Przedświątecznaj gorączka także w lubuskiej kulturze. Śmiechawa w Szprotawie, Marek Kamiński we Wschowie, Nowaki w Międzyrzeczu, dzieje się

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Szprotawski Dom Kultury już od dawna promuje stand-up, dlatego też placówka wraz z czołowymi artystami zdecydowała się na stworzenie nowego wydarzenia pod tytułem „Szprotawska śmiechawa” czyli „I Gala Stand-upu” w Szprotawie. Jak zapowiadają organizatorzy, w piątek 16 grudnia od godz. 18 do 21, na scenie domu kultury zagoszczą aż czterej artyści stand upu: Bartosz Gajda Publiczny, Znany Wojtek Kamiński, Janusz Pietruszka, Mimi Zenkner.
Szprotawski Dom Kultury już od dawna promuje stand-up, dlatego też placówka wraz z czołowymi artystami zdecydowała się na stworzenie nowego wydarzenia pod tytułem „Szprotawska śmiechawa” czyli „I Gala Stand-upu” w Szprotawie. Jak zapowiadają organizatorzy, w piątek 16 grudnia od godz. 18 do 21, na scenie domu kultury zagoszczą aż czterej artyści stand upu: Bartosz Gajda Publiczny, Znany Wojtek Kamiński, Janusz Pietruszka, Mimi Zenkner. fanpage komika
Czy macie już Państwo zakupione prezenty bożonarodzeniowe dla waszych drogich i bliskich? Ja już tak, więc mam czas na to, aby w tym szale przygotowań, nadal korzystać z przebogatej lubuskiej oferty kulturalnej. Warte uwagi będą liczne jarmarki bożonarodzeniowe i miejskie wigilijne (w Zbąszynku wystąpi wtedy Magda Steczkowska). W Szprotawie odbędzie się I Gala Stand Upu z udziałem tuzów tego gatunku. Wschowską Bibliotekę Publiczną odwiedzi znany podróżnik - Marek Kamiński. Będzie można zatem posłuchać o jego pasjach podróżniczych. W Międzyrzeczu wystąpi ponadto kabaret Nowaki. Znajdźcie Państwo czas na to aby odwiedzić chociaż jarmarki, bo ich oferta będzie przebogata.

ZBĄSZYNEK

W niedzielę 11.12 w godz. 16-20, w parku Zbąszyneckiego Ośrodka Kultury odbędzie się koncert świąteczny. Całość rozpocznie się od oficjalnego odpalenia instalacji świetlnej. W parku zabłyśnie około dwadzieścia tysięcy lampek. Dla miłośników kolęd i ludowych pastorałek wystąpią lokalni artyści. Gwiazdą wieczoru (ok. 18.30) będzie Magda Steczkowska. To znana wokalistka, autorka tekstów, która na swoim koncie ma kilka solowych płyt. Rok temu ukazał się jej album z najpiękniejszymi piosenkami o miłości zatytułowany „Nie tylko o miłości”. W zimowej, parkowej scenerii domu kultury, na gości czekać będą ponadto kramiki z rozgrzewającymi herbatkami. Będzie można również spróbować tradycyjnych potraw wigilijnych. Lokalne przedszkola i szkoły wystawią kiermasz ozdób świątecznych. Tego dnia Zbąszynek odwiedzi także Święty Mikołaj, a najmłodsi mieszkańcy miasta będą mogli skorzystać z karuzeli weneckiej. Wstęp wolny.

SZPROTAWA

Szprotawski Dom Kultury już od dawna promuje stand-up, dlatego też placówka wraz z czołowymi artystami zdecydowała się na stworzenie nowego wydarzenia pod tytułem „Szprotawska śmiechawa” czyli „I Gala Stand-upu” w Szprotawie. Jak zapowiadają organizatorzy, w piątek 16 grudnia od godz. 18 do 21, na scenie domu kultury zagoszczą aż czterej artyści stand upu: Bartosz Gajda Publiczny, Znany Wojtek Kamiński, Janusz Pietruszka, Mimi Zenkner. Stand up to improwizowany monolog, zwykle pozbawiony z góry ustalanego, szczegółowego scenariusza. Komik staje na scenie bezpośrednio przed publicznością, aby rozbawić ją do łez. Podczas takiego występu wiele rzeczy dzieje się jednak zupełnie spontanicznie. Artysta nie skupia się tylko na swoim, zaplanowanym przez niego (przynajmniej teoretycznie) programie, ale także zwraca uwagę na reakcje widzów, co więcej - wchodzi z nią nierzadko w polemikę i reaguje na sytuacje, które dzieją się poza sceną. W przedstawieniach stand up nie ma ponadto tematów tabu. Dozwolone jest żartowanie z obszarów uważanych powszechnie za zakazane, takich jak płeć, mniejszości seksualne, religia, kolor skóry, czy polityka. Występują w nim (czasami obficie) wulgaryzmy, których zwykle unikają artyści typowego kabaretu. Stand-uperzy (tak nazywamy z angielska komików uprawiających tą formę sztuki) bardzo często opowiadają o swoich osobistych przeżyciach, doświadczeniach życiowych przemyśleniach. Do najbardziej znanych polskich stand-uperów można zaliczyć m.in. Rafała Paczesia, Łukasza Lotka Lotkowskiego, Abelarda Gizę czy Mateusza Sochę. Istnieje nawet specjalny ranking takich osób. Szczegóły na stronie SzDK-u. Przedstawienie jest przeznaczone dla osób pełnoletnich. Wstęp płatny.

WSCHOWA

W piątek 16.12 o godz. 17 w Bibliotece Publicznej we Wschowie odbędzie się spotkanie autorskie z Markiem Kamińskim - polarnikiem i podróżnikiem ekstremalnym, który jako pierwszy człowiek dotarł na oba bieguny w ciągu jednego roku. Kamiński opowie zebranym na spotkaniu gościom o swojej wieloletniej i niewątpliwie ciekawej „życiowej podróży”. Będzie także wspominał o swoich książkach. Wstęp wolny.

MIĘDZYRZECZ

W niedzielę, 11 grudnia o godz. 16 i 19, w Międzyrzeckim Domu Kultury, w programie „Za granicą żartu”, wystąpi kabaret „Nowaki”, związany z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym. Zespół tworzą: Adrianna Borek, Kamil Piróg i Tomasz Marciniak. Są znani z wielu produkcji telewizyjnych m.in. „Paranienormalni Tonight” czy „Kabaret na żywo”. Od lat są uczestnikami największych telewizyjnych festiwali kabaretowych. Zawiązali się w Zielonej Górze w 2007 roku. Wcześniej, jego członkowie pracowali w kabaretach „Babeczki z Rodzynkiem” i „Profil”. Wstęp płatny.

ZIELONA GÓRA

We wtorek, 13 grudnia o godz. 17.00, w Muzeum Ziemi Lubuskiej, nastąpi wręczenie dorocznej nagrody, jaką ustanowiło Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry „Winnica”, a mianowicie - „Przyjaciela Zielonej Góry”. W tym roku zostanie ona przyznana w kategorii indywidualnej i grupowej. Celem przyznawania nagrody jest wskazanie oraz szczególne podziękowanie osobom i instytucjom, które najbardziej przysłużyły się rozwojowi miasta w danym roku. Nagroda ma formę statuetki oraz pamiątkowego dyplomu. Po tej uroczystości odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu rozmów z autorami monografii "Historia Zielonej Góry". W finałowej dyskusji udział wezmą - profesorowie - Czesław Osękowski i Wojciech Strzyżewski, gdyż pierwszym laureatem tego prestiżowego wyróżnienia w ubiegłym roku był Uniwersytet Zielonogórski. Wstęp wolny.

JARMARKI BOŻONARODZENIOWE

W wielu lubuskich miastach i miasteczkach trwają lub rozpoczną się jarmarki bożonarodzeniowe. Zobaczmy dlaczego warto wyjść z domu i jakie niespodzianki czekają na nas w najbliższych dniach w wybranych miejscach naszego regionu.

 • KROSNO ODRZAŃSKIE

  W sobotę (10.12) o godz. 13 rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy w Krośnie Odrzańskim. Zobaczymy na nim stoiska z ozdobami świątecznymi, z rękodziełem i lokalnymi potrawami. Nie zabraknie dobrej muzyki, animacji i warsztatów dla dzieci oraz bombek podpisywanych przez burmistrza miasta (na cele charytatywne). Całość zakończy się marszem Mikołajów i wspólnym rozświetleniem szopki miejskiej.

 • SOLNIKI

  Także w sobotę, w godz. 10-14, odbędzie się jarmark bożonarodzeniowy w Solnikach (gmina Kożuchów). Wydarzenie odbędzie się za pałacem w pięknym otoczeniu zabytkowego parku. Atrakcją będą produkty regionalne i tradycyjne, a miejscowy sad przygotuje tego dnia promocyjne ceny jabłek i soków. Będzie można ponadto zakupić gotowe kosze prezentowe, olej rzepakowy i octy.

 • GORZÓW WIELKOPOLSKI

  W Gorzowie Wlkp. o godz. 15 w MCK Zawarcie odbędzie się tradycyjna „Wigilia Kultur i Narodów” we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy. Nie zabraknie wspólnej modlitwy, dzielenia się opłatkiem, śpiewania kolęd i prezentowania zwyczajów wigilijnych. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych.

  Także w piątek 16.12, od 16 do ok. 20.30, na Starym Rynku w Gorzowie Wlkp. rozpocznie się cykl „Gorzów blisko świąt 2022”. Będzie śpiewanie kolęd, występ zespołu „Mali Gorzowiacy” z programem świątecznym, życzenia prezydenta miasta dla mieszkańców, premiera gorzowskiej piosenki świątecznej i koncert - folk kapeli „Góralska Hora”. Od czwartku (15.12) w tym samym miejscu trwać będzie Gorzowski Targ Bożonarodzeniowy. Wstęp wolny.

 • SZPROTAWA

  Na południu regionu, w dniach 10-11 grudnia, odbędzie się Szprotawski Jarmark Bożonarodzeniowy. Przewidziano świąteczne kramy sołectw, szkół, fundacji i stowarzyszeń oraz rzemieślników, twórców i rękodzielników regionalnych czy warsztaty świąteczne. Na najmłodszych czekać będą z zimowym show klauni „Ruphert & Rico”. Ponadto przygotowano widowisko-teatr ognia. Wstęp wolny.

 • KOŻUCHÓW

  W niedzielę (11.12) w Centrum Kultury „Zamek” w Kożuchowie o godz. 16, odbędzie się mikołajkowy spektakl dla najmłodszych „Świąteczna zawierucha”. Dzielny kapitan Jacek będzie pomagał Mikołajowi w odnalezieniu prezentów. Wstęp wolny.

 • ZIELONA GÓRA

  W środę 14.12 w Zielonej Górze na Starym Rynu i deptaku rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy. Wieczorem (14.12) w CNK-Planetarium Wenus „Koncert świąteczny” wykonają soliści i zespoły z kilkunastu miejskich szkół oraz instytucji. Wstęp to symboliczna złotówka. Na stoiskach zielonogórskiego jarmarku znaleźć będzie można artykuły spożywcze niezbędne do przygotowania świątecznych potraw, a także prezenty lub ozdoby na choinkę wykonane przez lokalnych rękodzielników. W piątek (16.12) od godz. 15.00 na deptaku rozpoczną się warsztaty rzeźbienia w lodzie. Wstęp wolny.

WYDARZY SIĘ

 • 10.12 – Koncert Piotr Budniak Essential Group “Homeland”, Piekarnia Cichej Kobiety, Zielona Góra,
 • 15.12 - Spotkanie autorskie z Przemysławem Karwowskim. Promocja książki pt. Vademecum lubuskiego winiarstwa, Muzeum Ziemi Lubuskiej,
 • 15.12 - Promocja II tomu publikacji „Custodia. Rocznik Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim”, Gorzów Wlkp.,
 • 17.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Sulechów,
 • 17.12 – Koncert „35-lecie Farben Lehre”, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
 • 17.12 – XVIII. Gala „Warto jest pomagać”, Zielona Góra,
 • 17-18. - Jarmark Bożonarodzeniowy „Idą Święta”, Muzeum Etnograficzne, Zielona Góra-Ochla,
 • do 18.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Zielona Góra,
 • do 18.12 – Jarmark „Gorzów blisko świąt 2022”, Stary Rynek, Gorzów Wlkp.,
 • 18.12 – Koncert świąteczny „Con amabile”, Kostrzyńskie Centrum Kultury,
 • 18.12 – Jarmark Bożonarodzeniowy, Żagań,
 • 18.12 – Jarmark Świąteczny, Strzelce Krajeńskie,
 • 27.12 – Koncert świąteczny z Adą Rusowicz, Żarski Dom Kultury,
 • 31.12 – Koncert sylwestrowy „Tre voci”, Żagański Pałac Kultury,
 • 31.12 – Bal Sylwestrowy, Kożuchowski Zamek,
 • 26.12 - Koncert Kolęd w wykonaniu Gorzowskiej Orkiestry Dętej i zespołu „Nowonarodzeni”, Katedra, Gorzów Wlkp.,
 • 7.01.23 – Spotkanie z Przemkiem Kossakowskim, MCK Gorzów Wlkp.,
 • 7.01.23 - Koncert kolęd i pastorałek "Gwiazdo świeć, kolędo leć", Kożuchowski Dom Kultury,
 • 16.01.23 – Spotkanie z spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, MCK Gorzów Wlkp.,
 • 27.01.23 – Koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, Świebodziński Dom Kultury,
 • 28.01.23 - Koncert Karnawałowy w wykonaniu Gorzowskiej Orkiestry Dętej oraz solistów, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
 • 25.03.23 – Występ kabaretu „Smile”, Żagański Pałac Kultury,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie