Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejazd trasą dawnej Berlinki został przełożony z powodu... braku szynobusu

Janczo Todorow
Przejażdżkę trasą Berlinki przełożono, bo zabrakło wolnego szynobusu.
Przejażdżkę trasą Berlinki przełożono, bo zabrakło wolnego szynobusu. Janczo Todorow
Planowany na sobotę przejazd trasą dawnej Berlinki został przełożony, pomimo dużego zainteresowania mieszkańców. Tylko, dlatego, że zabrakło sprawnego szynobusu.

Imprezę pn. "Berlinką na Panoramę Racławicką w Jubileusz 166-lecia dawnej magistrali kolejowej Berlin - Wrocław" na trasie Lubsko - Wrocław Gł. - Lubsko planowano od dawna. Na przejazd zapisało się 200 osób. - Musieliśmy przełożyć imprezę, gdyż jedyna rzeczą, jakiej nie udało się załatwić to wypożyczyć szynobusu - mówi Roman Kotowski, pomysłodawca i organizator pierwszej i drugiej edycji przejażdżki. - Dostaliśmy pismo od dyrektora Lubuskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, że nie mają taboru, aby imprezę obsłużyć. Na 11 szynobusow lubuskich, 5 ma defekty i nie kursuje. Próbowaliśmy w innych spółkach (Koleje Dolnośląskie, prywatnych firm transportu kolejowego), niestety usłyszeliśmy te same argumenty. Próbujemy dogadać się z Urzędem Marszałkowskim, gdyż 15 października województwo lubuskie odbierze nowy szynobus. Chcemy, aby po uzyskaniu wszystkich niezbędnych dokumentów pojechał z nami w swoja pierwsza "dziewicza" trasę z Lubska przez Jasień, Bieniów, Żagań do Wrocławia. Okazuje się ze, ze ludzie żyjący 100 lat temu na tej ziemi mieli o wiele lepsze możliwości transportu niż ludzie mieszkający obecnie w lubuskim - dodaje Kotowski.

Próbowaliśmy skontaktować się z Czesławą Bierutą, dyrektorką Lubuskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. W firmie powiedziano nam, że pani dyrektor jest na zwolnieniu lekarskim, a nikt inny nie jest upoważniony do rozmów z mediami. Udało się nam jednak ustalić, że brak szynobusów nie dezorganizuje połączeń, jedynie na trasie Żagań-Forst uruchomiono komunikację zastępczą.

- Odmowa wynajęcia autobusu szynowego wynika z braku wolnego taboru - potwierdza Irena Billewicz -Wysocka, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Zielonej Górze. - Województwo lubuskie jest właścicielem 11 szynobusów, z których aż cztery obecnie są wyłączone z ruchu. Pan Kotowski najpierw wystąpił do marszałka województwa lubuskiego o patronat, a dopiero potem o wypożyczenie szynobusu. Obecnie spodziewamy się odbioru nowego spalinowego zespołu trakcyjnego i uzgadniamy z organizatorem przesunięcie terminu wycieczki.

- Jak rozwijać turystykę kolejową, tak popularna w Niemczech i Wielkiej Brytanii, jak nie ma, czym jeździć? Jeśli marszałek płaci publicznymi pieniędzmi za przewozy regionalne, niech wymaga, aby szynobusy były sprawne. Gdyby prywatny przewoźnik funkcjonował jak Lubuskie Przewozy Regionalne, pewnie nie ostałby się na rynku - dodaje R. Kotowski.

- Do tej pory województwo na zakup szynobusów wydało 80 mln zł. Obecnie trwają pracę dotyczące zakupu czterech nowych współ finansowanych z ze środków Unii Europejskiej. Inwestycja warta jest ponad 50 mln zł - zaznacza Irena Billewicz-Wysocka.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska