Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy na sernik, gulasz, ocet winny i ziołowy sos

(cs)
Marcin Wojnowski z Qzko z dumą pokazuje kozi ser karolacki z ziołami
Marcin Wojnowski z Qzko z dumą pokazuje kozi ser karolacki z ziołami Cezary Siciński
Dziś odwiedzamy gospodarstwo Qzko z Siedliska. Z koziego mleka powstają tu wspaniałe sery, delikatne kremy i mydełka. Właściciele Kamila i Marcin Wojnowscy mówią, że ich przygoda z kozami zaczęła się całkiem przypadkowo.

Gospodarze opowiadają, jak jeszcze ponad rok temu, gdy zawitało u nich pierwszych 10 kóz, niewiele wiedzieli o tych zwierzakach. Dziś mają ponad 50 sztuk i doskonale znają ich zwyczaje. Żeby o kozach wiedzieć jeszcze więcej, Marcin Wojnowski - z wykształcenia politolog i optyk, z zamiłowania motocyklista i podróżnik - studiuje dziś weterynarię. Kamilę Wojnowską pochłonęły kosmetyki - robi kremy (kozie mleko, wosk pszczeli, miód, naturalny wyciąg z ziół, np. z bergamotki) i mydła (na bazie mleka, oleju roślinnego, z dodatkiem olejków eterycznych, ziół, alg lub kwiatów oraz składników naturalnych typu glinka czy węgiel).

W serowarni Qzko powstaje kilka rodzajów serów, począwszy od białych śmietankowych o bardzo delikatnym smaku albo śmietankowych z dodatkiem żurawiny lub rodzynek po sery żółte i pleśniowe. Można tu spróbować sera karolackiego z czosnkiem niedźwiedzim lub ziołami prowansalskimi. Pyszne są tzw. qźlaki, sery wędzone na drewnie olchowym, z dodatkiem pieprzu, suszonych pomidorów czy papryczki chili. Smakosze mogą również skosztować sera w zalewie olejowej, który jest idealnym dodatkiem do mięsnych przystawek.

Gospodarstwo Qzko zajmuje się też wyrobem wędlin, które zdobyły uznanie w konkursie organizowanym przez Lokalną Grupę Działania - Krainę Lasów i Jezior. Udają się zwłaszcza wędzone piersi kurczaka, tzw. przekąska hubertowska, i tusze wieprzowe, pieczone w tradycyjnych ceglanych piecach, co daje im niepowtarzalny smak.

Wszystkie te przysmaki robione są z koziego mleka, które dają zwierzaki pasące się na ekologicznie uprawianych łąkach. Kamila i Marcin Wojnowscy starają się o uzyskanie certyfikatu ekologicznego.

PRZEPISY

Sernik z rosą z koziej ricotty
(przepis Jolanty Pazdrowskiej z Borowca)

Składniki na ciasto: 2 szklanki mąki, 10 dag margaryny "Kasia", 2 łyżeczki proszku do pieczenia, jajko, 2 żółtka, 0,7 szklanki cukru.
Z podanych składników zagnieść ciasto i wyłożyć na blaszkę 25 x 38 cm
Składniki na masę serową: 1 kg sera koziego typu risotta, 125 dag roztopionego masła, 2 budynie śmietankowe, 0,7 szklanki cukru, 2 jajka, 4 żółtka (białka odłożyć na pianę), kilka kropli cytryny, 3 szklanki mleka koziego.
Podane składniki zmiksować, dodając na końcu mleko i potem jeszcze raz zmiksować. Wylać masę serową na ciasto. Piec sernik ok. 1 godzinę w temp. 150 st. C.
Składniki na pianę: 0,7 szklanki cukru, 4 białka.
Ubić pianę z cukru i białek. Po godzinie pieczenia ciasta sernik wyjąć z piekarnika i przykryć go pianą z białek. Zapiec ponownie przez ok. 20 minut.

Gulasz z dziczyzny
(przepis Pawła Pazdrowskiego z Borowca)

Składniki: 1,5 kg mięsa z dzika, sarny lub jelenia (najlepiej łopatka, karkówka, gicze ), olej rzepakowy, margaryna lub smalec do obsmażenia mięsa, 2-3 cebule, 2-3 ząbki czosnku, szklanka półwytrawnego czerwonego wina, kieliszek whisky, garść suszonych grzybów,
przyprawy: do dziczyzny, do grilla, pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, ciemny sos sojowy.
Mięso oczyszczamy z błon i chrzęści i kroimy w dużą kostkę, następnie wrzucamy na mocno rozgrzany tłuszcz i obsmażamy. Kiedy mięso się zetnie i lekko obsmaży, podlewamy całość koniecznie gorącą wodą i dusimy pod przykryciem. Po ok. pół godziny wlewamy wino, dodajemy grzyby, rozkrojone ząbki czosnku i pokrojoną na cztery części cebulę oraz wstępnie przyprawiamy. Całość dusimy do miękkości mięsa pod przykryciem. Ważne jest, by mięso jak zmięknie, nie rozlatywało się na mniejsze części. Próbujemy, doprawiamy do smaku. Na koniec wlewamy kieliszek whisky i jeszcze chwilę dusimy.
Podajemy na gorąco z kluskami lub kaszą i surówkami z białej lub czerwonej kapusty, ewentualnie z buraczkami.

Sałatka winogronowa
(przepis Haliny Kowalewskiej z winnicy Kinga w Starej Wsi k. Nowej Soli)

Produkty: winogrona (najlepiej białe), czosnek, cebula, papryka czerwona i zielona. Zalewa: 5 l wody, 1 kg cukru, 0,5 l octu oraz sól do smaku.
Przygotowanie: czosnek i cebulę kroimy w plasterki, paprykę w kostkę. Wszystkie składniki warstwami układami w słoiku. Tak przygotowane słoiki zalewamy zalewą, słoiki zakręcamy i krótko pasteryzujemy.

Ocet winny
(przepis Haliny Kowalewskiej z winnicy Kinga w Starej Wsi k. Nowej Soli)

Produkty: winogrona, 30 dag cukru, zioła.
Zebrane winogrona (mogą być niekształtne i popękane) układamy w kamiennym garnku i zalewamy roztworem z przegotowanej wody z cukrem w proporcji 30 dag cukru na 1 l wody. Następnie garnek przykrywamy gazą. Po trzech tygodniach ocet zlewamy do butelek. Jego smak możemy poprawić, dodając gałązki świeżych ziół (tymianku, estragonu, rozmarynu, majeranku, bazylii, kopru, melisy lub mięty).

Ziołowy sos do ziemniaków lub makaronu
(przepis Danuty Rużyłowicz z Kożuchowa)

Składniki: 0,5 kg makaronu lub 2 kg ziemniaków, sos: 10 dag kurek, 30 dag mielonego mięsa, duża cebula, ząbek czosnku, olej rzepakowy, przyprawy: łyżeczka tymianku, łyżeczka rozmarynu, szczypta ziół prowansalskich, szczypta papryki ostrej, sól, 1 łyżeczka cukru, wegeta, łyżka sera topionego, pół szklanki przecieru pomidorowego.
Do rondla włożyć mielone mięso, kurki, posiekaną cebulę i zmiażdżony czosnek. Smażyć do miękkości, nie zakrywając garnka. Po 15 minutach dodać przyprawy i smażyć jeszcze do 10 minut bez przykrycia.
Po ugotowaniu makaronu lub ziemniaków polewać je przygotowanym sosem.

Syrop z mniszka lekarskiego
Co prawda na zrobienie syropu trzeba poczekać do wiosny, bo kwiaty mają być majowe, ale warto wyciąć ten przepis i poczekać. W południowym słońcu zbieramy ok. 400 kwiatów mniszka. Zalewamy 2 l zimnej wody, dodajemy pokrojone w kostkę 2 cytryny bez skórki. Zostawiamy na kilka godzin. Odcedzamy i gotujemy z 1 kg cukru do uzyskania konsystencji syropu (jeśli pogotujemy dłużej, syrop będzie przypominał miód).
Syrop jest świetny zimą do herbaty i latem podawany z wodą z lodem i listkami mięty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska