Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przesuńmy maturę - piszą petycję zielonogórscy licealiści. Trzeba podjąć konkretne decyzje

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Każdy z nas chce napisać maturę, ale w innym terminie - mówią maturzyści
Każdy z nas chce napisać maturę, ale w innym terminie - mówią maturzyści Archiwum
My, tegoroczni maturzyści, wzywamy konstytucyjne władze Rzeczypospolitej, aby PILNIE podjęły decyzję o przesunięciu daty egzaminu maturalnego z powodu zagrożenia życia i zdrowia maturzystów.- napisali licealiści z Zielonej Góry.

Aleksander Buchowiecki i Zuzanna Kojder napisali petycję, bo jak mówią, maturzyści nie mogą się dłużej stresować.
- Wiem, że w internecie krąży już jedna petycja maturzystów, którą napisał kolega z innego miasta. Jednak dotyczy ona tego, by maturzyści poznali datę matury, którą poda rząd. My żądamy przesunięcia matury – tłumaczy Aleksander Buchowiecki z zielonogórskiego IV LO „Lotnika”.

Chodzi o bezpieczeństwo

Licealista podkreśla, że rozmawiał z wieloma maturzystami. Wszyscy są zestresowani i zmęczeni sytuacją, związaną z koronawirusem. Trudno w takich warunkach się skupić i uczyć się do najważniejszego egzaminu w życiu. Denerwują się bardzo, bo martwią się o swoje bezpieczeństwa. Nie ma się co oszukiwać, że w maju będzie lepiej, skoro teraz cały czas słyszymy, że liczba zakażeń z dnia na dzień wzrasta, podobnie z liczbą zmarłych.

Niech nasz głos będzie słyszalny

- Każdy z nas chce napisać maturę, ale w innym terminie. Nie wyobrażamy sobie pisania egzaminu w sali, gdzie będzie sto osób. Nie tylko obecnych maturzystów, ale przecież zdarzają się także absolwenci z poprzednich lat, którzy chcą poprawić wynik – dodaje zielonogórzanin. – Nie chcemy konkursu świadectw w czasie rekrutacji na studia. Oceny w szkołach są różnie stawiane, nie można ich porównywać między szkołami ani miedzy miastami. Matura jest porównywalna w całej Polsce, obowiązują te same kryteria. Dla nas to bardziej sprawiedliwy sposób przyznawania indeksów.
Licealiści wysłali pismo m.in. do prezydenta miasta i – jak mówią – wpływowych osób w regonie, przesyłają je do licealistów i uczniów techników. Chodzi o to, by głos maturzystów był jak najbardziej słyszalny.

To tylko 30 sekund

- Naszą petycję bardzo łatwo podpisać. Wystarczy imię, nazwisko i email. Zajmuje to 30 sekund – tłumaczą młodzi zielonogórzanie. – Każdy może się podpisać, nie tylko ci, przed którymi matura. Nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Liczymy na poparcie i podjęcie konkretnych decyzji w tej sprawie.

Oto treść petycji:

Hej! Sprawa wygląda bardzo prosto. Wszyscy nasi kumple z rocznika, rozparcelowani po całej Polsce są zaniepokojeni ciągle rozwijająca się epidemią koronawirusa.
Co za tym idzie? Miliardy pytań dotyczących matury, studiów i naszej przyszłości. Egzaminy zbliżają się wielkimi krokami, a my jesteśmy w kropce. Nie wiemy czy się odbędą, czy też nie.

Może będą w formie online? Może będą odwołane?
To BARDZO stresujące. Wiele placówek w Polsce nie zrealizowało podstawy programowej do końca.
Został nam ponad miesiąc nauki! Ponadto, nasz rocznik może sobie odjąć kolejny miesiąc - strajk nauczycieli w 2019.
W imieniu wielkiej rzeszy tegorocznych maturzystów, zadajemy pytanie - Kiedy i w jaki sposób? Jesteśmy niedoinformowani, CKE wysyła błędne informacje, które zmieniają przynajmniej raz w tygodniu.
Porównując beznadzieję sytuacji w Polsce, możemy spojrzeć na działania innych Europejskich krajów, które automatycznie po ogłoszeniu stanu epidemii, podjęły kroki i działania - odwołali, egzaminy oraz matury - w Anglii i Czechach.
Należy wspomnieć o maturze międzynarodowej ( IB ), która również została odwołana po ogłoszeniu pandemii.

Ile jeszcze mamy czekać?

Czy Rząd wraz z Ministrem Edukacji czeka do ostatniej chwili, aby poinformować nas, że matury będą np. odwołane?
Im wcześniej dowiemy się kiedy będziemy pisać matury - tym lepiej dla nas. Będziemy mogli rozpisać sobie plan działania, następnie przyswajać wiedzę i uczyć się do danych przedmiotów w taki sposób, aby wyrobić się z materiałem. Mamy nadzieję, że nasza petycja wniesie cokolwiek i posunie do ODPOWIEDZIALNOŚCI odpowiednie służby. Osobiście uważamy, zresztą wiele naszych przyjaciół podziela nasze zdanie, że najodpowiedniejszym krokiem w tej sprawie będzie PRZEŁOŻENIE MATURY NA PÓŹNIEJSZY TERMIN.
Czy Rząd chce zaryzykować nasze zdrowie i życie?
Naszym zdaniem będzie to najbardziej odpowiedzialne i etyczne działanie.

Matura w maju 2020 r. stanowiłaby:

  • ZAGROŻENIE dla życia i zdrowia uczniów, nauczycieli oraz egzaminatorów. Eksperci przewidują, że apogeum epidemii w Polsce nastąpi pod koniec kwietnia. Matura na początku maja spowodowałaby u maturzystów zachorowania, a nawet narażałaby ich życie.
  • ZAGROŻENIE dla poczucia bezpieczeństwa maturzystów.
  • Mamy tu prosty przykład z Francji, gdzie odbyły się wybory, co spowodowało, że przez gromadzenie się w zbiorowiskach, liczba zarażonych gwałtownie wzrosła.
  • ZAGROŻENIE dla członków komisji egzaminacyjnych.
  • Każdy członek komisji będzie musiał zetknąć się z wieloma maturzystami, to również wiąże się z narażeniem ich zdrowia oraz życia. Zważmy na to, iż wiele egzaminujących jest w tzw. grupie ryzyka.
  • ZAGROŻENIE dla organizacji procesu.
  • Już teraz doświadczeni lekarze alarmują, że ograniczenia wynikające z pandemii nie pozwolą rzetelnie przeprowadzić procedury egzaminacyjnej. Nie można złamać nałożonych na Polaków obostrzeń!

( ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii. Na podstawie art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284, 322 i 374) zarządza się, co następuje:
„§ 3a. 1. W okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczania się osób przebywających na tym obszarze, z wyjątkiem przemieszczania się danej osoby w celu: 2. W przypadku gdy przemieszczanie się następuje:
1) pieszo – jednocześnie mogą się poruszać dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie. )
Skoro, idąc pieszo nie możemy być przy sobie bliżej niż 1,5m – Jak CKE chce przeprowadzić matury? Posadzić nas 1,5 metra od siebie na 180 minut..? Dziesiątki osób na jednej sali z całego województwa? Setki osób w jednym budynku?
Tego nie można sobie wyobrazić.

Bardzo dobrze rozumiemy władze Państwa, ich starania
oraz dotychczasową pomoc w zwalczaniu koronawirusa,
ale sytuacja, w której się znajdujemy jest równie ważna,
a zwlekanie z nią powoduje w nas jeszcze większy niepokój.

Żądamy przesunięcia daty tegorocznych matur!!
Autorzy petycji:
Aleksander Buchowiecki i Zuzanna Kojder

https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/centralna_komisja_egzaminacyjna_minister_edukacji__wzywamy_do_przesuniecia_daty_egzaminu_maturalnego/?tOuUZpb&fbclid=IwAR2rQkr2TUR9buMhQVwRs1i3r8UjfesL-8yqGYNa7YTy63yPcxq0vOmoDyA

ZOBACZ TEŻ

Nowe zasady zdalnego nauczania weszły w życie 25 marca 2020 roku.

Czy zdalne nauczanie w czasach koronawirusa podzieli nauczyc...

CO BĘDZIE Z WYPŁATĄ?

GDZIE JEST KORONAWIRUS W POLSCE?

Zobacz też: Pierwsze mikroskopowe zdjęcia koronawirusa. Efekt pracy rosyjskich naukowców

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska