Przemysław Jeton: - Nie czujemy się jeszcze gotowi na grę w pierwszej lidze. Chcemy stopniowo budować markę Astry

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Koliberki w sobotę, 26 września rozpoczynają kolejny sezon w drugiej lidze. Astra Nowa Sól
O nowym sezonie, zmianach kadrowych, wpływie pandemii koronawirusa na funkcjonowanie klubu, celach sportowych, planach gry w pierwszej lidze, budowie nowej hali i wielu innych wątkach porozmawialiśmy z Przemysławem Jetonem, byłym trenerem, a obecnie prezesem siatkarskiej Astry Nowa Sól. "Koliberki" rozpoczną zmagania w drugiej lidze już w sobotę, 26 września domowym starciem z ekipą IM Faurecia Volley Jelcz-Laskowice. Mecz rozpocznie się o godzinie 15:00 w hali przy ul. Botanicznej.
  • Przemysław Jeton wcześniej trenował Astrę. Po śmierci dotychczasowego prezesa Zdzisława Roli, objął to stanowisko

  • Nowosolanie będą jednym z faworytów drugiej ligi. Celem na ten sezon jest awans do turnieju półfinałowego

  • W klubie doszło do zmian zarówno na ławce trenerskiej, jak i w zarządzie

Przyzwyczaiłeś się już do nowej roli?

- Cały czas się ze wszystkim zapoznaję. Zanim zacząłem, to główne zadania były już zamknięte. Sytuacja związana z pandemią ograniczyła ruchy organizacyjno-meczowe. Ludzie straszyli pandemią, a musieliśmy przekonywać sponsorów, że warto inwestować w nowosolską siatkówkę. Część rozmów wyszła pozytywnie, część się odbiła. Niektórzy wykorzystywali fakt, że pandemia występuję i mocno się bronili. Na szczęście została z nami duża grupa partnerów, za co jesteśmy im mocno wdzięczni. Często przychodzę jeszcze na halę sprawdzić, jak zespół wygląda na co dzień. Z lekkim sentymentem to obserwuję. Pogodziłem się i jednocześnie przekonałem, bo jest to też kawał satysfakcjonującej pracy, jeżeli chodzi o drugą stronę prowadzenia zespołu.

Czytaj także

Mecze będziesz oglądał z ławki rezerwowych, czy trybun?

- Formalnie nie mogę siedzieć na ławce. Będę na trybunach. Organizowaliśmy ostatnio memoriał śp. Zdzisława Roli i przyznam, że przynajmniej połowy turnieju nie mogłem obejrzeć, bo cały czas musiałem gdzieś latać i dopinać pewne rzeczy. Później stałem na trybunie i tam też pozostanę.

Jak odejście sponsorów przełożyło się na budżet Astry? O ile procent będzie on niższy?

- Pierwsze prognozy nie były ciekawe. Chyba we wszystkich klubach była lekka panika. Na dziś mogę powiedzieć, że jesteśmy zabezpieczeni i mimo mniejszego nakładu ze strony sponsorów, procentowo mocno się to nie odbiło. Udało nam się pozyskać też jednego małego partnera. Trwają jeszcze rozmowy z kolejnymi. Myślę, że koniec końców budżet będzie bardzo podobny. Na pewno z części rzeczy musieliśmy zrezygnować.

Z jakich?

- Części dodatków dla naszych zawodników. Wcześniej mogli oni liczyć na dopłaty do obiadów, czy noclegów. Teraz musieliśmy zejść z tego, a także części stypendiów. Nie były to rażące sumy, bo niektórzy zawodnicy zostali zastąpieni młodzieżą. Później postanowiliśmy bardziej zainwestować w marketing, aby marka klubu cały czas się rozwijała i była z daleka rozpoznawalna.

Czytaj także

Rosnąca marka klubu mocno pomaga w rozmowach ze sponsorami?

- Myślę, że tak. To kolejny sezon od 2013 roku, gdzie powoli pniemy się w górę. Rozmowy prowadzi się troszeczkę łatwiej, bo nawiązując kontakty z potencjalnymi sponsorami, oni już wcześniej słyszeli o klubie i to zazwyczaj dobre słowa. Najważniejsze, aby zaprosić ich na mecz i pokazać, że to ciekawy projekt. Patrzymy przyszłościowo. Chcemy w przeciągu nie tego, ale może następnego sezonu otwarcie powiedzieć, że będziemy starali się awansować klasę wyżej.

Dlaczego dopiero w przyszłym roku?

- Musieliśmy zejść z pewnych funduszy. Świat sportu jest uzależniony od finansów. Zawodnicy wyższej jakości, od których my możemy oczekiwać więcej, cenią się bardziej. Jakiś czas temu obraliśmy taki tor, że fajnie byłoby mieć halę sportowo-widowiskową z super kompleksem, po to, by się nie wstydzić zapraszać zawodników uprawiających ten sport w pełni zawodowo. Do tego kibice mogliby w pełni czerpać satysfakcję z widowiska. Wtedy część sponsorów będzie jeszcze bardziej zainteresowana. Hala przy ul. Botanicznej spełnia wszelkie wymogi PZPS, ale widzimy, że tu mamy lekką rezerwę i wiemy, że budowa nowego obiektu jest zaplanowana w naszym mieście.

Czytaj także

Twierdzisz, że obecny zespół nie byłby gotowy na pierwszą ligę?

- Oczywiście, nie ujmując chłopakom, wydaje mi się, że nie. Nie mówię tylko o umiejętnościach sportowych, ale też o organizacji ich dnia codziennego. Pierwsza liga to pełne zawodowstwo, a u nas wszyscy pracują. Mamy część studiującej młodzieży, a w wyższej lidze trzeba w pełni oddać się siatkówce. Na razie nie mielibyśmy takiej możliwości z obecnym składem.

Mówisz tak, żeby zdjąć presję z zespołu? Wszyscy uważają Astrę za faworyta tej ligi.

- Jesteśmy przyzwyczajeni, że od jakiegoś czasu mecze przeciwko Astrze wzbudzają u przeciwników dodatkowe emocje i pozytywne naładowanie. To z jednej strony dobre, bo rywal nas szanuje, mocno się motywuje i uważa nas za silny zespół. Z drugiej presja różnie działa na naszych zawodników. Ona została już zdjęta przed tym sezonem, bo od razu określiliśmy sobie pewien cel, do którego musimy dojść. Nie jest to awans klasę wyżej, ani awans do turnieju finałowego.

Rozumiem, że turniej półfinałowy?

- Tak. Byłoby bardzo fajnie. Jeżeli będziemy w pierwszej czwórce po rundzie zasadniczej, to ten wynik nas zadowoli. Za wszelką cenę będziemy dążyć do awansu na „półfinały”. O ile zdrowie nam pozwoli, to mamy na tyle doświadczonych i zgranych zawodników, że powinniśmy bić się o ten cel.

Nie czujecie presji ze strony miasta? Prezydent coraz mocniej żyje siatkówką.

- Prezydent bardzo mocno żyje siatkówką i wspiera nas swoją obecnością na każdym spotkaniu. Żyjemy w świetnych relacjach i bardzo często rozmawiamy. Wymieniamy się spostrzeżeniami i mamy podobne zdanie. Powiedział, że będziemy musieli jeszcze trochę poczekać na halę. Musimy się na wszystko dobrze przygotować. Mamy nowy zarząd, nowy sztab szkoleniowy i wszystko potrzebuje czasu.

Czytaj także

W budowie hali są duże opóźnienia?

- Znowu wracamy do pieniędzy. Oferty, które wpłynęły od wykonawców opiewały na sumę, którą miasto nie jest w stanie wyłożyć. Liczyliśmy, że przez pandemię nastąpi spadek wartości materiałów budowlanych, a okazało się, że wszystko poszło w drugą stronę. Pieniądze, za które jeszcze w tamtym roku firmy byłyby w stanie wykonać pracę, teraz są niewystarczające i wszystko podniosło się o kilka milionów. Na pewno będzie jeszcze jeden przetarg w tej sprawie.

Przechodząc już do aspektów sportowych, dlaczego Wiktor Zasowski został trenerem Astry?

- Wiktor w ostatnich sezonach wykonał kawał świetnej pracy w Zielonej Górze. AZS miał bić się o utrzymanie, a on potrafił wykrzesać z tych chłopaków dobrą energię. W niektórych meczach zrobili mega niespodziankę. Poza tym znamy się w zasadzie od gry jeszcze w grupach młodzieżowych. Cały czas mieliśmy ze sobą kontakt. Nadajemy na podobnych falach. To młody, ale bardzo ambitny trener. Ma dobry kontakt z zawodnikami. Z większością z nich zna się osobiście. Nie musieliśmy daleko szukać trenera. Wystarczyło spojrzeć za miedzę. W Zielonej Górze Wiktor bardzo dobrze się odnajdywał i mam nadzieję, że w Nowej Soli będzie tak samo.

Winobranie 2020. Lubuscy drugoligowcy szlifowali formę przed...

Od kilku lat „polowaliście” na Marcina Brzezińskiego. Czym teraz udało się go skusić?

- Prawdą jest to, że od bodajże trzech lat po każdym sezonie wchodziliśmy z Marcinem w negocjacje. Był mocno związany z Chrobrym Głogów. Sam w pewnym momencie doszedł do wniosku, że czas na zmianę środowiska. Otoczenie nowosolskie bardzo mu sprzyjało. Mieszka w Kłobuczynie, czyli miejscowości oddalonej od Nowej Soli o niespełna 30 kilometrów. Znał sporo chłopaków ze składu. Od dłuższego czasu obserwował naszą drużynę i widział, że klub cały czas się rozwija. To były tylko formalności. Nie musieliśmy go długo namawiać. Myślę, że będzie bardzo mocnym punktem naszego zespołu.

W poprzednich latach stawialiście na mieszankę młodości i doświadczenia na rozegraniu. Teraz macie dwóch już ogranych, ale jeszcze młodych rozgrywających. Nie boisz się, że w kluczowych momentach czegoś zabraknie na tej pozycji?

- Podziękowaliśmy Maćkowi Januszewskiemu, tak jak wspomniałeś, zawodnikowi doświadczonemu. Artur Sławnikowski jest już u nas trzeci sezon. Sprawdził się przede wszystkim w przedwcześnie zakończonym, poprzednim sezonie. Dlatego dostał propozycję przedłużenia kontraktu. Mateusz Ruciński nie jest „starym wyjadaczem”, ale już ogranym na drugoligowych parkietach. Nie jest to młodość u jednego i drugiego. Nie brakuje im doświadczenia. Są zawodnikami o różnej charakterystyce i trener Zasowski będzie miał pole manewru. Nie boimy się o rozegranie.

Czytaj także

Tegoroczna druga liga twoim zdaniem będzie mocniejsza?

- Od lat przyjęła się taka reguła, że 4-5 zespołów bije się o coś, a reszta nie chce spaść z ligi. Trochę z tonu zszedł Wałbrzych, który stracił sponsora tytularnego. Mają zdolną młodzież, która osiągała dobre wyniki w rozgrywkach juniorskich. Nie można ich bagatelizować. Żagań zachował trzon z poprzedniego sezonu i wzmocnił się Łukaszem Jurkojciem, który jest w stanie poukładać grę nie tylko na boisku, lecz i poza nim. Z historii Sobieskiego wiemy, że w przeszłości różnie to u nich wyglądało. Doszedł do nich bardzo fajny przyjmujący Mikołaj Głowacki i moim zdaniem Żagań zrobił krok do przodu. Głogów w 50 procentach zachował pierwszoligowy skład i według mnie oni są kandydatem numer jeden do awansu. Bielawa zaskoczyła wszystkich. Ma apetyt na powrót do drugoligowej czołówki. Doszedł do nich Marcel Gromadowski, były reprezentant Polski, który będzie prawdziwym liderem tego zespołu. My chcemy zostać w tym gronie i myślę, że ta solidna czwórka będzie na plus w porównaniu z ubiegłym sezonem. Reszta skrupulatnie będzie chciała sprawiać niespodzianki. Nie można nikogo bagatelizować.

Zaczynacie u siebie z beniaminkiem. Co chciałbyś przekazać kibicom przed rozpoczęciem nowego sezonu?

- Zawsze robiliśmy wszystko, aby ludzi było jak najwięcej, a teraz doszło do takich czasów, że możemy wpuszczać tylko połowę. Musimy się mocno kontrolować i robić konkurs, kto pierwszy, ten lepszy. Mamy duże grono fanów i myślę, że hala wypełni się do ostatniego miejsca. Zaczynamy z solidnym beniaminkiem, który ma w składzie dobrze nam znanego Jędrka Jasnosa. W żadnym wypadku nie można lekceważyć rywala. Poza tym pierwsze mecze zawsze różnie się rozgrywają. Potrzebne będzie wsparcie kibiców, aby zespół dobrze rozpoczął sezon. Serdecznie zapraszam wszystkich kibiców na godzinę 15:00 do hali przy ul. Botanicznej!

WIDEO: W trzecim meczu play-off drużyna Orła pokonała nowosolskie "Koliberki" i awansowała do finału play-off gr. 4 drugiej ligi. MVP meczu został uznany Piotr Haładus (4) z Orła.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3