MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeliczanie emerytury. W tych przypadkach warto złożyć wniosek do ZUS, można sporo zyskać

Agnieszka Kamińska
Przeliczenie świadczenia następuje na wniosek emeryta. Warto wystąpić do ZUS o przeliczenie w kilku sytuacjach
Przeliczenie świadczenia następuje na wniosek emeryta. Warto wystąpić do ZUS o przeliczenie w kilku sytuacjach Pixabay, 123 rf
Osoby, które mają już ustalone prawo do emerytury lub renty mogą złożyć wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie świadczenia. Warto to zrobić, bo jest szansa, że ich emerytura wzrośnie. Kto możne skorzystać z tego rozwiązania?

Spis treści

Na przeliczenie emerytury lub renty powinny się zdecydować osoby, które dopiero po latach mogą udokumentować zarobki z przeszłości – na przykład po likwidacji zakładu pracy, emeryt dopiero po pewnym czasie uzyskał dokumenty pracownicze z archiwum.

Przeliczenie emerytury. Co ZUS bierze pod uwagę?

Przeliczenie świadczenia następuje na wniosek emeryta. ZUS przelicza świadczenie od miesiąca, w którym został złożony wniosek. Jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje niższe świadczenie, to ZUS nadal będzie wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości.

Sposób przeliczania świadczenia zależy od tego, kiedy i na jakich zasadach osoba przeszła na emeryturę. 1 stycznia 2022 r. zostały wprowadzone przepisy zmieniające zasady przeliczania emerytury - zniesiono zasady doliczania okresów ubezpieczenia.

„Będziemy mogli doliczyć wyłącznie nieuwzględnione dotychczas w wymiarze świadczenia okresy składkowe. Nie uwzględnimy zatem okresów nieskładkowych, niezależnie od tego, czy zostały przebyte przed przyznaniem emerytury lub renty, czy po ich przyznaniu. Rentę lub emeryturę możemy przeliczyć, jeśli do wniosku zostaną dołączone nowe dowody, które dokumentują okresy składkowe przebyte przed przyznaniem świadczenia. Wtedy do uwzględnionego już stażu pracy doliczymy te okresy ubezpieczenia” – informuje ZUS.

Za każdy miesiąc okresu składkowego ZUS doliczy 1,3 proc. podstawy wymiaru świadczenia.

W przypadku jeśli dokumenty, które dołączy emeryt do wniosku, będą potwierdzały jedynie okres zatrudnienia na umowę o pracę, to ZUS za ten okres przyjmie tylko wynagrodzenie minimalne – proporcjonalnie do czasu zatrudnienia i wymiaru etatu.

„Możesz także wnioskować o przeliczenie swojej emerytury lub renty, jeśli przyznaliśmy ci świadczenie przed 2009 r., a nie mogłeś dotąd udokumentować zarobków za lata, w których byłeś zatrudniony na etacie. Do takiego wniosku nie musisz dołączać żadnych dokumentów. Przeliczymy Twoje świadczenie i uwzględnimy wynagrodzenie minimalne za te okresy” – czytamy na stronie ZUS.

Natomiast osoby, które przeszły na emeryturę po 31 grudnia 2008 r., nie muszą składać wniosku. Każda osoba, która nie dostarczyła dokumentów o zarobkach, ale udokumentowała zatrudnienie, ma uwzględnioną kwotę minimalnego wynagrodzenia, zamiast wynagrodzenia zerowego. Z kolei gdy ktoś dostarczy dokumenty potwierdzające faktyczne wynagrodzenia za lata sprzed przyznania świadczenia, to w ich przypadku ZUS je uwzględni.

Dostajesz emeryturę i pracujesz? Warto przeliczyć świadczenie

O przeliczenie emerytury lub renty mogą też wnioskować osoby, które po przyznaniu świadczenia pracowały lub opłacały składki na ubezpieczenie społeczne.

Można zgłosić wniosek do ZUS o przeliczenie podstawy wymiaru od zarobków:  

  • z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych, w których osoba podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom społecznym; 
  • z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym osoba zgłosiła wniosek o emeryturę albo o przeliczenie podstawy jej wymiaru. 

źródło: ZUS

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przeliczanie emerytury. W tych przypadkach warto złożyć wniosek do ZUS, można sporo zyskać - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska