Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami ostatnie tygodnie kalendarzowej zimy, a w kulturze już wiosna. Czeski koncert, Fado, premiera "Zemsty", Sztywny Pal Azji, Iwaniec

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W sobotę (11.03) w kościele drewnianym w Klępsku (mini recital o godz. 12) oraz w sali widowiskowej GOK w Kargowej (godz. 19) wystąpi artyści praskich scen operowych: Tareza Mátlová (sopran), Martin Ŝrejma (tenor) i Zdeněk Klauda (fortepian). Zespół wykona m.in. arie z oper „Łucja z Lammermoor” Donizettiego, „Rigoletto” i „Traviatta” – Verdiego, „Rusałka” – Dvořaka i „Cyganeria” – Pucciniego.
W sobotę (11.03) w kościele drewnianym w Klępsku (mini recital o godz. 12) oraz w sali widowiskowej GOK w Kargowej (godz. 19) wystąpi artyści praskich scen operowych: Tareza Mátlová (sopran), Martin Ŝrejma (tenor) i Zdeněk Klauda (fortepian). Zespół wykona m.in. arie z oper „Łucja z Lammermoor” Donizettiego, „Rigoletto” i „Traviatta” – Verdiego, „Rusałka” – Dvořaka i „Cyganeria” – Pucciniego. mat. organizatora
Niczym krokusy coraz śmielej "wykluwające" się z ziemi w naszym ogrodach czy miejskich skwerach, lubuska kultura już od pewnego czasu nabrała wiosennego tempa. Podczas weekendu oraz w nadchodzącym tygodniu (będzie na szczęście ostatnim pełnym kalendarzowej zimy) czeka na nas sporo ciekawych koncertów. Oto niektóre z naszych rekomendacji i byle do wiosny!

NOWA SÓL

W czwartek 16.03, o godz. 19 w sali widowiskowej Nowosolskiego Domu Kultury, w ramach cyklu Marcina Kydryńskiego pt. „Siesta w drodze” wystąpi pochodząca z Portugalii - Fábia Rebordão. Artystka urodziła w 1985 roku w Lizbonie. Obecnie uważana jest za jedną z najwybitniejszych wykonawczyń nowej generacji śpiewaczek fado. Zakochała się w tym gatunku od najmłodszych lat, a zwłaszcza w głosie divy fado - Amálii Rodrigues. Jej muzyczne zainteresowania obejmują także soul, bossa novę, blues, jazz i mornę (gatunek muzyki oraz styl tańca wywodzący się z Wysp Zielonego Przylądka). Od 2004 roku regularnie śpiewa w „Casas de Fados” i na scenach całego świata, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku. Swój pierwszy solowy album zatytułowany „Fado – A Oitava Cor” wydała w 2011 r., a w 2016 r. odwiedziła Polskę na „Siesta Festiwalu” i wprawiła publiczność w zaskoczenie swym wykonaniem nieskazitelną polszczyzną utworu „Pod Papugami”. Najnowszy projekt Fabii to dwupłytowy album „Eu Sou”. W przerwach między koncertami na scenach całego świata, Fabia śpiewa regularnie w klubie „Casa da Linhares” (elegancka restauracja i klub muzyczny w lizbońskiej dzielnicy z epoki renesansu – Alfama). Fado (port. przeznaczenie) to gatunek muzyczny powstały w XIX wieku w biednych dzielnicach portowych miast Portugalii, głównie w lizbońskich kwartałach Alfama i Mouraria. Pieśni mają bardzo melancholijny charakter i wykonywane są przez jednego wokalistę przy akompaniamencie gitar. W 2011 roku fado, jako styl popularnych pieśni został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Wstęp płatny.

KLĘPSK I KARGOWA

W sobotę (11.03) w kościele drewnianym w Klępsku (mini recital o godz. 12) oraz w sali widowiskowej GOK w Kargowej (godz. 19) wystąpi artyści praskich scen operowych: Tareza Mátlová (sopran), Martin Ŝrejma (tenor) i Zdeněk Klauda (fortepian). Zespół wykona m.in. arie z oper „Łucja z Lammermoor” Donizettiego, „Rigoletto” i „Traviatta” – Verdiego, „Rusałka” – Dvořaka i „Cyganeria” – Pucciniego. Wstęp wolny, ale należy wcześniej zaopatrzyć się w wejściówki.

