MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie. To największe kulturalne wydarzenie w Lubuskiem. Co w programie?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wideo
od 12 lat
Przed nami wielkie wydarzenie. Najstarszy Festiwal Filmów Fabularnych w Polsce organizowany w Łagowie rozpocznie się już za kilka dni. - Będzie niezwykle interesująco, bo jest wyjątkowo dobry dobór filmów — mówi Tomasz Piersiak, Prezes Klubu Kultury Filmowej w Zielonej Górze. 

We wtorek 18 czerwca odbyła się konferencja dotycząca rozpoczynającego się niebawem Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. W spotkaniu wzięli udział Wicemarszałek Województwa Lubuskiego oraz Prezes i Wiceprezes Klubu Kultury Filmowej w Zielonej Górze.

-To najważniejszy festiwal filmowy, który mamy na ziemi lubuskiej — rozpoczął wicemarszałek Grzegorz Potęga. Lubuskie Lato Filmowe to także najstarszy Festiwal Filmów Fabularnych w Polsce, w 2024 odbędzie się bowiem już jego 53. edycja.

Tydzień pełen filmowych emocji

Wydarzenie potrwa tydzień — od 23 do 30 czerwca 2024 i odbędzie się w Łagowie. Tradycyjnie, w pięknych okolicznościach przyrody, turkusowej wodzie Jeziora Łagowskiego i cieniu Zamku Joannitów zobaczymy najciekawsze nowe filmy z Europy Środkowowschodniej. Grzegorz Potęga podkreśla, że miejsce nie jest przypadkowe m.in. ze względu na walory turystyczne i przyrodnicze.

- Chcemy podkreślać walory tej imprezy kulturalnej, którą organizujemy na ziemi lubuskiej już ponad pół wieku. Dla mnie ta edycja jest o tyle szczególna i istotna, że po raz pierwszy od 27 lat, nie wezmę w niej udziału na 100 proc. Będę się mocniej oszczędzał, ale jednocześnie dopingował [...], bo zapisujemy na kartach wszystkich imprez kulturalnych województwa lubuskiego kolejne ważne wydarzenie — poinformował Wicemarszałek Województwa Lubuskiego.

Co w programie?

O tym, czego możemy spodziewać się podczas tegorocznego festiwalu, opowiedziała podczas konferencji Weronika Nowak, Wiceprezes Klubu Kultury Filmowej w Zielonej Górze. - Tradycyjnie budujemy konkurs filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkich filmów fabularnych. [...] W tym roku mamy dość wyjątkowe wydarzenie, ponieważ prawie do każdego z filmów, przyjeżdżają do nas goście. Zaraz po filmach odbędą się spotkania z twórcami — tłumaczy Weronika Nowak. Jak dodaje, w repertuarze będzie ponad 200 filmów, które będą także wyświetlane w łagowskim amfiteatrze podczas wieczornych pokazów.

- W konkursie głównym będziemy mogli zobaczyć wszystkie najważniejsze polskie filmy. Będą także filmy węgierskie czy słowackie, dlatego każdy z widzów będzie mógł znaleźć dla siebie coś wartościowego — dodał Tomasz Piersiak, Prezes Klubu Kultury Filmowej w Zielonej Górze.

Book Truck i koncerty

Jak się dowiadujemy, w tym roku ponownie będzie dostępna gazetka festiwalowa, w której redagowanie zaangażowany jest m.in. Uniwersytet Zielonogórski. Kontynuowany będzie także cykl spotkań na zamku z wybitnymi twórcami.

- Z nowości, które są dla nas bardzo istotne, pojawi się Book Truck, czyli księgarnia w busie, która będzie stacjonować w Łagowie przez cały tydzień — opowiada Wiceprezes Klubu Kultury Filmowej. - Lubuskie Lato Filmowe to nie tylko film, to także muzyka i koncerty. W tym roku zapraszamy na koncert Marii Sadowskiej – dodaje.

Festiwal był niegdyś jedynym ogólnopolskim festiwalem filmów krajowych. W 1990 festiwal zyskał charakter międzynarodowy. Osiągnięcia Lubuskiego Lata Filmowego klasyfikują to wydarzenie jako jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska