Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy dla rowerzystów 2021. Za to dostaniecie nawet kilkaset złotych mandatu! Sprawdź aktualny kodeks

Michał Korn
Michał Korn
- Naruszenia przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku wiąże się z mandatem w wysokości 50 zł.- Jazdy poza drogą dla rowerów lub wyznaczonym pasem dla rowerów, jeśli taki jest w kierunku jazdy kierowcy to 50 zł mandatu.
- Naruszenia przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku wiąże się z mandatem w wysokości 50 zł.- Jazdy poza drogą dla rowerów lub wyznaczonym pasem dla rowerów, jeśli taki jest w kierunku jazdy kierowcy to 50 zł mandatu. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Rowerzyści nie są bezkarni. Także oni muszą przestrzegać przepisów, które mają na celu zagwarantować wszystkim bezpieczeństwo. Czy wiecie, kiedy możecie poruszać się jednośladem po chodniku, a kiedy wymagana jest jazda po drodze? W jakich sytuacjach możemy zostać ukarani? Jak wysoka kara obowiązuje za jazdę pod wpływem alkoholu? Czy kodeks wymaga jazdy w kasku? Znając te przepisy, unikniecie słonego mandatu!

Wymagana karta rowerowe lub prawo jazdy kat. B1

Istotnym elementem jest fakt, że aby poruszać się po drogach publicznych bez narażenia na mandat, musimy być pełnoletni. Jeśli nie mamy ukończonego 18 roku życia, powinniśmy albo zdobyć uprawnienia na rower, czyli zdać egzamin na kartę rowerową (wymagany wiek to minimum 10 lat), albo uzyskać uprawnienia na prowadzenie pojazdów kat. B1 (wymagany wiek to minimum 16 lat).

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że brak wymaganego dokumentu uprawniającego do kierowania rowerem wiąże się z mandatem w wysokości 100 złotych. Warto jednak podkreślić, że odpowiedzialności za tego typu wykroczenie nie ponoszą osoby, które nie ukończyły jeszcze 17 lat.

Jazda rowerem po chodniku

Rowerzysta ma obowiązek poruszać się po drodze rowerowej lub ścieżce dla pieszych i rowerzystów. Jeśli kierunek, w którym chce jechać rowerzysta, nie obejmuje ścieżki rowerowej, to w takim przypadku wymagane jest korzystanie z jezdni.

Oczywiście przepis kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba jeździć po chodnikach, ścieżkach rowerowych itp. wzbudza spore emocje zwłaszcza wśród osób poruszających się na rowerach szosowych. Prawnie jednak wygląda to dość jasno. Rowerzysta może jechać po chodniku w sytuacji, kiedy towarzyszy mu dziecko do 10 roku życia. Jazda dla rowerów po chodniku jest możliwa, gdy znajdujemy się na drodze, po której poruszać się można z prędkością do 50 km/h, na drodze, gdzie nie ma wydzielonej ścieżki dla jednośladów lub drogi dla rowerzystów i pieszych, zaś chodnik ma szerokość co najmniej dwóch metrów. Jazda po chodniku jest dozwolona również w przypadku panowania na zewnątrz złych warunków atmosferycznych (śnieg, gołoledź, wiatr, mgła itp.)

Zobacz film: Tak się wjeżdża rowerem na najwyższy szczyt Karkonoszy:

Jeździsz rowerem. Twój rower musi być w to wyposażony:

Każdy rower, którym poruszamy się po drogach, czy ścieżkach publicznych musi być obowiązkowo wyposażony w niezbędne elementy gwarantujące bezpieczeństwo. Za sprawny rower uważa się jednoślad, który wyposażony jest w:

  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem;
  • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej;
  • co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem;
  • co najmniej jeden sprawny hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku;
  • kierunkowskazy - w sytuacji, kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Podczas jazdy rowerem w ciągu dnia obowiązkowe są odblaski, odpowiednio białe z przodu oraz czerwone z tyłu roweru. W tym przypadku światła tzw. pozycyjne nie są konieczne.

Za to rowerzysta dostanie nawet KILKASET ZŁOTYCH MANDATU? Czytaj dalej:

- Naruszenia przez kierującego rowerem obowiązku przewożenia dziecka do lat 7 na dodatkowym siodełku wiąże się z mandatem w wysokości 50 zł.- Jazdy poza drogą dla rowerów lub wyznaczonym pasem dla rowerów, jeśli taki jest w kierunku jazdy kierowcy to 50 zł mandatu.

Przepisy dla rowerzystów 2021. Za to dostaniecie nawet kilka...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska