Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przegląd prasy z "Gazetą Lubuską"

Redakcja
Przegląd prasy z 29 października.
Przegląd prasy z 29 października. sxc.hu
Zapraszamy na codzienny przegląd prasy z "Gazetą Lubuską". Sprawdź, co dzieje się w kraju i na świecie.

"Gazeta Polska Codziennie": Polskie domy starców dla Niemców

Wysokie koszty opieki w niemieckich domach spokojnej starości skłaniają tamtejszych seniorów do przeprowadzki za granicę. Niemcy chętnie wybierają polskie ośrodki - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Koszt miesięcznego pobytu w takiej placówce za Odrą to wydatek rzędu 4-6 tys. euro. Kasy chorych dopłacają 1550 euro, ale resztę kwoty seniorzy muszą uiścić sami. Ponadto państwo, dopłacając do pobytu, redukuje koszty przenosząc pacjentów do najtańszych ośrodków, co odbija się na jakości oferowanych im usług - podkreśla "GPC".

Skłania to wielu Niemców do wyprowadzi z kraju. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowo powstające domy spokojnej starości w Polsce, gdzie miesiąc pobytu kosztuje 2,5-3 tys. zł - wylicza "Codzienna".

Do wyjazdów skłania też średnia emerytura w Niemczech, która wynosi dziś 1050 euro. Jak stwierdza "GPC", nie jest wystarczająca, aby zapewnić sobie opiekę na miejscu, ale spokojnie wystarcza na dostatni pobyt w Polsce, Hiszpanii czy Tajlandii.

"Gazeta Wyborcza": Wpuszczeni w konopie. Włókniste

Policyjne testery do wykrywania narkotyków pokazują, że wykorzystywane w przemyśle konopie włókniste to marihuana - informuje "Gazeta Wyborcza".

Problem w tym, że handlarze narkotyków sprzedają amatorom trawki konopie włókniste zamiast indyjskich - zarabiają na tym krocie i nic nie ryzykują.

A na podstawie policyjnych testów sądy zamykają ludzi w aresztach.

Poseł PO Marek Wójcik z sejmowej komisji spraw wewnętrznych obiecuje wyjaśnić sprawę. "Jeśli wyniki nie są jednoznaczne, naraża to państwo na dodatkowe koszty i odciąga prokuraturę od ścigania prawdziwych przestępców" - mówi.

"Dziennik Gazeta Prawna": Podwyżki płac nie nadążają za inflacją

Po raz pierwszy od 20 lat spadną w tym roku realne wynagrodzenia - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

Według danych GUS, w trzech kwartałach 2012 r. średnie wynagrodzenie w firmach było o 3,7 proc. wyższe niż przed rokiem. Ale biorąc pod uwagę inflację, która w tym czasie osiągnęła poziom 4 proc., jego siła nabywcza płac spadła o 0,2 proc. - wylicza "DGP".

I jak przewidują eksperci, w najbliższych miesiącach siła nabywcza spadnie jeszcze bardziej. Według specjalistów, realne wynagrodzenia w całym roku obniżą się od 0,3 do nawet 0,6 proc.

Niezależnie od tego, która z tych prognoz się sprawdzi, tak źle nie było od 1992 r. - stwierdza "DGP". Wówczas po raz ostatni skurczyły się realne zarobki w przedsiębiorstwach (o 3,6 proc.), a w następnych latach już tylko rosły.

"Puls Biznesu": Firmy lekceważą bezpieczeństwo informacji

Firmy zbyt optymistycznie oceniają swoje możliwości obrony przed cyberatakami i zbyt mało inwestują w chroniące przed nimi rozwiązania - donosi "Puls Biznesu", powołując się na raport PwC.

Raport "Zmiana zasad gry" powstał na podstawie badania The Global State od Information Security Survey 2013, w którym wzięło udział ponad 9 tys. menedżerów ze 128 krajów.

Tych samych telefonów komórkowych używa w pracy i prywatnie 88 proc. pracowników. Ale tylko 44 proc. firm ma jakiekolwiek procedury dot. bezpieczeństwa urządzeń mobilnych, a jeszcze mniej używa oprogramowanie zabezpieczające.

I najczęściej przedsiębiorstwa chcące uniknąć ewentualnych zagrożeń... zakazują używania urządzeń prywatnych w celach zawodowych.

Podejście do bezpieczeństwa informacji musi się zmienić tak szybko, jak zmienia się świat - ocenia Rafał Jaczyński z PwC. Jak mówi, trzeba iść w kierunku nowoczesnego systemu kontroli, a metodyka i technologia muszą zwiększać jednocześnie bezpieczeństwo informacji i efektowność działania organizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska