Przedszkole Ślimaczek wygrało sprawę w sądzie. Miasto musi...

  Przedszkole Ślimaczek wygrało sprawę w sądzie. Miasto musi zapłacić ponad pół miliona złotych

  kali

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Krajobraz Zielonej Góry

  Krajobraz Zielonej Góry ©Mariusz Kapała

  Niepubliczne Przedszkole Ślimaczek wygrało sprawę w sądzie z miastem. Chodziło o niewłaściwe naliczanie dotacji dla placówki za lata 2013-2016.
  Krajobraz Zielonej Góry

  Krajobraz Zielonej Góry ©Mariusz Kapała

  Sprawa nieodpowiedniego naliczania pieniędzy dla przedszkoli niepublicznych ciągnie się już od dłuższego czasu. Przypomnijmy, że pięć niepublicznych przedszkoli nie zgadzało się z wysokością dotacji dla tych placówek. Miasto stało na stanowisku, że dobrze nalicza odpowiednie kwoty. Wtedy placówki postanowiły zwrócić się do sądu, by ten orzekł, kto ma rację. Okazało się, że to miasto źle interpretuje przepisy.
  Odbyło się już kilka spraw na korzyść prowadzących placówki dla dzieci. Teraz przyszedł czas na przedszkole Ślimaczek, które wyliczyło, że za lata 2013-2016 należy mu się 1,1 mln zł. Sąd uznał te wyliczenia za właściwie. Miasto będzie więc musiało je wypłacić. Plus 89,5 tysiąca złotych na rzecz Skarbu Państwa oraz 53 tys. zł kosztów sądowych. Doliczając do tego odsetki wyjdzie około 400 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

  Tymczasem Aleksandra Mrozek ze stowarzyszenia My Zielonogórzanie, ma żal do prezydenta, ale i rady miejskiej minionej kadencji. Bo stowarzyszenie wiele razy apelowało, by władze miasta dogadały się z przedszkolami niepublicznymi i wypłaciły należne im sumy. Po co wydawać pieniądze na odsetki, koszty sądowe itd.? Ma nadzieję, że teraz nowa rada nie będzie taka bierna w sprawach wydawania publicznych pieniędzy. Bo potrzeb w mieście jest wiele, choćby remonty dróg i chodników. Tymczasem sprawa z niepublicznymi przedszkolami oznaczała wydatek milionów złotych.

  Prezydent Janusz Kubicki nie chciał iść na ugodę. Wolał, żeby to sąd rozstrzygnął kto ma rację w tym sporze. Uważał, że obowiązujące przepisy nie są precyzyjne i pozwalają na różną interpretację. Stąd problemy wielu samorządów z wypłatami dotacji.

  - Dobrze, że te sprawy się kończą - mówi mieszkanka Elżbieta Rybka. - Szkoda, że trwały tak długo i pociągają dodatkowe koszty. Z naszych podatków.

  Zobacz również: Prezydent Janusz Kubicki o obwodnicy południowej


  POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

  W weekend nie zapłacisz kartą
  Komentarze (2)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia