Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planty Miast Partnerskich w Nisku uroczyście otwarte (zdjęcia)

Redakcja
Burmistrz Niska odsłonił kamienną tablicę z herbem.
Burmistrz Niska odsłonił kamienną tablicę z herbem. Konrad Sinica
Uroczyste otwarcie Plant Miast Partnerskich w Nisku. Przyjechali delegaci z Ukrainy i Słowacji Odnowione Planty Miast Partnerskich w Nisku zostały już oficjalnie otwarte. Na przecięcie wstęgi przyjechali włodarze zaprzyjaźnionych z Niskiem miejscowości Gródek i Semerovo.

[galeria_glowna]
Centrum Niska wygląda teraz zupełnie inaczej. W ramach rewitalizacji cały układ alejek na plantach został zmieniony. Pojawiły się stylowe ławki i latarnie. Są również herby i flagi miast partnerskich. Dużą atrakcją jest fontanna, a szczególne miejsce na odnowionych Plantach Miast Partnerskich zajmuje hrabina Maria Resseguier. Odlana z brązu figurka dobrodziejki Niska została umiejscowiona na jednej z ławek.
MILIONY ZŁOTYCH
Po uroczystym przecięciu wstęgi, ksiądz Franciszek Grela poświęcił nowy obiekt. Następnie przy dźwiękach hymnów Polski, Ukrainy, Słowacji, Niemiec i Węgier odsłaniano pamiątkowe tablice z herbami miast partnerskich Niska. Są to Semerovo na Słowacji, Gródek na Ukrainie, Hecklingen w Niemczech oraz węgierskie Fehergyarmat.
Każde z zaprzyjaźnionych miast zostało upamiętnione na odnowionych plantach. Na placu pojawiły się kamienne tablice z herbami, są też maszty flagowe i drogowskazy z odległościami, jakie dzielą te miejscowości od Niska.
Planty Miast Partnerskich powstały w ramach projektu "Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Nisku", który gmina realizowała przy dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość całego zadania to około 5,5 miliona złotych, z czego 85 procent to unijna dotacja.
PODNIESIENIE ESTETYKI
- Realizacja tego projektu pozwala osiągnąć kilka celów, które mają wpływ na podniesienie atrakcyjności i estetyki miasta - mówi burmistrz Niska Julian Ozimek.
Bo oprócz utworzenia Plant Miast Partnerskich, w ramach projektu odnowiono budynek niżańskiego magistratu, odrestaurowano pomnik Orląt Lwowskich, nowy blask zyskał też budynek dawnego gimnazjum przy ulicy Kościuszki. To właśnie w tym gmachu odbyła się pierwsza matura w powojennej Polsce. Trwają jeszcze prace w zabytkowym parku miejskim, gdzie powstaje między innymi amfiteatr i siłownia terenowa.
Konrad SINICA
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie