Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekazanie dowodzenia 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Lubuskiem. Te zdjęcia robią wrażenie!

OPRAC.:
Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Przekazanie dowodzenia 34. Brygadą Kawalerii Pancernej
Przekazanie dowodzenia 34. Brygadą Kawalerii Pancernej Sekcja Prasowa 11LDKPanc
28 sierpnia br., na placu apelowym 34. Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) odbyło się uroczyste przekazanie dowodzenia brygadą.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku dowódcy Czarnej Dywizji, gen. dyw. dr Dariusz Parylak, przez prowadzącego ceremonię ppłk. Macieja Strzygólskiego. Podczas przeglądu pododdziałów, dowódcy dywizji towarzyszyli dotychczasowy dowódca 34BKPanc, pułkownik Piotr Zieja oraz obejmujący obowiązki, pułkownik Marcin Adamski.

Wśród obecnych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, dowódców jednostek, przedstawicieli służb mundurowych oraz organizacji współpracujących i wspierających żołnierzy brygady.

Przekazanie sztandaru

Głównym punktem uroczystego apelu było przekazanie sztandaru brygady. Zgodnie z obowiązującą tradycją i ceremoniałem wojskowym podczas uroczystości sztandar „Hetmańskiej” Brygady, w obecności gen. dyw. dr Dariusza Parylaka – dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, zaproszonych gości oraz żołnierzy 34BKPanc, został przekazany z rąk płk Piotra Zieji w ręce obejmującego dowodzenie płk Marcina Adamskiego. Następnie podpisano protokół przekazania i przyjęcia obowiązków dowódcy 34BKPanc.

Uroczystość nie mogła się odbyć bez wręczenia nowemu dowódcy brygady atrybutów wyróżniających pancerniaków z „Czarnej Dywizji”, czarnego naramiennika, a także Odznaki Pamiątkowej brygady i sznura „Fourragere”, w barwach Belgijskiego Krzyża Wojennego.

„Fight smart not hard” – to hasło, które przyświeca żołnierzom z siedemnastu państw, w tym blisko tysiącu polskim uczestnikom ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Combined Resolve XIII.„Fight smart not hard - walczcie mądrze nie ciężko” – to hasło, które wypowiedział kierownik ćwiczenia gen. dyw. Stanisław Czosnek na jego początku i które przyświeca ćwiczącym żołnierzom.Ten szkoleniowy sprawdzian realizowany jest na placach ćwiczeń oraz w międzynarodowym centrum treningowym Joint Multinational Readiness Centre (JMRC) w bawarskim Hohenfels w Niemczech.Ze strony polskiej w Combined Resolve XIII udział biorą żołnierze dowództwa Czarnej Dywizji oraz jednostek bezpośrednio podległych. Natomiast pancerno-zmechanizowane zgrupowanie batalionowe tworzą głównie żołnierze z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ) oraz 10. Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc).Piątek, 24 stycznia br., to już kolejny dzień taktycznych zmagań, jakim czoła musieli stawić uczestnicy ćwiczenia Combined Resolved XIII. Tego dnia po intensywnym czasie przygotowań ćwiczące pododdziały wyruszyły do tak zwanego „boxu”, czyli miejsca działań taktycznych.Przed żołnierzami pancerno-zmechanizowanego zgrupowania batalionowego kolejne dziewięć dni i nocy nie tylko zmagań z przeciwnikiem, czy niesprzyjającymi warunkami pogodowymi oraz trudnym terenem, ale nade wszystko to czas współpracy i wymiany doświadczeń. Natomiast przed żołnierzami dowództwa Czarnej Dywizji, którzy tworzą dowództwo ćwiczenia wiele wyzwań, nie tylko militarnych, ale również związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ludności lokalnej w ogarniętym konfliktem zbrojnym kraju. Wciąż zmieniająca się sytuacja ma istotny wpływ i wielkie znaczenie podczas procesu podejmowania decyzji.Ogromną wagę przykłada się do działań niekinetycznych, których najistotniejszym przejawem jest współpraca cywilno-wojskowa i zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej. Podczas ćwiczenia żołnierze biorą udział w spotkaniach z lokalnymi władzami, czy przedstawicielami organizacji pomocowych i humanitarnych, których głównym celem jest stworzenie społecznego zrozumienia dla realizowanych działań zbrojnych.Ponadto wielkie znaczenie ma stworzone środowisko informacyjne. Na potrzeby ćwiczenia zorganizowano nie tylko tradycyjne media, takie jak telewizja, ale również wykorzystano możliwości internetu, w tym media społecznościowe.Tekst i zdjęcia: mjr Artur PinkowskiZobacz też: Lubuskie Czarna Dywizja z Żagania. Kolumna wojskowa na S3

Combined Resolved XIII. Tak żołnierze z Czarnej Dywizji szko...

Pożegnanie płk. Piotra Zieji

Gen. Parylak w swoim przemówieniu powiedział:

„Nie jest łatwo żegnać podwładnego, który niejednokrotnie w czasie swoich działań stanowił wzór, nie tylko dla młodszego pokolenia, ale wzór przede wszystkim dla swoich żołnierzy, podwładnych. Pan pułkownik przez całą niemal służbę wojskową związany był z Czarną Dywizją i wszędzie tam, gdzie służył oddawał swe serce, nie szczędząc swojego czasu i zdrowia. Wielki profesjonalizm, terminowość, rzetelność wykonywania zadań, ale i pogoda ducha oraz poczucie humoru to tylko kilka przymiotów, które charakteryzują bogatą służbę wojskową płk. Zieji. Ogromne doświadczenie, zdobywane na różnych szczeblach dowodzenia, zostało wykorzystane zwłaszcza tutaj w 34. Brygadzie, gdzie zyskał pan miłość swych żołnierzy”.

Odchodzący płk Zieja podsumował okres swojego dowodzenia słowami: „Dzisiaj w tak szczególnym dla mnie dniu, mogę stwierdzić, że 34 Brygada Kawalerii Pancernej oraz ludzie w niej służący, to zespół przygotowany do realizacji swoich obowiązków służbowych. Dlatego chciałbym podziękować wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska, za bezgraniczną gotowość do pracy, poświęcenie i przekonanie dla jakości służby. Jako dowódca tej brygady, po żołniersku – dziękuję”.

11 Lubuska Dywizja Pancerna

Uroczysty apel zwieńczył nowy dowódca 34BKPanc płk Adamski słowami: „Dowodzenie pancerną brygadą, to marzenie każdego pancerniaka, a jeżeli jeszcze ta brygada jest w strukturach elitarnej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, to jest to nie lada wyzwanie, ale także zaszczyt i odpowiedzialność.”

W piątek, 21 września, w Zielonej Górze świętuje 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego - Czarna Dywizja.O godz. 17:00 rozpoczęły się na Placu Bohaterów oficjalne uroczystości w których wzięła udział m.in. marszałek Elżbieta Polak.W trakcie uroczystości wręczono medale i wyróżnienia dla żołnierzy i osób cywilnych, które zasłużyły się dla 11. Dywizji Kawalerii Pancernej.Ponadto od godzin porannych w ramach pancerniackiego świętowania można było odwiedzać piknik militarny. Wśród zgromadzonych na parkingu przy Centrum Biznesu maszyn można było podziwiać wojskowe ciężarówki, czołgi, amfibie, wyrzutnie rakiet, militarne wyposażenie, sprzęt łącznościowy i wiele innych!W związku z trwającymi uroczystościami w centrum miasta mogą występowały utrudnienia. Droga znajdująca się przy placu Bohaterów na czas trwania uroczystości została wyłączona z ruchu.11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej - Czarna Dywizja z Żagania świętuje w Zielonej Górze:Przypomnijmy, że jednostki wojskowe będące w strukturze dywizji stacjonują w garnizonach województwa lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego: Żagań: dowództwo i sztab 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego, 34. Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego, 11. Batalion Dowodzenia im. gen. broni Zygmunta Sadowskiego, Świętoszów: 10. Brygada Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka, Międzyrzecz, Wędrzyn i Krosno Odrzańskie: 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Dowbór - Muśnickiego, Bolesławiec: 23 Śląski Pułk Artylerii oraz Czerwieńsk i Leszno: 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy.POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Piknik militarny: Czarna Dywizja przejęła centrum miasta!

Czarna Dywizje świętuje w Zielonej Górze. Wręczono medale i ...

Wojskową asystę honorową stanowiły poczet sztandarowy i kompania honorowa 34BKPanc, orkiestra oraz poczty trąbek z płomieniami 1. Brabanckiego batalionu czołgów, 2. Flandryjskiego batalionu czołgów i Drezdeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej. Uroczystość przekazania dowodzenia zakończyła defilada pododdziałów 34BKPanc.

Źródło: Sekcja prasowa 11DKPanc

WIDEO: Zielona Góra. 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej - Czarna Dywizja z Żagania świętuje w Zielonej Górze. W centrum stanął piknik militarny

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska