Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszkadzają ci wandale, złe parkowanie, piraci drogowi? Możesz to zgłosić! Od pięciu lat pomaga w tym Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Nadkom. Artur Chorąży jest wojewódzkim koordynatorem krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa.
Nadkom. Artur Chorąży jest wojewódzkim koordynatorem krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Jakub Pikulik
Działa od 2016 r. i z założenia ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa. Każdy może zgłosić niebezpieczne miejsce. Wystarczy dostęp do internetu. Policjanci zapewniają: każde zgłoszenie jest weryfikowane.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) działa od 2016 r. Od tego czasu każdy Polak może się do niej zalogować i zaznaczyć miejsce, gdzie jego zdaniem łamane są przepisy. Dotyczy to m. in. aktów wandalizmu, złego parkowania, przekraczania prędkości, spożywania alkoholu w miejscu publicznym, czy zażywania narkotyków. Mapa na przestrzeni pięciu lat mocno się rozwinęła. Dodano m. in. nowe rodzaje zgłoszeń.

Z naszych obserwacji wynika, że najbardziej uciążliwymi, a jednocześnie najczęściej zgłaszanymi społecznymi zagrożeniami są m.in. nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa czy też zła organizacja ruchu drogowego – wylicza nadkom. Artur Chorąży, wojewódzki koordynator krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

Tak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Tak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Lubuska Policja

Każdy sygnał na mapie jest weryfikowany

Policjanci od samego początku powstania mapy zapewniają, że każdy wpływający sygnał jest przez nich weryfikowany. Na weryfikację policja ma trzy dni, a jeśli sygnał się potwierdzi, to w ciągu siedmiu dni na miejsce wysyłany jest patrol. Część zgłaszanych miejsce jest policjantom doskonale znana. Mapa pozwala jednak zweryfikować, czy dany problem wciąż występuje we wskazanym miejscu. Policjanci często przekazują sygnały z mapy innym służbom. I tak na przykład złe parkowanie weryfikują najczęściej strażnicy miejscy.

Przeczytaj też:

Zgłoszenia pokazują, gdzie są problemy

Z jednej strony mapa zagrożeń pomaga policji w codziennej pracy, ale z drugiej nieco ją komplikuje. Jeden z byłych policjantów ruchu drogowego wspomina, że weryfikacja miejsc, gdzie rzekomo przekraczana jest prędkość, jest bardzo uciążliwa. – Ludzie co chwila zgłaszają daną drogę, my jesteśmy tam wysyłani, a po chwili kierowcy wzajemnie się ostrzegają i wszyscy jeżdżą zgodnie z przepisami. W takich miejscach patrol drogówki to działanie doraźne. Nie sposób postawić tam patrolu całodobowego. W przypadku miejsc, gdzie jest wiele zgłoszeń o przekraczaniu prędkości, należy myśleć o innych metodach, takich jak fotoradar, spowalniacze ruchu czy inne rozwiązania, ingerujące w infrastrukturę drogową – uważa emerytowany policjant.

Mapa zagrożeń to nie numer alarmowy!

Każdy musi pamiętać o jednej, niezwykle istotnej rzeczy. Aplikacja KMZB nie służy do przekazywania informacji, w których niezbędna jest natychmiastowa reakcja służb. W tym przypadku należy korzystać z numeru alarmowego 112!

Wideo: Jak działa policyjna mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Lubuskiem?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska