Przedsiębiorcy apelują do kandydatów na urząd Prezydenta Polski. "Mówimy tutaj o zmianie konstytucji"

Maciej Badowski
Maciej Badowski

Wideo

Członkowie Rady Przedsiębiorczości postulują podjęcie przez kandydatów na urząd Prezydenta RP szeregu zobowiązań – których realizacja gwarantowałaby, że podpisywane ustawy spełniałyby wysoki standard stanowienia prawa. - Chcielibyśmy, żeby prezydent przede wszystkim zwracał uwagę na jakość stanowienia prawa, czyli czy rzeczywiście w trakcie legislacyjnym została przedstawiona ocena skutków w sposób właściwy- tłumaczy w rozmowie z AIP ekspert.

- Nasz apel jest trochę nietypowy na tle tego wszystkiego co się dzieje ale typowym ze względów prawnych. Kandydaci na prezentów mówią bardzo dużo o tym co mogą gospodarczo zrobić, co zbudują, czego nie zbudują, jakie inicjatywy podejmą. Natomiast w polskim prawie prezydent jest w zasadzie strażnikiem prawa i strażnikiem konstytucji- tłumaczy w rozmowie z AIP Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

- W związku z tym chcielibyśmy usłyszeć i apelujemy o to, jak prezydent będzie podchodził do stanowienia prawa. Stanowienie prawa w Polsce od wielu lat budzi wiele wątpliwości, nie tylko w przypadku tego rządu, gdzie tutaj szczególnie szybko te ustawy są przepychane ale również wcześniej te ustawy były mało konsultowane i dyskutowane- dodaje.

Jak tłumaczy Kowalski, przedsiębiorcy nie mieli zbyt duże go wpływu na to. Oczywiście mają Komisję Trójstronną, Radę Dialogu Społecznego ale cały czas ten kontakt bezpośredni między rządzącymi a przedsiębiorcami czy też związkami zawodowymi, jak w przypadku RDS jest niewystarczający.

- Chcielibyśmy, żeby prezydent przede wszystkim zwracał uwagę na jakość stanowienia prawa, czyli czy rzeczywiście w trakcie legislacyjnym została przedstawiona ocena skutków w sposób właściwy. Czy te skutki zostały ocenione również pod kątem przedsiębiorców i wpływu na ich działalność- wylicza ekspert. - Nie chcielibyśmy, żeby w tym układzie covidowym, który pojawił się teraz, w tej nowej rzeczywistości, wprowadzać ustawy, które pogorszą sytuację prawna przedsiębiorców- dodaje.

Kowalski zauważa, że dzisiaj musimy nadrabiać starty a nie zastanawiać się nad tym czy będziemy mieli problemy, czy też nie. - Chcielibyśmy, żeby prawo było czytelne i żeby prezydent sprawdzał czytelność tego prawa, kiedy będzie podpisywał- mówi

- Chcielibyśmy czegoś bardzo nietypowego i ja zdaję sobie z tego sprawę, bo mówimy tutaj o zmianie konstytucji. Mówimy o inicjatywie prezydenta, która miałaby zmienić konstytucję w zakresie zmian obciążenia podatkami przedsiębiorców. Mówimy o tym, żeby te ustawy przechodziły większością 3/5 w Sejmie. Wiemy, że to jest wymóg dosyć trudny do zrealizowania ale właśnie w tej sytuacji w której mamy COVID chcielibyśmy się czuć bezpiecznie przez te najbliższe 5 lat i nie chcielibyśmy takich podwyżek podatków, które nie będą uzasadnione bardzo mocno gospodarczo. Nie mówimy o tym, żeby tych podwyżek podatków nie było, tylko żeby były one rozważnie prowadzone. Wówczas kiedy 3/5 Sejmu będzie musiało zagłosować tak ustawa siłą rzeczy będzie musiała być lepiej przygotowana- podsumowuje.

Rada Przedsiębiorczości zwraca się do kandydatów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z apelem o złożenie następującej deklaracji:

„W przypadku wygrania wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązuję się do kierowania się następującymi nadrzędnymi zasadami dbałości o wysoki standard stanowienia prawa przy podejmowaniu decyzji w sprawie podpisania ustaw gospodarczych uchwalonych w parlamencie:

  1. ustawa nie może pogarszać warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej (co nie wyklucza regulacji w nowych sferach);
  2. konieczne jest zachowanie vacatio legis umożliwiającego przedsiębiorcom wdrożenie legislacji, przy czym nigdy nie krótszego niż 3 miesiące;
  3. niedochowanie obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych projektu z Radą Dialogu Społecznego dyskwalifikuje ustawę do podpisu.

Ponadto podejmuję zobowiązanie do podjęcia inicjatywy legislacyjnej w zakresie wprowadzenia konstytucyjnej gwarancji, iż wprowadzanie nowych i podnoszenie obecnych podatków i parapodatków będzie wymagało większości 3/5 głosów w Sejmie.”

- Wierzymy, że podjęcie oraz wypełnienie takiego zobowiązania przez Prezydenta RP w znaczący sposób przyczyniłoby się do poprawy standardów legislacyjnych w Polsce, a tym samym zagwarantowałoby przewidywalność i stabilność prawną tworzącą korzystne warunki do dalszego rozwoju ekonomicznego naszego kraju. Wszelkie zmiany skutkujące wzrostem obciążeń podatkowych lub parapodatkowych powinny – przed ich wprowadzeniem – zostać szeroko przedyskutowane w gronie zarówno rządzącej koalicji, jak również i parlamentarnej opozycji, pracodawców, przedsiębiorców oraz związków zawodowych– mówił Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Materiał oryginalny: Przedsiębiorcy apelują do kandydatów na urząd Prezydenta Polski. "Mówimy tutaj o zmianie konstytucji" - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie