Przed lubuskimi przedsiębiorcami trudny i niepewny rok. Spodziewane podwyżki cen energii elektrycznej, brak wolnych rąk do pracy, niepewna sytuacja gospodarza w Europie i na świecie - to wszystko może wpłynąć na sytuację w biznesie. Ale są też dobre strony. Rozwój gospodarny w Polsce co prawda nieco spowolni, ale wciąż będzie na dość wysokim poziomie. Na lepsze zmieni się też sytuacja specjalnych stref ekonomicznych, które teraz swoim zasięgiem obejmą teren całej Polski.

W czasie Gospodarczej Inauguracji roku można było się dowiedzieć, jaki według analityków będzie nachodzący rok. Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej przyznał, że gospodarkę czeka niewielkie spowolnienie, jednak rozwój gospodarczy kraju wciąż będzie na wysokim poziomie. - W minionym roku wzrosło spożycie gospodarstw domowych, mocno wzrosło też zatrudnienie. Takie sytuacje się nie powtórzą, dlatego między innymi czeka nas nawet nie spowolnienie, ale unormowanie sytuacji - mówi ekonomista.

Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jakub Pikulik

Zobacz galerię

Zabraknie rąk do pracy?

Za ogromny sukces przedsiębiorców P. Soroczyński uznał wzrost zatrudnienia. W 2004 r. pracę miało 12,5 mln Polaków, natomiast w 2018 r. miało ją już 16 mln osób. - To ogromny skok. Teraz przedsiębiorcom trudno jest znaleźć pracowników, a będzie jeszcze trudniej. Nie ma co liczyć na masowy napływ siły roboczej z Ukrainy, trzeba stworzyć systemowe rozwiązania, aktywizujące osoby, które wciąż jeszcze nie mają pracy - mówi ekonomista.

Krzysztof Kielec, prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jakub Pikulik

Zmiany w specjalnych strefach ekonomicznych

W zeszłym roku w życie weszły przepisy, które mocno zmieniły zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych. - Teraz pomoc publiczna będzie możliwa nie tylko na wybranych terenach, ale wszędzie w Polsce, gdzie można prowadzić działalność gospodarczą - mówi Krzysztof Kielec, prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do tej pory przedsiębiorcy mogli liczyć na preferencyjne zasady inwestowania zaledwie na 0,08 proc. powierzchni Polski. Teraz będą mogli inwestować wszędzie. - Wśród inwestorów była duża niepewność co do przyszłości stref ekonomicznych i długości obowiązywania pomocy publicznej. Teraz takiej niepewności już nie ma. Dodatkowo będzie wdrożony jednolity standard obsługi inwestora - wylicza K. Kielec. Prezes K-S SSE podkreśla, że po rządowych zmianach ujednoliciły się tereny specjalnych stref ekonomicznych. - Wcześniej były rozdrobnione i rozsiane bo różnych miejscach w kraju. Dzięki temu nasza strefa stała się jedną z największych w kraju - przyznaje K. Kielec.

Burmistrz Kostrzyna nad Odrą Andrzej Kunt nagrodził firmy i instytucje, które miały duży wkład w rozwój miasta w minionym roku. Jakub Pikulik

Kostrzyn doczeka się ogromnych inwestycji

W czasie spotkania głos zabrał też Andrzej Kunt, burmistrz Kostrzyna nad Odrą. Podkreślał rozwój miasta i warunki, jakie miasto tworzy inwestującym tu firmom. - Ale teraz pojawili się nowi partnerzy i nowe, ogromne inwestycje - mówi burmistrz. Chodzi m. in. o planowaną budowę obwodnicy miasta i nowego mostu na Odrze, budowę nowej przeprawy na Warcie, modernizację linii kolejowej Szczecin - Wrocław, ważne inwestycje energetyczne, czy budowę międzynarodowego portu rzecznego.

Gospodarcza Inauguracja Roku odbyła się w czwartek, 10 stycznia, w kostrzyńskiej "Kręgielni". Jej organizatorami byli: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz władze Kostrzyna nad Odrą.

Zobacz galerię

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artykuły

Zobacz też wideo: W Polsce brakuje wykwalifikowanych pracowników i polityki szkoleniowej