Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom w eksploatacji złóż cienkich w KGHM

(abi)
Blisko 40 mln złotych z unijnych funduszy otrzymała Polska Miedź na projekt dotyczący opracowania technologii mechanicznego urabiania skał w kopalniach Polskiej Miedzi

Ten projekt znalazł się wśród 206 rekomendowanych do dofinansowania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Spółka otrzyma dofinansowanie w wysokości 39,6 mln zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - Działanie 1.4 - 4.1 na projekt pn. "Opracowanie technologii mechanicznego urabiania skał w kopalniach KGHM Polska Miedź z wykorzystaniem urządzenia firmy Bucyrus".

Obecnie KGHM stosuje komorowo-filarowy system eksploatacji, w którym skały urabiane są technikami strzałowymi. Ponieważ znaczną część zasobów KGHM stanowią złoża cienkie, Spółka poszukuje metod eksploatacji, które umożliwią korzystniejsze wydobycie tej części złóż. Celem projektu jest opracowanie kompletnego rozwiązania w zakresie technologii eksploatacji złóż o małej i/lub średniej miąższości z wykorzystaniem zdalnie sterowanych kombajnów.

- W ramach projektu zostanie opracowana koncepcja i projekt eksploatacji - wyjaśnia rzeczniczka KGHM Anna Osadczuk. - Następnym krokiem będzie przygotowanie pilotażowego oddziału górniczego i wykonanie prób eksploatacyjnych. Projekt zakończy się wdrożeniem kompleksu urabiającego do eksploatacji w KGHM.

Nowy kombajn obniży koszt jednostkowy produkcji miedzi, poprawi efektywność wykorzystania zasobów rud miedzi, a dzięki automatyzacji procesu urabiania i zmniejszeniu liczby operacji do trzech - urabianie, załadunek i transport - zwiększy bezpieczeństwo pracy w kopalni.

Do końca września powinny zakończyć się negocjacje warunków dostawy poszczególnych elementów kompleksu z jednym z czołowych producentów maszyn górniczych na świecie. Jednocześnie w ramach przetargu ograniczonego zostanie wyłoniony wykonawca prac badawczych i rozwojowych dotyczących technologii eksploatacji złóż cienkich i średnich. Prace badawczo - rozwojowe powinny zakończyć się pod koniec 2013 roku. Wdrożenie kompleksu urabiającego planowane jest na dwa lata.

Projekt będzie kosztował ponad 153 mln zł, z czego 32,40 proc. KGHM pozyskał ze środków unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska