Przedsiębiorcy! 30 mln zł do wzięcia!

Artykuł sponsorowany
Pandemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Szczególne konsekwencje zamrożenia gospodarki ponoszą przedsiębiorcy. Przez kilka tygodni ich firmy albo nie mogły funkcjonować w pełnym zakresie, albo nie funkcjonowały w ogóle. Ponosili koszty, nie uzyskując dochodu. Wielu z nich znalazło się w trudnej sytuacji. Ofertę potrzebnej im pomocy przygotował samorząd województwa lubuskiego. – Od samego początku epidemii wiedzieliśmy, że musimy pilnie obserwować lubuską gospodarkę. Tak też się stało. Dzięki temu byliśmy w stanie szybko przygotować program wsparcia dla firm – wyjaśnia Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa. – Zależy nam, by zminimalizować negatywne skutki epidemii w lubuskiej gospodarce i utrzymać dotychczasowe miejsca pracy – dodaje marszałek Elżbieta Anna Polak. W Lubuskiem do przedsiębiorców trafią bony o łącznej wartości 30 mln zł.

Ruszają Lubuskie Bony Wsparcia!
Lubuskie Bony Wsparcia to autorskie narzędzie stworzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Jego powstanie było możliwe dzięki udogodnieniom wprowadzonym przez Komisję Europejską. Celem tej formy dotacji jest poprawienie płynności finansowanej przedsiębiorstw w związku z negatywnymi czynnikami, które zaistniały na rynku wskutek epidemii COVID-19 (m.in. zakłócenie łańcucha dostaw, obniżenie popytu konsumpcyjnego, ograniczenie planów inwestycyjnych). Za realizację projektu będą odpowiadać: Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej i Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa. – Jako przedsiębiorca myślę, że aby dalej funkcjonować, potrzebujemy dzisiaj wsparcia. Ten program różni się od innych tym, że liczy się nie tylko czas złożenia wniosków, ale także potencjalna efektywność wsparcia. Będziemy oceniać też, w jakim stopniu udzielona pomoc podniesie szansę na przetrwanie danej firmy – mówi Janusz Jasiński, przewodniczący OPZL.

Kto i na jakie wsparcie może liczyć?
Bon będzie udzielany na cele obrotowe i inwestycyjne. Poziom dofinansowania wyniesie 95% wydatków kwalifikowalnych.

Maksymalna kwota będzie zależna od wielkości firmy. I tak:
-osoby samozatrudnione: od 10 do 50 tys. zł;
-mikro przedsiębiorstwa: od 30 do 120 tys. zł;
-małe przedsiębiorstwa: od 50 do 200 tys. zł;
-średnie przedsiębiorstwa: od 50 do 200 tys. zł.

Członek zarządu Marcin Jabłoński podpisuje umowy z organizacjami otoczenia biznesu
Członek zarządu Marcin Jabłoński, który odpowiada za regionalną gospodarkę oraz wdrażanie unijnych środków, wyjaśnia, że bony zostaną rozdysponowane w formie bezzwrotnej. – Uznaliśmy, że musimy myśleć nie tylko o aktualnej sytuacji lubuskich firm, ale także o ich funkcjonowaniu w przyszłości. Stąd dwuczęściowa konstrukcja projektu. Jedna część, 50% grantu, to pieniądze, które mogą być przeznaczone na działalność obrotową, czyli na wsparcie płynnościowe. Druga część kwoty powinna być przeznaczona na działania rozwojowe – tłumaczy ekspert.

Wnioski od drugiej połowy czerwca
Konkursy dla firm realizowane przez OPZL i ZIPH zostaną uruchomione równolegle w drugiej połowie czerwca. Obecnie trwają prace nad regulaminem naboru i formularzem wniosku o „bon wsparcia”. Ważne: jedna firma będzie mogła otrzymać tylko jeden bon! Wszystkie niezbędne dokumenty oraz informacje będą dostępne na dedykowanych stronach internetowych. Przedstawiciele operatorów zapewniają, że trwają intensywne prace, aby tę pomoc uruchomić jak najszybciej. – Tempo pracy nad tym projektem było ogromne. Mnóstwo rozmów, spotkań i wyjazdów. Wiedzieliśmy, że przedsiębiorcy nie mogą czekać dłużej na pomoc i muszą ją dostać jak najszybciej. Będziemy chcieli ogłosić nabory jeszcze w czerwcu – zapewnia Jerzy Korolewicz, Prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Lubuskie wspiera przedsiębiorców
Bony to nie jedyna forma wsparcia dla lubuskich przedsiębiorców, jaką w czasie pandemii przygotował samorząd województwa.

SAMORZĄDOWE WSPARCIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW:

BEZPOŚREDNIE FORMY POMOCY

•Wojewódzki Urząd Pracy – wypłaty wsparcia dla firm, które mają przestój ekonomiczny lub obniżyły wymiar czasu pracy. Dofinansowanie jest wypłacane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i obejmuje dopłaty do wynagrodzeń.
•Powiatowe urzędy pracy – środki są przeznaczane na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników, prowadzenia działalności gospodarczej i składek na ubezpieczenia społeczne. Zarząd w ramach realokacji Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczył na ten cel 20 mln zł.
•Pożyczki dla mikro przedsiębiorców ze środków Funduszu Pracy. Wsparcie umożliwia pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Pożyczka może zostać przeznaczona np. na opłacenie podatków, składek, kosztów wynajmu lokalu.

PROJEKTY UNIJNE

•Możliwość wprowadzenia zmian w realizowanych projektach.
•Możliwość wydłużenia terminów rozliczenia i zamknięcia projektów.
•Wydłużone terminy (nawet do 6 miesięcy) na udokumentowanie rozliczeń związanych z realizowanymi projektami.

POŻYCZKI I KREDYTY

Lubuscy przedsiębiorcy, w ramach umów o pożyczkę lub poręczenie kredytowe zawartych z Lubuskimi Funduszami Pożyczkowymi i Poręczeniowym, mogą wnioskować do Funduszy o:

•6-miesięczne wakacje kredytowe;
•zmianę terminów kontraktowych w odniesieniu do wykonawców.

Wsparcie to nie byłoby możliwe bez środków z Unii Europejskiej. – Obecna sytuacja pokazuje, jak ważne jest, że wstąpiliśmy do UE i jak wiele znaczy powiązanie polskich przedsiębiorców z kontrahentami zagranicznymi. Pieniądze z UE nie tylko pomogą przetrwać ten trudny czas. Pozwolą również tak inwestować w rozwój lubuskiej przedsiębiorczości, aby potrafiła wzmacniać m.in. sferę publiczną – komentuje poseł na Sejm RP Waldemar Slugocki.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3