Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejście dla pieszych przy galerii w fazie projektowania. Cały ciężar wykonania przejścia dla pieszych wzięła na siebie gmina Świebodzin

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Jeszcze trochę potrwa nim gmina wybuduje przejście dla pieszych przy galerii handlowej w Świebodzinie
Jeszcze trochę potrwa nim gmina wybuduje przejście dla pieszych przy galerii handlowej w Świebodzinie Wiesław Zdanowicz
Posuwają się działania gminy w celu wybudowania tymczasowego przejścia dla pieszych przy centrum handlowym Hosso u zbiegu ulic Słowiańskiej i Łużyckiej. Radni dali zielone światło do porozumienia z Zarządem Dróg Wojewódzkich. Trwają prace projektowe.

Przejście dla pieszych przy galerii w fazie projektowania

Nową strefę przemysłową wraz z galerią Hosso dzieli (odcina) od osiedla Łużyckiego droga wojewódzka - ulica Słowiańska. Na początku grudnia minionego roku pokazaliśmy pieszych ryzykujących życiem, by dostać się do galerii handlowej. Z czasem klienci galerii zaczęli poruszać się ścieżką rowerową od ul. Łużyckiej i dalej przechodzą przez drogę w miejscu, które prowizorycznie wyznaczyło Hosso.

W marcu informowaliśmy w „Dzień za Dniem”, że niemożliwe stało się możliwe, i tymczasowe przejście dla pieszych powstanie, dzięki zabiegom zastępcy burmistrza Przemysława Nitschka. W ostatnim tygodniu lutego, w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze odbyło się spotkanie, na którym propozycje przedstawione przez urząd miejski w Świebodzinie zyskały akceptację stron i pozwolą zapewnić tymczasowe rozwiązanie problemu.

Cały ciężar wykonania przejścia dla pieszych wzięła na siebie gmina Świebodzin. Temat był omawiany na komisjach rady miejskiej, a w minionym tygodniu radni przegłosowali uchwałę, która pozwala gminie formalnie przyjąć powierzenie obowiązków, które tak naprawdę ma zarządca drogi, czyli ZDW. - Podobną uchwałę wywoła też sejmik wojewódzki - wyjaśnia P. Nitschka. - Jest to konsekwencja wcześniejszych działań, które podjęliśmy, teraz chodzi o formalne unormowanie pewnych spraw. Te dwie uchwały rady wywołają porozumienie, w którym będą określone szczegóły inwestycji, które wynikną dopiero z ostatecznego projektu budowlanego - dodaje zastępca burmistrza.

Trwają prace projektowe, a sam projekt to wydatek ok. 5 tys. zł. - Jest sygnał dla projektanta, żeby koszty były jak najmniejsze - zaznacza P. Nitschka. - Zarazem, żeby przejście było bezpieczne, wykonane zgodnie z przepisami prawa. Zastosowane rozwiązania techniczne to np. solary zamiast prowadzenia linii energetycznej. Taką lampę można będzie przenieść i zamontować w zupełnie innym miejscu, kiedy będzie realizowana obwodnica.

Co zostanie wykonane? Na drodze zostaną namalowane pasy, ustawione będą barierki ochronne i oświetlenie. Konieczne będzie również uzupełnienie rowu poprzez położenie kręgów betonowych. Ponieważ piesi do przejścia muszą dojść po istniejącej ścieżce rowerowej od ul. Łużyckiej, na tym odcinku zostanie przekształcony ruch, a ścieżka będzie pieszo-rowerowa.

Co ważne, P. Nitschka cały czas pracuje nad ustaleniami kompleksowej przebudowy obwodnicy południowej wraz z rondem u zbiegu ulic Słowiańskiej i Łużyckiej, co nie nastąpi szybko. Samo opracowanie dokumentacji projektowej zajmie powyżej roku.

POLECAMY: Nowe inwestycje w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie na ukończeniu

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska