Przedsiębiorcze kobiety kontra ZUS. Czy urząd w Zielonej Górze nęka osoby prowadzące działalność gospodarczą?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Czy przedsiębiorcze kobiety, które uczciwe prowadzą własne firmy, które płacą wyższe składki, znalazły się na celowniku ZUS? Maciej Dobrowolski
Trzy zielonogórzanki. Co je łączy? Fakt, że prowadzą działalność gospodarczą… oraz to, że każda zmaga się ZUS-em. Poznały się w mediach społecznościowych, gdzie kobiety z całej Polski skarżą się na działalność instytucji.

Pani Katarzyna prowadzi własną firmę. Podobnie jak pani Maria oraz Justyna (nazwiska do wiadomości redakcji). Wszystkie pracują w Zielonej Górze. Ale połączyła je inicjatywa Ruch Społeczny Kobiety Na Działalności. Organizacja skupia kobiety, które prowadzą działalność gospodarczą i które czują się z tego powodu dyskryminowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wspólnie napisały już m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw prosząc te urzędy o wsparcie. Wszystkie instytucje zgodnie poparły inicjatywę.


Czy ZUS prowadzi celowe działanie przeciwko kobietom?

Zdaniem osób należących do ruchu, ZUS prowadzi zakrojoną akcję skierowaną przeciwko kobietom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Dlaczego? - Działania podjęte przez urząd mają na celu pozbawienie przedsiębiorczych kobiet środków do życia podczas choroby i macierzyństwa, poprzez odebranie przysługujących nam zgodnie z prawem przyznanych przez ZUS zasiłków - tłumaczy pani Katarzyna, zielonogórzanka.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zielonogórski Rynek Rolno-Towarowy - audyt pokazał, że spółka była źle zarządzana. A winnych wciąż brak

- W moim przypadku ZUS popełnił błąd i teraz próbuje na mnie przerzucić winę. Wielokrotnie przechodziłam pozytywnie kontrolę, podczas której musiałam udowadniać m.in., że faktycznie prowadzę działalność gospodarczą. W tym czasie ZUS nie potrafił nawet określić, jakich dokumentów wymaga, wyglądało to tak jakby szukano na mnie haka. W moim przekonaniu powodem był fakt, że płaciłam wyższe składki ubezpieczenia przez co, od razu zostałam postawiona na celowniku kontrolerów. Wyglądało to tak, jakby szukali sposobu, aby zakwestionować moje świadczenia - przekonuje kobieta.

W jej przypadku ZUS za każdym razem kontrolował nawet dwa lub trzy dni, kiedy musiała opiekować się chorymi dziećmi - było to o tyle dziwne, bowiem nie było to sumie więcej niż miesiąc w ciągu ostatniego roku. Problemy pani Katarzyny zaczęły się jednak gdy trafiła w 2017 roku dzieckiem do szpitala. Okazało się, że trzeba dopełnić wielu formalności. Zielonogórzanka musiała po wszystkim złożyć podanie, w którym przechodziła z ubezpieczenia chorobowego z powrotem na urlop macierzyński.

Urzędnicy wprowadzili kobietę w błąd?

- Napisałam odpowiednie pismo, zgodnie z tym jak poinstruowała mnie pracownica urzędu. Wszystko było w porządku. Przez półtora roku, pomimo wszystkich kontroli, otrzymywałam należne mi świadczenia. Aż w końcu w lutym 2019 jakiś urzędnik dopatrzył się, że to pismo jest nieprawidłowe - opowiada pani Katarzyna. - ZUS odmówił mi świadczeń, a co gorsza wydał decyzję o „wypadnięciu” z ubezpieczenia, która będzie skutkować nakazaniem zwrotu otrzymanych pieniędzy. Jak można w ten sposób postępować? Moim zdaniem obecnie obowiązuje odgórny nakaz, wedle którego szuka się pieniędzy. Przedsiębiorcze kobiety, które uczciwe prowadzą własne firmy, które płacą wyższe składki, znalazły się na celowniku.

Przypadek pani Marii jest nieco inny. Zielonogórzanka najpierw, jako fryzjerka przez wiele lat pracowała w zakładzie, ale później postanowiła założyć własną firmę. Świadczyła usługi mobilne, bez stałego punktu prowadzenia działalności gospodarczej, co w tej branży nie jest niczym niezwykłym. Ale ZUS zakwestionował fakt, czy w ogóle prowadzi firmę. Stało się tak pomimo tego, że pani Maria opłacała wszystkie składki, przedstawiła cały wykaz dokumentów podatkowych a nawet namówiła część swoich klientów, aby zeznali przed kontrolerami, że faktycznie wykonała dla nich usługę. Sprawa ciągnęła się miesiącami… W końcu cały ten wysiłek okazał się daremny, urząd uznał, że jej działalność jest fikcyjna. A tym samym nie należą jej się żadne świadczenia. Jedynie rozwiązanie? Oddać sprawę do sądu…

Pani Marii w sprawach formalnych, dotyczących pism do ZUS-u, pomaga pani Justyna. - Ja również mam własną działalność gospodarczą. Urząd zaczął mnie kontrolować podobnie jak panią Katarzynę, obawiam się, że na mnie również szukają teraz haka. To nie powinno to w ten sposób wyglądać. Czy naprawdę musimy się bronić przed instytucją państwową? - pyta. Jej zdaniem, mając na względzie przypadek pani Marii, ZUS nadużywa swojej pozycji wobec kobiet prowadzących działalność gospodarczą.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wydział komunikacji w Zielonej Górze zostanie rozbudowany. Czy to zlikwiduje kolejki w urzędzie?

ZUS w Zielonej Górze odpowiada na zarzuty

Jak do sprawy odnosi się oddział urzędu w Zielonej Górze? - Chciałabym podkreślić, że wbrew stawianym tezom, w żaden sposób nie nękamy kobiet prowadzących działalność gospodarczą - twierdzi Agata Muchowska, rzecznik zielonogórskiego oddziału ZUS.

- Postępowanie administracyjne jest wszczynane tylko w momencie, w którym wystąpią przesłanki świadczące o ryzyku wystąpienia nieprawidłowości. Na przykład ktoś otwiera działalność na trzy miesiące, płaci bardzo wysokie składki, a potem idzie na długie zwolnienie lekarskie. W takich sytuacjach zachodzi podejrzenie o wystąpieniu nadużyć, więc kontrolerzy proszą o wyjaśnienia. Dzieje się to w trosce o publiczne pieniądze, należące do wszystkich ubezpieczonych. Oczywiście każdy przypadek jest sprawdzany indywidualnie. To właśnie, dlatego urząd prosi o dostarczenie dokumentów potwierdzających działalność gospodarczą. Nie da się dokładnie z góry określić, jakie konkretnie dokumenty są potrzebne, bowiem każda branża ma inną specyfikę. Na przykład w gastronomii istotnym dowodem świadczącym o fikcyjnym charakterze firmy może być fakt braku tzw. książeczki sanepidowskiej. Co więcej, nie ma tutaj żadnego rozróżnienia na płeć ani konkretne grupy społeczne - kontrolerzy sprawdzą każdą osobę, co do której pojawiają się uzasadnione podejrzenia - przekonuje Muchowska.

W ZUS w Zielonej Górze do lipca 2019 roku przeprowadzono 511 postępowań. 182 już się zakończyły, przy czym tylko jedna skutkowała odebraniem świadczenia. Jak wygląda sytuacja u trzech zielonogórzanek?

Trzy przypadki, trzy kompletnie różne sytuacje?

- W przypadku pani Katarzyny ZUS nie kwestionował prowadzenia działalności gospodarczej. Problem pojawił się, gdy w czasie urlopu macierzyńskiego trafiła z dzieckiem do szpitala. Wtedy przerwała urlop macierzyński, jednak nie dopełniła wszystkich formalności w ZUS, przez co „wypadła” z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Niestety pracownik nie zauważył braku dokumentu, dlatego jeszcze przez jakiś czas ZUS niesłusznie wypłacał pani Katarzynie świadczenia - tłumaczy Agata Muchowska. - W sytuacji, gdy na skutek błędu oddziału ZUS świadczenia były wypłacane - Zakład nie może domagać się zwrotu świadczeń od zainteresowanej bez jej zgody. Przez to jednak, że przerywając urlop macierzyński pani Katarzyna nie dopełniła formalności, nie miała ubezpieczenia chorobowego, więc w konsekwencji zgodnie z prawem nie mogliśmy wypłacać dalej zasiłków.