SŁUBICE

W sobotę (11.03) o godz. 20, Klub „Prowincja”, z okazji Dnia Kobiet, zaprasza na koncert zespołu „Sztywny Pal Azji”. To znany polski zespół rockowy, założony w 1986 roku w Chrzanowie przez Leszka Nowaka i Jarosława Kisińskiego, który największą popularność zyskał w drugiej połowie lat 80. i pierwszej połowie lat 90. Pierwszy sukces zespół odniósł na festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie zaprezentował m.in. utwory: „Nieprzemakalni”, „Wieża radości, wieża samotności”, „Europa i Azja”, „Rock’and’Rollowy robak” czy „Zakopane”. Ich piosenka „Nasze reggae” stała się nieoficjalnym hymnem festiwalu. Po różnych zmianach, grupa występuje obecnie w składzie: Leszek Nowak - śpiew, fortepian, gitara, Jarosław Kisiński – gitara, Paweł Nazimek - gitara basowa, Zbigniew Ciaputa - perkusja, konga, Krystian Różycki - gitara basowa, gitara, instrumenty perkusyjne i Wojciech Wołyniak - gitara, instrumenty klawiszowe. Wstęp płatny.

WSCHOWA

W niedzielę 12.03 o godz. 16, w sali widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie na koncert „Operetka, Miłosny Zawrót Głowy” grupy artystycznej OneOn w rytmie wiedeńskiego walca, węgierskiego czardasza i przebojowego musicalu. Wystąpią: Dorota Ritz – sopran, Anna Pastor – mezzosopran, Paweł Wisnar – tenor oraz Piotr Żukowski – fortepian. Zabrzmią m.in. „Usta milczą dusza śpiewa” F. Lehara, „Aria ze śmiechem” J. Offenbacha i „Brunetki, blondynki” R. Stolza. Wstęp płatny.

OSOWA SIEŃ

Sporo wydarzeń dla kobiet, ale także i dla mężczyzn (wszak piątek 10.03 to ich dzień), odbędzie się w gminie Wschowa. Koło Gospodyń Wiejskich w Osowej Sieni zaprasza w sobotę 11.03 na godz. 18 na spotkanie. W programie kolacja, występ kabaretu „Buczanki” oraz słodkości, wstęp płatny.

LGIŃ

W sobotę o 18, sołectwo Lgiń zaprasza na „Kawę u Sołtysa” do sali wiejskiej na połączone święto Kobiet i Mężczyzn.

ŁASKI KOŁO PRZEŁAZ

Winnica "Pod lubuskim słońcem" zaprasza w sobotę 11 marca godz. 18, na Wernisaż rysunków Bożeny Schabikowskiej "Weda i Początek". Bedzie można obejrzeć wczesne rysunki Bożeny Schabikowskiej, sięgające okresu jej nauki w liceum plastycznym oraz prace ze studiów, ale również intrygujące rysunki w technice Vedic Art. Zaprezentowane rysunki zostały wykonane za pomocą różnych technik rysunku: od sepii, gwaszu i węgla po tradycyjny ołówek. Miejsce: Laski 35c (Łaski) koło Przełaz, gmina Lubrza. Wstęp bezpłatny.

ZIELONA GÓRA

Zaśpiewa Natalia

W sobotę (11.03) o godz. 19, w sali Hydrozagadka – Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, odbędzie się występ Natalii Iwaniec. Towarzyszyć jej będą: Bartek Pietsch (git. basowa, instr. klawiszowe, akordeon) oraz Karol Pietsch (instr. perkusyjne). Podczas jej występu możemy spodziewać się również elektroniki w nietypowym połączeniu z akordeonem czy skrzypcami. Iwaniec to zielonogórzanka, wokalistka, nauczycielka języka angielskiego, absolwentka szkoły muzycznej. Od najmłodszych lat związana z zielonogórskim Studiem Piosenki „ERATO”. Jest uczestniczką wielu festiwali, konkursów piosenki aktorskiej oraz talent show. Wstęp płatny.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Francuskie pejzaże

W piątek 10.03 o godz. 19, Filharmonia zaprasza na koncert „Francuskie pejzaże”. Całość rozpocznie się fletowym solo w „Pavanie” - Gabriela Fauré. Tytuł utworu pochodzi od powolnego procesyjnego hiszpańskiego tańca dworskiego o tej samej nazwie, a oryginalna wersja utworu została napisana na fortepian i chór, pod koniec lat osiemdziesiątych XIX wieku. Po raz pierwszy wykonano go w Paryżu w 1888 roku, stając się jednym z najpopularniejszych dzieł kompozytora. Dzieło określane jest jako: „delikatne i zwiewne, z pewnym praktycznym i natchnionym tembrem dętym drewnianym oraz różnorodnymi teksturami smyczków…”. Kolejnym dziełem wieczoru będzie „Concerto champêtre” na klawesyn i orkiestrę skomponowany w 1928 roku przez Francisa Poulenca. Warto podkreślić, że koncert napisany został dla wyjątkowej kobiety – polskiej klawesynistki, pianistki, kompozytorki, jednej z ówczesnych, najsłynniejszych klawesynistek świata – Wandy Landowskiej. Po prywatnym wykonaniu, w którym Poulenc grał partie orkiestrowe na fortepianie, publiczne prawykonanie utworu odbyło się 3 maja 1929 roku w Salle Pleyel w Paryżu, z udziałem Landowskiej w partii solowej i Orchestre Symphonique de Paris pod dyrekcją Pierre'a Monteux. Utwór składa się z trzech części i nawiązuje do muzyki baroku, choć w znacznie nowocześniejszej formie, której bliżej do muzyki Igora Strawińskiego. Partię solową w Gorzowie Wlkp. wykona Ewa Mrowca. To wybitna polska klawesynistka, która w wyróżnieniem ukończyła studia w Krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest także absolwentką Guildhall School of Music&Drama w Londynie oraz Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei. Została wyróżniona w 2003 roku w VI Konkursie Klawesynowym im. J. Broadwooda w Londynie, organizowanym na historycznych instrumentach. W 1999 roku uzyskała Diploma di Merito Accademii Musicale Chigiana w Sienie. Koncertuje w Polsce, Francji, Niemczech oraz USA. Program francuskiego wieczoru dopełni I. symfonia C-dur - Georges’a Bizeta. Kompozytor rozpoczął pracę nad symfonią 29 października 1855 roku, cztery dni swoich siedemnastych urodzinach, a zakończył ją mniej więcej miesiąc później. Dzieło powstało więc gdy Bizet studiował w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem kompozytora Charlesa Gounoda. Co ciekawe - Bizet nie wykazywał wyraźnego zainteresowania wykonaniem lub opublikowaniem tego utworu, który nigdy nie został zagrany za jego życia. Rękopis został odnaleziony w archiwum biblioteki konserwatorium, w 1933 r. Wkrótce potem pierwszy brytyjski biograf Bizeta - Douglas Charles Parker - pokazał rękopis dyrygentowi Felixowi Weingartnerowi, który poprowadził prawykonanie w Bazylei, w Szwajcarii w 1935 r. Pierwsze nagranie symfonii odbyło się 26 listopada 1937 r. przez London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Waltera Goehra. Tym razem zabrzmi ona także w sali koncertowej Filharmonii Gorzowskiej. Orkiestrę poprowadzi Marek Wroniszewski. Wstępy płatne.

