/14

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  W poprzednim odcinku „Podniebnego Gorzowa” odkryliśmy już nieco tajemnic Zawarcia, dziś przedstawimy kolejne obiekty i miejsca, które wpisują się w jego miejski pejzaż.

  Na początek zaczniemy od Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2. Patronką tej placówki jest Maria Skłodowska-Curie, jedna z najwybitniejszych uczonych wszechczasów. Kto wie? Może gdzieś w szkolnych murach, którym patronuje słynna, polska noblista, skrywa się jakiś nietuzinkowy, naukowy talent?
  My w to wierzymy! Wykaz specjalizacji, które oferuje placówka jest niezwykle bogaty – specjalizacja humanistyczna, medyczna, psychologia, a może specjalizacja edytorsko-dziennikarska lub ekologiczna? W tej szkole naprawdę można rozwinąć skrzydła wiedzy.

  W gorzowskiej dzielnicy Zawarcie znajdują się obiekty sakralne, m.in. Kościół Rzymskokatolicki pw. Chrystusa Króla oraz Kościół Rzymskokatolicki pw. Świętego Józefa. Ten pierwszy mieści się przy rogu ulic: Woskowej oraz Grobla i jest ciekawym obiektem pod względem architektonicznym. Kościół (niegdyś świątynia Marcina Lutra) to klinkierowa rotunda ze stożkowym dachem i ażurową wieżą, na której króluje krzyż. Obiekt miał powstać jeszcze przed rokiem 1914, jednak wybuch I wojny zniweczył zamiary budowniczych i całość wzniesiono w roku 1930. Drugi z wymienionych kościołów - Kościół Rzymskokatolicki pw. Świętego Józefa – prowadzony jest przez Misjonarzy Oblatów. Ten obiekt sakralny może pochwalić się dość nowoczesną bryłą, został bowiem wzniesiony w roku 1986.

  Na Zawarciu znajdują się również dwa obiekty ważne nie tylko dla samych mieszkańców Gorzowa, ale i wszystkich Lubuszan. Mowa o Komendzie Wojewódzkiej Policji oraz Stadionie im. Edwarda Jancarza. Zwłaszcza ten drugi obiekt jest chlubą Gorzowian, jak i całego województwa lubuskiego. Każdy wielbiciel speedway’a powinien zawitać w to miejsce! Nadmieńmy, że od 1992 roku w Gorzowie rozgrywany jest coroczny Memoriał im. Edwarda Jancarza. Zwłaszcza podczas tego wydarzenia warto tu przybyć i wspomnieć choć przez chwilę słynnego zawodnika Stali Gorzów.

  W tej części miasta znajduje się również stacja PKP Gorzów – Zamoście oraz gratka dla miłośników przyrody – kanał Ulgi, czyli wodny kanał, który jest częścią systemu odprowadzania nadmiaru wody z Warty.

  Naszą podniebną przygodę na Zawarciu rozpoczęliśmy od placówki szkolnej i tak też ją zakończymy… Tym razem jednak zawitamy do Zespołu Szkół Odzieżowych im. K. Kieślowskiego. Ta szkoła pozwala rozwinąć artystyczne skrzydła – w technikum uczniowie mogą uzyskać kwalifikacje np. technika fotografii i multimediów, a w szkole branżowej I stopnia nabyć umiejętności z zakresu konstruowania i modelowania wyrobów odzieżowych.

  Zainteresowani gorzowskimi zakątkami? Jeśli tak, to koniecznie obejrzyjcie nasz podniebny film!
  Wideo w większej rozdzielczości znajdziecie tu:


  Partnerzy odcinka:
  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Już 25 kwietnia w ramach światowej trasy koncertowej wystąpi grupa 12 Tenors!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.