W przypadku pani Marii, ZUS podważył fakt prowadzenia przez nią własnej firmy. Wątpliwości wzbudził m.in. krótki okres prowadzenia działalności gospodarczej. - Ubezpieczona rozwiązując stosunek pracy i zakładając działalność, w chwili, gdy wiedziała już, że jest w ciąży nie miała pewności co do wysokości uzyskiwanych przychodów, a pomimo tego opłaciła składki na ubezpieczenia społeczne za pierwszy miesiąc od kwoty wielokrotnie wyższej niż kwota minimalna - przekonuje rzecznik ZUS. Co więcej urząd wskazuje, że najpierw pani Maria pracowała przez wiele lat dla pracodawcy, a później po zarejestrowaniu działalności od razu zawarła z nim umowę na świadczenie usług.

- Wszelkie zapiski dotyczące liczby i cen wykonanej pracy prowadziła w zeszycie, który wyrzuciła. Brak dokumentów źródłowych, na podstawie których ubezpieczona wystawiała faktury oznacza, że zleceniodawca nie miał żadnej kontroli czy kwoty, które wypłacał ubezpieczonej odpowiadają rzeczywiście wartości wykonanych usług. Co więcej, nie różniło się to od wcześniej wykonywanej pracy na etacie. Zdaniem ZUS ubezpieczona zarejestrowała działalność gospodarczą wyłącznie w celu otrzymania wyższych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa - mówi Muchowska. - Natomiast w przypadku pani Justyny w grudniu 2018 r. i lutym 2019 r. przeprowadzono dwie kontrole w orzecznictwie lekarskim oraz dwa postępowania administracyjne (pani Justyna twierdzi, że trzy - przyp. red.), które nie wykazały nieprawidłowości. Ubezpieczona nie ma żadnych podstaw do obaw.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy Cigacic znów blokowali stary most. Domagają się pilnego remontu przeprawy przez Odrę

Dla zainteresowanych kobiet ZUS nie jest wiarygodny?

Pani Katarzyna nie dowierza zapewnieniom, które przedstawił nam ZUS. - Decyzje, które ostatnio otrzymałam od urzędu świadczą o czymś zupełnie przeciwnym. Złożyłam odwołanie i całą sprawę będzie musiał rozstrzygnąć sąd - tłumaczy.

Natomiast pani Justyna wskazuje wprost na protokoły dotyczące sprawy pani Marii: - To się kupy nie trzyma. W protokole przesłuchań świadków jest wyraźnie napisane, że usługi fryzjerskie zostały wykonane w ich domach, ale urząd, z niewiadomych względów, zaprzecza w swoich ustaleniach, że klienci potwierdzili ten fakt.

Co warto podkreślić, przypadek pani Katarzyny wsparł Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który napisał wprost, że to ZUS nie spełnił wszystkich wymogów prawnych w całym postępowaniu. Jego zdaniem działania, które podjął urząd stoją w sprzeczności zarówno z zasadami zawartymi w Kodeksie Biznesu jak również w kodeksie postępowania administracyjnego.

- Postępowanie zakładu sprzeciwia się ustawowym zasadom domniemania uczciwości przedsiębiorcy - uważa rzecznik Abramowicz.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
22 sierpnia, 9:29, Gość:

ZUS działa a podstawie prawa. Te zostało stworzone przez posłów. Posłowie od 30 lat są w większości czerwoni dzięki układowi z Magdalenki zawartemu przez styropianową solidarność Wałęsy z PZPR. Jak prawo tworzy lewactwo, to zawsze winni są przedsiębiorcy. Był któtki czas rządów prawicowych, Premiera Olszewiskiego(Ruch Odrodzenia Polski) który zakończył się dzięki bolkowi i nocnemu przewrotowi w 1992r. Nasza wina, że głosowaliśmy na komuchów od tamtej daty wierząc w intencje bolesława.

Nękanie na podstawie prawa??? Akcje z zus zaczęły się od jakiś 2 lat. Bo prezesik potrzebuje na swoje obietnice.

j
ja

To jest ogólnopolska akcja w każdym zus w Polsce. I trzeba jasno powiedzieć, że ZUs dostał taki prykas odgórnie. A to znaczy że tak jest wola naszych jaśnie rządzących. Nie muszę mówić, że niedługo są wybory i trzeba coś z tym zrobić...

Z
ZUSblog.pl

decyzja ZUS o niepodleganiu ubezpieczeniom społecznym - zobacz jak się bronić

https://zusblog.pl/2019/08/16/decyzja-zus-o-niepodleganiu-ubezpieczeniom-spolecznym-jak-sie-bronic-cz-i/

A
Anna - nie Grażyna

U mnie jest podobnie. Prowadzę działalność gospodarczą od 2015 roku. W tym czasie byłam na macierzyńskim. Żeby było śmieszniej wtedy (w trakcie macierzyńskiego) było wszystko w porządku. Od tego czasu miałam chyba z 7 kontroli, które kończyły się pozytywnie. Nagle w listopadzie 2018 ZUS postanowił wszcząć kolejną kontrolę z tak zwanego "urzędu". Rzeczniczka ZUS twierdzi :"Postępowanie administracyjne jest wszczynane tylko w momencie, w którym wystąpią przesłanki świadczące o ryzyku wystąpienia nieprawidłowości" . To KŁAMSTWO !!!! U mnie nie było żadnych przesłanek do wszczynania kolejnej kontroli. Od kilku lat się nic nie zmieniło, nie szłam na macierzyńskie ani na L4. Kontrola skończyła się decyzją twierdzącą, że PROWADZĘ DZIAŁALNOŚĆ, ale NIE PODLEGAM SKŁADKOM. Jakiś absurd. Sprawa w sądzie.

** Dodam jeszcze, że mam kolegę, który prowadzi w tym samym czasie na podobnych zasadach podobną działalność gospodarczą - nie miał jeszcze ani jednej kontroli. CIEKAWE PRAWDA?

K
Kancelaria

polecam bloga prowadzonego przez Kancelarię o tematyce ZUS https://zawartka.pl/2019/08/20/odwolanie-od-decyzji-zus-jak-je-przygotowac/

G
Gość

Ciekawe że jak kilka lat płacisz składki nikt cię nie kontroluje tylko jeśli nagle zachorujesz czy zajdziesz w ciążę to zaczynaja się kontrolę za kontrola

K
Kasia
2019-08-22T08:57:45 02:00, Gość:

Bo niby takich kombinatorek na fikcyjna działalność w Czerwonej Górze nie brakuje. Ciągle słyszę o tym przekrecie u "Grażyn".

2019-08-22T13:51:13 02:00, Gość:

Ciągle słyszysz? A może jesteś pracownikiem zus :) a ja słyszę ze rząd naobiechwal same 500 plus i skads musi to wziąść!!! :)

Moze jakby zaczeli kazac zwracac 500 to by sie obudzily Grażyny bezrobotne, bo sie okaze ze dochod o 1 zl za duży. To co wtedy tez byscie sie darly ze dobrze im tak

G
Gość
2019-08-22T13:53:22 02:00, Wiola:

Jestem matka na działalności zus w elblagu bardzo naruszyl moje zaufanie do tej instytucji...sama zmagam sie z niedluszna decyzja zusu...powodzenia dla tych ktore walcza o swoja godność!!!!

Też jestem z Elblaga, dzialalnosc prowadze od 2014 zus mnie sprawdzal juz kilka razy i zawsze byli ok a nagle w lipcu 2019 stwierdzili ze moja działalność od 2017 jest fikcyjna, 2 lata prowadzenia działalności dla jakiejś baby w zus jest fikcja. Szok. Skladki brali ale jak mam dziecko chore i potrzebuje wolne na opieke to jus mi sie nie nalezy. Kobieta na etacie tez nie powinno jej sie należeć co za roznica czy place sama za siebie czy olaci pracodawca. Dlaczeg tam nie nie stwierdzaja naruszeń

G
Gość

Zus przeprowadzał u mnie dwa razy kontrolę za każdym razem w ciąży. Przypadek? Nie sądzę. Jak 10 lat oplacam skladki ponad tysiąc złotych co miesiąc to jest ok moja firma a jak moja ciąża była zagrożona i nie mogłam prowadzić aktywnie firmy i mialam prawo do l4 na które latami płaciłam składki to stałam się podejrzana o fikcyjną firmę i tak działa zus, jak ma dać to problem jak placisz tylko to nie interesuje ich czy firma ma dochód czy sobie radzi itd.

G
Gość
2019-08-22T08:57:45 02:00, Gość:

Bo niby takich kombinatorek na fikcyjna działalność w Czerwonej Górze nie brakuje. Ciągle słyszę o tym przekrecie u "Grażyn".

2019-08-22T14:10:17 02:00, Gość:

Tu ja, Grażyna - przedsiębiorca, matka, naciagaczka. Dobrze wyksztalcona Kobieta, Przedsiębiorca od 17 lat. Pracodawca, płatnik składek i podatków, fundator i beneficjent 500 (1500 ). Urodziłam 3 dzieci a Ty? Co w życiu osiągnąłes/osiągnęłas Gościu?

Grazynki zapewne były...Ale, czy przed wydaniem zasiłku tak trudno zrobić kontrolę i na podstawie dowodów wydać decyzję o wypłacie??? Za co bierze kasę urzędnik ZUS?? Wydał decyzję o wypłacie, a w moim przypadku nagle cofnął decyzję stwierdzając że mam fikcyjną firmę ( założoną 2lata przed urodzeniem dziecka ), bo UWAGA!!! Podczas macierzyńskiego nie pracowałam!!! Czy kobieta nie jest równa kobiecie ??? Ty masz etat na macierzyńskim nie pracujesz , ja mając własną firmę na macierzyńskim muszę pracować... Nie robiłam tego zatem ZUS wydał decyzję wyrzucenia mnie z ubezpieczenia UWAGA!!! Od początku istnienia firmy ... zatem od 2013r każda wizyta u lekarza moja czy dzieci była bezprawna... mam oddać wszystko zapewne wraz z odsetkami ... wciąż uważasz że jak wrzucisz wszystkich do jednego wora to jesteś kimś???

Uważasz że to właśnie Grażynki poszły do gazety ???

M
M

Grażyna to moje drugie imię. Firmę prowadzę od 7 lat, w tej chwili zatrudniam 5 osób, płace składki i podatki. ZUS żąda ode mnie zwrotu macierzyńskiego!! I to 3 latach!! Jestem już po 1 sprawie sądowej, którą wygrałam. Jednak ZUS nadal mnie kontroluje i ma za nic wyrok sądu 😠. Wszystkie Grażyny składają się na " "! Pamiętajcie o tym!

G
Gość
2019-08-22T08:57:45 02:00, Gość:

Bo niby takich kombinatorek na fikcyjna działalność w Czerwonej Górze nie brakuje. Ciągle słyszę o tym przekrecie u "Grażyn".

Tu ja, Grażyna - przedsiębiorca, matka, naciagaczka. Dobrze wyksztalcona Kobieta, Przedsiębiorca od 17 lat. Pracodawca, płatnik składek i podatków, fundator i beneficjent 500 (1500 ). Urodziłam 3 dzieci a Ty? Co w życiu osiągnąłes/osiągnęłas Gościu?

N
N.

To jest skandal jakie decyzje są wydawane przez ZUS!! Absurdalne decyzje, poparte domniemana wizja urzędnika „jedynej prawdy”, nieznająca potwierdzenia w przepisach prawa. Czytając te brednie czuje się obrażana jako przedsiębiorca,matka, kobieta, obywatel Polski i czlowiek. Myślałam ze skoro prowadzę firmę prawie 10 lat to kontrola jest formalnością.. nic bardziej mylnego! Kontrole maja na celu tylko jedno „udupienie” i zastraszenie przedsiębiorców. Liczę ze po wygranych sprawach poszkodowani będą rościć obodszkodowania za szkody wyrządzone bezprawnymi decyzjami. Urzędnicy, naczelnicy i wszyscy podpisujący się pod tymi bzdurami powinni finalnie zostać przez prokuraturę pociągnięci do odpowiedzialności!

G
Gość

Prawo mamy takie "do interpretacji i radosnej twórczości urzędnika ZUS", który, co należy podkreślić, za te twórczość absolutnie nie odpowiada... Co fikcja to niech sąd osadzi ale za jawne podwazenia urzędnik powinien odpowiadać. Nie można jednak prawa reinterpretowac po czasie i swoich własnych decyzji (wydanych po uprzednim sprawdzeniu prawa do zasiłku) podwazac. Tak nie działa prawo tylko nieodpowiedzialna matka pijaczka.

G
Gość
2019-08-22T08:57:45 02:00, Gość:

Bo niby takich kombinatorek na fikcyjna działalność w Czerwonej Górze nie brakuje. Ciągle słyszę o tym przekrecie u "Grażyn".

Majac firmę 14 lat i płacąc składki jak za zboże, śmiałam urodzić 3 dzieci, 3 podatnikow. Tak pobralam NALEŻNY mi zasilek macierzyński i wówczas jestem nazwana "Grażyną".Wypraszam sobie, skorzystałam z prawa jako obywalelka, matka i przeciebiorca.Oby nikt nie chciał zabrać pani/panu należnych pieniędzy...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3