Krokodyla daj mi luby

W sobotę 11.03 w Teatrze im J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do vendetty. Na szczęście tylko na scenie i w reżyserii Andrzeja Ozgi. Przed nami pokaz premierowy „Zemsty” wg Aleksandra Fredry. Pokaz przedpremierowy odbył się w piątkowy wieczór, a dzieło zagości w teatrze na dłużej. Akcja toczy się na przełomie XVIII i XIX wieku, na zamku, który podzielony jest na dwie części murem. Jedna część należy do Cześnika Macieja Raptusiewicza, druga do Rejenta Milczka. Oboje żyją w ciągłym sporze. Nowa awantura wybucha, gdy Rejent najmuje murarzy do naprawienia muru granicznego, na co Cześnik pod żadnym razem się nie zgadza. Cześnik wymyśla, że w zemście za remont muru granicznego wyzwie Rejenta na pojedynek. Wysyła z tą wiadomością Papkina, który przy okazji staje się świadkiem podstępu Rejenta. W tle mamy poboczne wątki miłości, intrygi i knucia. Mówi się, że: „Aleksander Fredro obnażył w „Zemście” typowo sarmackie przywary, takie jak buta, wybuchowość i upartość”. Sytuacja jest groteskowa, ponieważ ani Cześnik, ani Rejent nie próbują problemu jakkolwiek rozwiązać, a jedynie stoją przy swoich racjach. Fredro, pisząc „Zemstę”, posiłkował się autentyczną historią sporu o zamek odrzykoński w Kamieńcu (koło Krosna), w którym mieszkał. Prapremiera „Zemsty” odbyła się 17 lutego 1834 r. we Lwowie w teatrze Jana Nepomucena Kamińskiego z Janem Nepomucenem Nowakowskim w roli Cześnika i Witalisem Smochowskim w roli Rejenta czyli ponad 189 lat temu. Dzieło doczekało się ekranizacji w 1956 roku w reż. Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniewskiego oraz w 2002 roku w reż. Andrzeja Wajdy z udziałem całej plejady polskich aktorów. Komedię wystawiano czterokrotnie w „Teatrze Telewizji”: w 1960 roku w reż. Jerzego Kreczmara, w 1972 r. w reż. Jana Świderskiego, w 1994 roku w reż. Olgi Lipińskiej i w 2020 roku w reż. Redbada Klynstra-Komarnickiego. W Gorzowie Wielkopolskim, sztuka z pewnością podbije serca widzów,a na scenie pojawią się: Artur Nełkowski jako Cześnik Raptusiewicz, Przemysław Kapsa jako Rejent Milczek, Magdalena Kasperowicz – Klara, Mikołaj Kwiatkowski – Wacław, Joanna Rossa – Podstolina, Jan Mierzyński jako Papkin, Cezary Żołyński - Dyndalski, Maciej Kotlarz - Śmigalski, dworzanin Cześnika, Dominik Jakubczak i Oliwer Witek jako murarze, Tina Popko - Kobieta i Beata Chorążykiewicz jako Perełka. Usłyszymy sporo znanych cytatów jak: „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”, „Niech cię czarci chwycą, z taką pustą mózgownicą”, „Hej Gerwazy, daj gwintówkę! Niechaj sprzątnę tę makówkę” czy „Ta zniewaga krwi wymaga”. Wiele z nich weszło już dawno do codziennego obiegu. Dodajmy jeszcze, że scenografią i doborem kostiumów zajęła się Joanna Sapkowska, reżyserią światła - Monika Sidor, a muzyką całość okrasił Marek Zalewski. Wstęp płatny.

Tak było 8 lat temu

WYDARZY SIĘ

  • 12.03. - Koncert „Fisz Emade – Tworzywo”, Piwnica Artystyczna „Kawon”, Zielona Góra,
  • 16-19.03. –Tango Festiwal, Szkoła Tańca Studio Dance Club, Zielona Góra,
  • 18.03. –Koncert Adam Bałdych Quintet / Agata Szymczewska „Legend”, sala Teatru im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
  • 19.03. – Występ muzyczno-taneczny „Irlandia”, Nowosolski Dom Kultury,
  • 24.03. –Koncert „Łydki grubasa”, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 25.03. – Występ kabaretu „Smile”, Żagański Pałac Kultury,
  • 25.03. – Jarmark Wielkanocny, Drezdenko,
  • 25.03. – Renata Przemyk w koncercie „Vera to ja”, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
  • 25.03. – Występ kabaretu „Smile”, Żagański Pałac Kultury,
  • 26.03 – Festyn Kaziuki, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
  • 31.03 – 6.04 – Jarmark Wielkanocny „Kraszanka”, deptak, Zielona Góra,
  • 31.03. – Koncert „Blues Junkers”, Szprotawski Dom Kultury,
  • 31.03. – Koncert Marka Napiórkowskiego, Strefa Dobrej Muzyki, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 1.04. - Koncert Sebastian Riedel & CREE, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 1.04. – Koncert formacji „Tristan”, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 1.04. – Koncert Sebastian Riedel & Cree, Piwnica Artystyczna Kawon,
  • 1.04 – Koncert zespołu „Old Breakout – Tribute to Nalepa, Planetarium Wenus, Zielona Góra,
  • 2.04. – Koncert „Muzyki Świata”, Żarski Dom Kultury,
  • 14.04 – Recital „Leszek Możdżer solo”, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
  • 14.04. – Koncert Balázs Bágyi New Quartet, Jazz Club Pod Filarami, Gorzów Wlkp.,
  • 15.04 – Koncert Teresy Werner, Sulechowski Dom Kultury,
  • 13.05 – Stand-up Piotr Bałtroczyk, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,
  • 20.05. - XV Festiwal Kultury Łowieckiej, Bytnica,
  • 25.06-2.07 – 52. Lubuskie Lato Filmowe, Łagów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska