Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd prasy z "Gazetą Lubuską"

Redakcja
Prezentujemy przegląd krajowej prasy. Co dzieje się w Polsce i na świecie? Sprawdź.

"Nasz Dziennik": Groby pod betonem?

W październiku prokuratorzy IPN zbadają georadarem tzw. Dom Turka w Augustowie, gdzie mieściła się siedziba NKWD i UB - donosi "Nasz Dziennik".

Jak wyjaśnia szefowa białostockiego IPN Barbara Bojaryn-Kazberuk, celem działań jest sprawdzenie, czy na terenie obiektu i otaczającej go posesji znajdują się ciała ofiar UB, oraz ewentualna ich ekshumacja.

Październikowy termin badań potwierdza prok. Zbigniew Kulikowski, szef Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN Białystok.

Jak tłumaczy, przebadanie posesji metodą odwiertów, czego domagały się organizacje patriotyczne, jest zbyt drogie.

"Trzeba by wykonać kosztowaną operację zdjęcia z terenu posesji betonowych płyt. A na to nas obecnie nie stać" - mówi.

Dlatego użyjemy georadaru, dla którego beton nie jest przeszkodą - zapewnia prok. Kulikowski.

W ubiegłym roku prokuratorzy IPN wszczęli śledztwo dotyczące zbrodni komunistycznych popełnionych w Domu Turka - przypomina "NDz". W obszernym wniosku o jego wszczęcie, Danuta Kaszlej, prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie podaje m.in. zeznania osób, które wskazują teren posesji jako miejsce pochówków.

"Dziennik Gazeta Prawna": Cyfrowa szkoła przerosła dyrektorów

Blisko 70 na ok. 200 ogłoszonych przetargów na sprzęt w ramach pilotażu programu "Cyfrowa szkoła" zostało unieważnionych. Dyrektorzy placówek skarżą się, że nie radzą sobie z organizacją konkursów - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Dyrektorzy wskazują, że nie znają się na procedurach przetargowych i warunkach, jakie ma spełnić sprzęt. W efekcie jedna trzecia przetargów została unieważniona, a jedynie do 22 z 402 szkół zakwalifikowanych do pilotażu, trafiły już komputery, rzutniki czy drukarki.

Szkoły co prawda mają czas do końca grudnia, by zapewnić uczniom i nauczycielom komputery, ale - jak podkreśla "DGP" - problemy z przetargami mogą opóźnić pilotaż.

Kłopotem jest też to, że nieporadność dyrektorów oraz samorządowców, z którymi szkoła musi zorganizować przetarg, wykorzystują firmy IT.

Spółki oferują bowiem bezpłatne przygotowanie dokumentacji przetargowej, gdzie proponują bardzo konkretny sprzęt albo specyfikację ustawioną pod konkretne produkty. Sygnałów o nieprawidłowościach było na tyle dużo, że sprawą zajęło się CBA - stwierdza gazeta.

"Dziennik Gazeta Prawna": Celnik wystawi mandat drogowy

Celnicy będą kolejną służbą, która będzie mogła samodzielnie wystawiać mandaty sprawcom niektórych wykroczeń drogowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Kierowcy będą musieli liczyć się z mandatem za tamowanie ruchu drogowego lub za niedostosowanie się do poleceń celnika. A jeżdżący zawodowo zapłacą grzywnę za naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego, czy też za przekroczenie dozwolonego czasu pracy.

Przewiduje to projekt rozporządzenia premiera, który trafił do konsultacji międzyresortowych.

Dodatkowe kompetencje mają pomóc celnikom skuteczniej i szybciej egzekwować sankcje za wykroczenia popełnione przez kierowców. Ponadto przyczynią się do odciążenia policji i Inspekcji Transportu Drogowego.

Z punku widzenia koordynacji działania służb jest to dobre rozwiązania - ocenia Artur Nowak, partner z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka. Jak jednak wskazuje, rozdrobnienie kompetencji może się odbić na skuteczności wykonywania głównych zadań Służby Celnej.

"Gazeta Wyborcza": Biznesmatki kontra ZUS

Resort pracy chce uszczelnić lukę w prawie, która pozwala przyszłym matkom dostawać ponad 7,5 tys. zł brutto miesięcznie zasiłku macierzyńskiego - donosi "Gazeta Wyborcza".

Teraz by go dostać wystarczy na miesiąc przed porodem zarejestrować firmę i opłacić jedną składkę ubezpieczenia chorobowego w maksymalnej wysokości. Nie trzeba faktycznie prowadzić działalności gospodarczej.

Na wyłudzaniu pieniędzy z ZUS korzystają też pośrednicy pomagający załatwić formalności.

Dlatego resort chce od stycznia zmienić zasady: im krócej kobieta będzie prowadziła firmę - tym mniejszy będzie zasiłek (co najmniej rok - 7,5 tys. zł; miesiąc - 2,3 tys. zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska